Kedimin Obsesif Davranışı.

somnium

merhaba. öğrenci evinde, kiradayım. ve ne yazık ki eşyaların sahibi de ben değilim. ve evimde sürgülü bir dolap var. kedim, bu sürgülü dolaba gerçekten takık. öncelikle bir tarafını açmaya bayılıyordu. orada ayakkabılar olduğu için, bağcıkları da “yutma” tehlikesi olduğu için diğer sürgülü kısma bir şeyler sabitleyerek açmasını engelleyebilmiştim. sonrasında nasıl oldu, bilmiyorum. ben şehir dışındayken, babamla kaldığı vakitler diğer tarafı da keşfetmiş. sorun “açması” veyahut “açmaması” değil. diğer taraf hem onun için hem benim için tehlikeli. taşınırken ev sahibi bile “bu sürgülü tarafla çok oynamayın, hassas ve düşme tehlikesi var.” demişti. önüne minder ve beş litrelik su şişesi sabitledim. orayı açamıyor ama inatlaşıyor. her gün gidip, akşamları miyavlıyor orada. bir keresinde açtım orayı, “gir bakalım, ne varmış” dedim. bir saniye bile durmadı, hemen başka odaya gitti bırakıp. sadece inadına orayı açmaya, orada miyavlamaya başlıyor. garip bir şekilde takıntı edindi. yanına gittiğimde de hemen bırakıyor orayla uğraşmayı çünkü birkaç kere uğraştığında “şşş!” sesi kullandım ya da onu oradan uzaklaştırdım. şu an taşınma gibi bir durumum yok ne yazık ki. bu dolap işini de ev sahibi ile halledemiyorum, adam duvarın içine monte olduğu için kabul etmiyor. kısacası: ne yapabilirim, kedimin bu takıntılı davranışını nasıl vazgeçirebilirim? saat 5’te yine dolapla uğraşma sesine kalktım ve cidden korkuyorum, üzerine düşme olasılığı beni uyutmuyor. (ki dolap sürgüsü, bir sürü denememe rağmen sallanmadı. raydan kolay kolay çıkmıyora benziyor. babama da kontrol ettiğimde “kolay kolay çıkmaz, içe girmiş.” yorumu yapmıştı.)

9 CEVAP

Minminik

Cocuk kilidi var yapistirmali tr ndli sitede bakin bir kac cesit var kapiyi acmasini engeller kilit ile

Minminik

bende aldım tutmadı üzerine şeffaf koli bandı ile sabitledim bir tarafını diğer tarafınında altına japon yapıştırıcısı sürdüm tuttu, olmadı 2 tarafıda bantlayın çok açılmıyorsa o tarafı?

Patilicns

Çift taraflı bantı dolabın en çok nereyi patisiyle uğraşıyorsa yapıştırın kağıdını kaldırın kediler dokunmak istemez ve sevmezler bant türevlerini

Sevilayyyyy

Ben de yeni eve çıktım bende de aynı durum var, dolap değil ama girmemesi gereken bir yer var onun için tehlikeli olabileceğini düşündüğüm kıyafetlerimi sıkıştırdım içine, kullanmadığım çarşaf falan gibi şeyleri tıkıştırdım ama gidip eşelemeye çıkarmaya çalışıyor, başında miyavlıyor, takınca takıyorlar ne yazık ki

İşe yarar mı emin değilim limon kokusu sürebilirsiniz kediler limon kokusundan nefret ederler ancak ev kira olduğu için limon suyu ağartıcı olabilir limon yağı deneyebilirsiniz umarım işe yarar. Bant hem iz bırakabilir hemde işe yaramayabiliyor benim kedimin umrunda olmadı bant açıkçası limon ile girmemesi gereken yerlerden uzaklaştırıyorum

Bir de şunu ekleyeyim kediniz miyavladığında duymamazlıktan gelin siz her yanına gittiğinizde o sizi uyandırabileceğini öğrenecektir. Önlem aldıktan sonra yüz vermemek en iyisi bu noktada

Minos2022

Merhaba, kapağın düşme riski varsa bence çıkarın. Taşınırken tekrar takarsınız.

somnium

yorumlarınız için teşekkürler. çift taraflı bant, alüminyum folyo, limon… hepsini denedim lakin inadından vazgeçirememiştim. dolap kabağını yerinden çıkarmayı denedim lakin raylı sistem, kırılma ihtimali epey yüksek. ve dolabı sağlamlaştırdım, önüne engeller koydum. bugün hiç uğraşmadı, o uğraşınca ve miyavlayınca da yanına gitmedim ve bıraktı gibi. teşekkürler yorumlarınız için! umursayınca daha çok merak ediyorlar, onu fark ettim.

somnium

@minminik çocuk kilidi aldım, ne yazık ki hiçbir işe yaramıyor. sürgülü kapı demir aralıklı başı. ve diğer kısmına tam tutamıyor, geniş yeri de yok. aynası olduğu için de engelliyor bantlar tutmasını. :(