Eve Alışan Kediyi Sokağa Salmak

aoeo10

5 aydır bizimle olan bir kedimiz var kediyi sokaktan sahiplenmiştim ve geldiği günden beri dışarı kaçıp dolaşıp bir kaç saat veya bir kaç gün sonra geliyor ve annem bu durumdan nefret ediyor pis olduğunu falan söyleyip dışarı bırakmamı istiyor inanın 5 aydır çok fazla idare ettim ama son 3 günde 9 kere evden kaçtı artık tahammül edilebilecek durumda değil fakat evden kaçtıktan 2 3 gün sonra kapıya gelip miyavlayıp içeri girmeye çalışıyor onu sokağa geri nasıl alıştırabilirim tabii ki mamasını düzenli olarak vereceğim

13 CEVAP

dollfacepersian

Benim de kedim var,kedimin kumu da var ve bizde yaz mevsiminde sıcaklıyoruz ama kedimin güvenliği önce geliyor. Camlara sineklik,balkona ağ taktırarak ve kedinizi düzenli olarak sizin kontrolünuzde göğüs tasması ile gezdirerek bu sorunu çözebilirsiniz.
Lütfen bunları düşünün,bence sokağa temelli bırakmak vicdansızlık ve onun ölümüne bile sebebiyet verebilir arada sokağa çıkıp gelen bir kedi olsada. Umarım sokağa bırakmaktan vazgeçersiniz..

Amedsoner

Ya kimsede empati kalmamış. Hepimiz kedi istedik bulduk sokaktan oradan buradan. Ailesiyle yaşayanlar sıkıntı yaşadılar kimi geri verdi sahiplendiği insana kimi aldığı yer olan sokaka geri bıraktı. Bu böyle. Sokakta büyüyen kedi yemek bulur. Açlıktan ölmez hele de güzel bir semtteyse. Herkes kedi beslemek zorunda değil. Bu yaşanması gereken bir durum değildi fakat yaşandı. Çocuk sizden bilgi almaya çalışıyor herkes bir yerden vuruyor. Bırak sokağa ilk bırakan da son bırakan da senvolmayacaksin. En baştan egitememişsiniz beş ay kızgınlık da sürmez. Belli ki sokakta da mutlu bir kedi. Senin vicdanın rahatsa kimse seni sorgulayamaz. Mutluluklar.

Kedimekim

Kusura bakma da bu sekilde kedi bakılmaz. Kedi sizinle olmayı seviyor ki her seferin de eve geri geliyor. Madem bu kadar sikayetcisiniz kediyi daha iyi sabırlı ve anlayişlı birine sahiplendirirseniz cok iyi olur.

Kedimekim

Zaten aileyi ikna etme durumunun bastan yanlis oldugunu dusunuyorum basta zaten istemeyen birileri olunca ilerde bu konuda cok sorun yasaniyor en kucuk olumsuzlukta biz zaten istemiyirduk oluyor bunun burda cok ornekleri var. Ayrica ben size sabirsiz ve anlayissiz demedim sadece daha sabirli ve anlayisli dedim. Ve bir hayvani sokaga birakmaktansa sahoplendirilmesi daha mantikli. Cunku siz her ne kadar onu besleseniz de disardaki kotuluklerden koruyamazsiniz. Artik hayvanlar icin disarda bir ozgurluk yok ve bir hayvanin disariya birakmak cok zalimce elde sahiplendirmek gibi bir alternatif varken. Tavsiye istiyorsun o zaman acilen sahiplendir

miniko_33

Evden sonra sokağa alışmak çok zor olur kesinlikle ne kadar sokakta mamasını suyunu verseniz de evi bildiği ve oraya alıştığı için sürekli eve gelmek isteyecektir annenizi ikna etseniz, kediniz eve gelmeden tüylerini temizleseniz öyle alsanız eve olmaz mı yani dışarıdan başka çözüm yolu bulursanız daha iyi olur

miniko_33

Ailenin kararı da netse biraz ikna etmek zor oluyor yaşadım çünkü umarım kedin içinde senin içinde hayırlısı neyse o olur

aoeo10

Öncelikle bu kadar tepkili yaklaşmanıza anlam veremedim @kedimekim
daha iyi ve sabırlı diyorsunuz ama benim ne kadar dayanıp ailemi ikna etmeye çalıştığımı bilmiyorsunuz sadece tek açıdan değerlendiriyorsunuz olayı ben yukarıda her şeyi açıkladım sizden de sadece tavsiye istedim sabırsız ve anlayışsız biri olduğumu söylemeniz saygısızca

bozko25

Kendi kararlarını veremeyen ve maddi acıdan ailesine bağlı olan kişiler dışardan kedileri sahiplenmesin bende kedi bakıyorum ailemle yaşıyorum kızgınlık donemide oldu ama önlemlerimi aldım dışarı kaçmadı kumuda mis gibi sabun kokuyor laf olsun diye soru sorarak insanları üzmeyin bakamayacaksanız almayın lütfen

Eğer bakamayaksanız sahiplendirin kızgınlıkta olduğu için kaçmaya çalışıyor olabilir. Demeli dikkat etmiyorsunuz bir kedi nasıl kaçsın evden sürekli camı kapıyı açık tutmayın

aoeo10

Kum kokusu vs. + olarak yaza giriyoruz mutlaka camların açık olması gerekiyor ev havasız mı kalsın? mecburiyetten açıyoruz 5 aydır zaten elimden geleni yaptım ama artık mecburiyetten sokağa bırakmam gerekecek ben de istemezdim sokağa gitmesini ama kendisi bile evde durmak istemiyor sahiplendirme ilanı vereceğim ama önceden verdiğimde kimse yazmamıştı bile

aoeo10

Az önce tekrar kaçtı :)
O kadar yoruluyor ve üzülüyorum ki ama yapacak bir şeyim kalmıyor annem dışarıda çöp ve böcek yediğini düşünüp deliye dönüyor
Maalesef başka çare kalmadı gibi Bayadır idare ettik ama son günlerde evde tutmak imkansız hale geldi

aoeo10

aldığımda ağzında yara ve enfeksiyon vardı ve havalar soğuktu sokakta kalmasını istemeyip eve aldım yani bunun nesi yanlış?
eğer almasaydımda sokakta olacaktı

Poidox

Bence sokağa salmaktan çok bahçeli bir ortamda bakabilicek birini illa bulursun hem kedi hem vicdanın için daha iyi olur.