Sokak Kedimin Kakasında Kurtlar

cerenkybs

Dikkat kedi kakası resmi koydumm!!!!Merhabalar.Bugün sokakta baktığım yavru kedim yanımda kakasını yapınca tesadüfen gördüm.Hareket eden beyaz kurtlar vardı.Yarın veterinere gidip ilacını soracağım ama nasıl oluyor bu tedavi?Ne zaman iyileşir ve tedavi olarak ne yapılıyor.Bilgilendirirseniz sevinirim.

11 CEVAP

aslihan_e

3 hafta arayla iki defa parazit uygulaması yapılmalı. 3 hafta sonra tekrar yapılmazsa yumurtalara etki etmediği için tam faydasını göremezsiniz. Hap, damla veya iğne formu var. Pire olursa her zaman tenya da olur. O nedenle yaşı uygunsa etkili bir iç dış parazit damlası yaptırabilirsiniz. Bazen de damla parazitler için yeterli gelmiyor, damladan birkaç gün sonra caniverm gibi geniş semptomlu bir hap alması da iyi olur. Küçük yavruysa özellikle hap tercih edin, dozlaması daha kolay olur. Küçük dozla başlamak her zaman daha iyidir. İlk gün küçük bir parça verirsiniz, 2 gün sonra kilosuna göre alması gereken dozda verirsiniz. Ne olursa olsun ilk ilaçtan 3 hafta sonra tekrar ilaç verilmeli. Ara doz alırsa daha rahat eder, mesela ilk uygulamadan 10 gün sonra bir doz alırsa iyi olur. Yumurtalar 3 hafta boyunca çıkmaya devam eder.

muratt_dgn

@cerenkybs iç parazit ilacının kokusu kötü ve keskin olduğu için yaş mamaya karıştırınca yemiyor hap boşuna gider

cerenkybs

çok teşekkür ederim çok yardımınız dokundu.Diğer bir kedim daha var.O baya yetişkin 6-7 kg vardır.Aynı kaptan yiyip içtikleri için ona da yarım vereyim.Tekrar cok teşekkürler inşallah iyileşirler🙏

cerenkybs

@aslihan_e
ben bu yavruyu bulduğumda pireleri vardı ense damlası yaptırmıştım dediğiniz gibi pire kaybaklı olabilir.Peki bu dediğiniz hap veterinerlerin normal ev kedilerimize verdiği iç parazit hapı mı yoksa andazol,kontil gibi eczaneden alınan bir hap mı?Cevabınız için çok teşekkürler

cerenkybs

@aslihan_e
ben bu yavruyu bulduğumda pireleri vardı ense damlası yaptırmıştım dediğiniz gibi pire kaybaklı olabilir.Peki bu dediğiniz hap veterinerlerin normal ev kedilerimize verdiği iç parazit hapı mı yoksa andazol,kontil gibi eczaneden alınan bir hap mı?Cevabınız için çok teşekkürler

cerenkybs

Bir de yavru 2,5 aylık.

aslihan_e

İster eczaneden Andazol alın ister veterinerden Caniverm alın, ikisi de işe yarar. Andazol'u (200 mg için) 2,5 aylık yavru için çeyreğin yarısı kadar kullanabilirsiniz. Caniverm'in yavru ve yetişkin çeşidi ayrı, dozlaması hangisi olduğuna göre değişir. Veteriner Caniverm dozu hakkında bilgi verir zaten.

cerenkybs

@aslihan_e
peki yaş mamayla karıştırıp versem sıkıntı olur mu?Bir tablet 200 mg.Yani tableti sekize böleceğim değil mi?Böylece 50 mg yapıyor.Günde iki kere mi vermem gerekiyor?Kusura bakmayın cok sordum ama siz daha bilgilisiniz.

cerenkybs

yanlış yazmışım pardon 25 mg olacaktı.

aslihan_e

Evet 8'e bölüp 25 mg'ını vereceksiniz. Mamanın bir parçasının içine saklayıp yemesini sağlasanız daha iyi olur. Hepsini yemez, suyunda kalır falan, acı gelebilir, saklayıp yutturmak daha iyi. Ezilip karıştırılabilir, reçetesinde ezilmesinin uygun olduğu yazıyor ama pek garanti olmaz yiyeceği. 1 parça vereceksiniz sadece, tek sefer, 10 gün sonra bir daha verin, ilk ilaç verdiğiniz günden üç buçuk hafta sonra da tekrar bir parça daha verin.

aslihan_e

Bundan sonra da ayda bir kez veya iki ay ara verip sonrasında yine 3 buçuk hafta arayla iki uygulama yapabilirsiniz o parçalardan, sokakta yaşıyan kedide çok sık parazit oluyor. Biraz büyüdüğünde çeyrek vermeye başlayın, yetişkin olduğunda yarım yeter.