Kedim Benim Oturduğum Yerlere Çişini Yapıyor

5 ay önce doğum yaptım kedimi de 2 ay önce kısırlaştırdık yatağa çişini yapmaya başladı birsürü önlemler aldık tuvalet sayısını arttırdık kumunu yerini değiştirdik yatağa mama koyduk oyun oynattık yok illa gidip o yatağa çişini yapıyor eşim ve ben extra seviyoruz ilgiyi de arttırdık ama bi türlü çözüm bulamadık 2 kez veterine gitti psikolojik dediler kapıyı kapattık bu sefer balkonda oturduğum mindere yapmış artık gerçekten sabrımızı zorlamaya başladı evden göndermek bizim için söz konusu değil veteriner sakinleştirici kullanmayı tavsiye etti başına böyle bişey gelen var mı nasıl çözdünüz

2 CEVAP

tengrist

Ayşenur Hanım selamlar kedinizin idrar yollarına ve böbreklerine bakıldı mı? Kısırlaştırma operasyonundan sonra üriner sistem problemleri ortaya çıkabiliyor siz o bölgeyi ne kadar temizleseniz de uygun temizlik ürünleri kullanmadığınız sürece kediniz oradaki kokuyu alır.
Aslında problemi sizin bulmanız daha kolay olur. Tuvaleti kapalı ise açık tuvalet kullanın, bebeğinizin odasına yakın ise yerini değiştirin.
Eve yeni bir bireyin katılması, bebeğinizin ağlama sesleri, kısırlaştırmanın etkileri (bir süre depresyon dönemi oluyor, hormon dengesi sağlanana kadar dalgalanmalar ve hormon bozuklukları yaşanabiliyor, ostrojen-testestoron hormonlarında ani düşüş yaşanıyor, bir kadın olarak bu dönemi bilirsiniz...PMS dönemi gibi düşünün. bir de tabii onlar dillendiremediği için bizim var olmadığını sandığımız ameliyat ağrıları da var) onu strese sokmuş olabilir.
ama bunun altında daha farklı bir sebep de yatıyor olabilir, kısırlaştırmayı yapan hekimler bu tarz durumları kabullenmez sorun yokmuş gibi davranmak için stres diyip geçerler. Siz bence imkanınız var ise farklı bir veterinerden değerlerine bir baktırın. Kediler tuvalet konusunda çok titiz canlılardır bu tarz davranışların altından mutlaka ciddi bir problem çıkar. Bebeğinize ve tüylü dostunuza sağlıklı uzun ömürler diliyorum ve tabii sizlere de. Sevgiler♥

Ben de sağlık sorunudur diye 2 farklı veteriner de psikolojik durum sağlık olsa tutamaz deyip test yapmayınca benden iyi anlıyorlardır herhelde diye düşündüm artık ben de sağlık durumundan şüpheleniyorum