Larenjit İlaç Önerisi

Petlife90

Merhaba,

Kedim larenjit ve 2 aydır geçmiyor. Kullandığınız etkili bir ilaç oldu mu? Tavsiye eder misiniz? Veteriner hekimin yazdığı iki ilaçta fayda etmedi. Daha sonra tedavi yarısında ben sorunu anlamadım, elimden başka bir şey gelmiyor dedi bu şekilde kaldık.

1 CEVAP

aslihan_e

Nasıl sorunu anlamadım diyor ben de onu anlamadım. Bir veteriner nasıl olur da larenjitin nedenini bulamaz ilginç. O antibiyotik yazmıştır, etkili olmamıştır. Geçen yıl larenjit problemi yaşadığımda iki ayrı doktor iki çeşit antibiyotik yazmıştı, fayda etmemişti. Üçüncü gittiğim doktor boğazımdaki larenjitin viral kaynaklı olduğunu, Korona'nın boğazıma yerleştiğini antibiyotikle işim olmadığını söylemişti. Hâlâ çok küçük bir kısımda durur o mesela, tam olarak kurtulamıyorum, bağışıklığım düşünce etkinleşiyor. Ben o zaman boğazım dayanılmaz haldeyken sorundan kekik suyu ve zencefil çayı içerek kurtulmuştum. İkisi de larenjitte çok etkili. Kediler için de güvenilir ve faydalılar. Bunlar acı olduğu için içirmeniz zor olabilir ama şırıngayla uğraşmanız gerek. Ben zencefil çayını kedilerimde de kullandım, faydasını gördüm kesinlikle. Boğazları iltihaplanınca hep içiririm. Sevdiği bir yaş mama suyuna, tavuk suyuna da karıştırılabilir, ama biraz yoğun olmalı ki etki etsin, her türlü şırınga ile içirmek gerek yani. Günlük mama verirken de bazen içine az miktarda karıştırıyorum hasta olmadıkları zamanlarda da. Kedinin yanında sigara içiliyor mu? Kumunun tozuna alerjisi olabilir. Nasıl bir kum kullanıyorsunuz? Pelete falan geçmeyi deneyin kumda sorun olabilirse. Bol bol su tüketmeli, şırınga ile takviye su içirmelisiniz, saat başı iki şırınga mesela. Benim bildiğim larenjitin bir ilacı yok. Bakteriyel kaynaklı ise antibiyotik yazılıyor sadece. Bakteri kaynaklıysa zaten testte çıkar. Bir de bağışıklığını yüksek tutmak çok önemli. Özellikle B12 vitamini kullanmalı. Alerji kaynaklıysa ajerli için ilaç verilebilir. Belki de farklı bir veterinere götürmelisiniz.