Dişi Kedi Kısırlaştırma

didemuysl

Kedim 6 buçuk aylık british longhair dişi bir kedi son zamanlarda hareketleri aşırı değişti veterinerimizle iletişime geçtik kızgınlık sürecine giriyor olabilir dedi sizce ne yapmalıyım kısırlaştırmalımıyım biraz daha beklemelimiyim

9 CEVAP

tengrist

Hareketleri aşırı rahatsızlık vermeyecekse ben de bu yaşlarda yaptırmama taraftarıyım. Gelişim döneminde yapılan kısırlaştırmalar ileri vadede problemler ortaya çıkartır. İdrar yolları problemlerinin bir çoğunun sebebi erken kısırlaştırmadır.
Burada bazı arkadaşlarımız hormon salgılanmadan hemen kısırlaştırılmalı gibi bir düşünceye sahipler ama şunu unutmamak lazım östrojen hormonu öcü değildir, kişilik özelliklerinin gelişimi etkiler. Büyüme ve gelişme çağında kiloyu dengeler. İnsulin duyarlılığını arttırarak diyabetin önüne geçer. böbrekleri korur. İleride davranış bozukluklarının ortaya çıkmasını engeller.
Yani en azından bir kaç ay bekleyebilirsiniz, sevgiler.

gkpnd

Bu konuda veterinerinize danışmanız daha iyi olacaktır ancak bence biraz küçük. Bir de dişi kedilerde daha ciddi bir operasyon yapıldığı için eğer sağlığı için de sorun yoksa ben en az bir iki ay daha beklerdim sanırım. Mutlaka iyi bir veterinere danışın.

KimJeongguk

İlk kızgınlığını bekleyin bence kediniz henüz çok küçük rahmi gelişebildiği kadar gelişsin en azından.

Bu konuda veterinerinize danışmanızda fayda var. Kısırlaştırmadan önce zaten önce kanına ve bağışıklığına bakıyorlar. Burda bi problem görürlerse operasyon yapılmıyor. Ben kendi minnoşumu 9-10 aylık gibi kısırlaştırmıştım.

Veterinerinize danışmanız en iyisi olur. Bizimki 6-7 aylık olunca 3 kg geçince kızgınlığa girmeden önce kısırlaştırmayı önermişti, hepsi farklı şeyler öneriyor ama bence gidip kan değerlerine ve bağışıklığına baktırabilirsiniz, özellikle cins kediyse bu ikisinde sıkıntı çıkabiliyor ve kısırlaştırma süreci uzamış oluyor aslında

Balimlilac

Bende ilk kızgınlığı geçtiği gibi kısırlaştırdım hiç çiftleşmeden. 9 aylıktı ama kızgınlıktan çıkması uzun zaman almıştı.

Mmtklndr

Bence daha küçük Kısırlaştırma operasyonu için tek veteriner ile görüşmeyin hafife alınacak bir olay değil iyice araştırın 2-3 veteriner ile görüşün hanginiz içinize sinerse ona yaptırın. Bende 3 ay uğraştım bazı veterinerler kan tahlili yapmak istemedi kızımın kan değerleri düşükmüş bunu bilmeden ameliyata alacaklardı en son gittiğim veteriner 1 ay ilaç tedavisi uyguladı sonra kısırlaştırma ameliyatı yaptı sizde en iyisini bulana kadar araştırın. Allah yardımcınız olsun yavrunuz bu süreci çok çabuk atlatır inşallah 🤲🏻

Mmtklndr

Bence daha küçük Kısırlaştırma operasyonu için tek veteriner ile görüşmeyin hafife alınacak bir olay değil iyice araştırın 2-3 veteriner ile görüşün hanginiz içinize sinerse ona yaptırın. Bende 3 ay uğraştım bazı veterinerler kan tahlili yapmak istemedi kızımın kan değerleri düşükmüş bunu bilmeden ameliyata alacaklardı en son gittiğim veteriner 1 ay ilaç tedavisi uyguladı sonra kısırlaştırma ameliyatı yaptı sizde en iyisini bulana kadar araştırın. Allah yardımcınız olsun yavrunuz bu süreci çok çabuk atlatır inşallah 🤲🏻

Mmtklndr

Bence daha küçük Kısırlaştırma operasyonu için tek veteriner ile görüşmeyin hafife alınacak bir olay değil iyice araştırın 2-3 veteriner ile görüşün hanginiz içinize sinerse ona yaptırın. Bende 3 ay uğraştım bazı veterinerler kan tahlili yapmak istemedi kızımın kan değerleri düşükmüş bunu bilmeden ameliyata alacaklardı en son gittiğim veteriner 1 ay ilaç tedavisi uyguladı sonra kısırlaştırma ameliyatı yaptı sizde en iyisini bulana kadar araştırın. Allah yardımcınız olsun yavrunuz bu süreci çok çabuk atlatır inşallah 🤲🏻