Kedim Nefes Alırken Değişik Ses Çıkarıyor

Adigebusra

Ya böyle nefes alamıyor gibi yapıyor bazen uyurken özellikle hasta insan inliyormuş gibi ses çıkarıyor yazın veterinere sormuştuk sıcaklardan oluyordur demişti ama hala devam ediyor
Bir de sol gözü sürekli sulanıyor ve küçülüyor ne yapmam lazım

3 CEVAP

aslihan_e

Bu veterinerlere laf söyleyince sonra söyledi oluyoruz. Uyurken ses çıkaran kediye sıcaktan oluyordur deyip geçiştiriyor. Ses burnundan mı geliyor, ciğerinden mi geliyor bu önemli. Büyük ihtimalle burnu tıkalı olduğu için ses çıkıyordur. Gözde de sulanma olduğuna göre kedide ya Korona gibi yerleşik viral bir enfeksiyon var ya alerji sahibi. Bunu biz tespit edemeyiz veterinerin bulması gerekli. Gözü için el yakmayacak sıcaklıkta çaya pamuk patırıp gözünde 10-15 saniye bekletin, birkaç kez tekrarlayın. Birkaç gün uygulayın bu işlemi. Çay hem mikropları öldürüyor hem de sıcak uygulama yaptığınız için sıcak kompres yapıp iyileşmeye yardımcı olmuş oluyorsunuz. Damla ya da merhem de kullanılabilir ama bu işlem de çok etkili. Hatta göz sulanması durumlarında ilaçlardan daha etkili olabiliyor. Bu inleme sesi kedinin ara sıra gerinirken birkaç saniye ımmm gibi konuşarak yaptığı bir ses mi yoksa nefes alıp verirken çıkan bir ses mi? Kum tozuna alerjisi olabilir bir ihtimal. Eğer Korona gibi bir sorunu varsa onun için bağışıklığı yüksek tutulmalı. Burunda tıkanıklık varsa antibiyotik kullanımı belki fayda edebilir. Onu da veteriner belirler. Bazen antibiyotik işe yarıyor ama bazen de yaramaya da biliyor. Yine de ciddi bir horlama gibi ses varsa çoğu zaman fayda eder.

Dobbyko

Gözdeki sulanma ve küçülme normal değil. Viral bir enfeksiyon kaynaklı olabilir yada bakteriyel bir enfeksiyon olabilir gözde. İnlemesi de burnu tıkalı olabilir ya da patisiyle burnunu kapatıyor olabilir uyurken. Tabi bu iki olgu beraber göz önünde bulundurulup hayvan muayene edildikten sonra tedaviye başlanması gerekiyor. Ya hekimimize tekrar gidip ısrar edin ya da başka bir hekime gösterin.

Adigebusra

Dün tekrar götürdüm ateşi var dedi iki tane iğne yaptı ve antibiyotiğe başladık 3 gün gideceğiz gözünün sulanıp küçülmesi işin sinüslerden kaynaklı olabilir dedi bakalım 3 gün sonra yine aynı olursa başka bir veterinere götüreceğim birde 6 kilo onun için de olabilir dedi
Ya nefes alamıyor gibi yapıyor kendini annem uyurken nasıl ses çıkarıyorsa pamukta öyle çoğunlukla da inliyor gibi