Boyun Kaşıntısı

Hilsk

Kedim sürekli boynunu yanaklarını ve çene altını kaşıyor. Ben onu severken ya da kaşırken klasik hareketi boynunu göstermek kafasını yukarı kaldırmak oluyor diğer yerlerden çok keyif almıyor. 1 yaşında ve uzun zamandır böyle olduğu için normal sanıyordum hep. İç dış parazitlerini yaptırıyorum, pire tarağıyla tarıyorum derisine bakıyorum bir sıkıntı da yok. Maması tavuklu alerji olmuş olabilir mi yoksa ben mi abartıyorum

7 CEVAP

muratt_dgn

tavuklu mamalar genelde alerji yapabiliyor mamasını balıklı kullanın izleyin bir süre bakalım olacak mı

aslihan_e

Tavuklu mama yerine balıklı deneyebilirsiniz ama illa tavuk olmasına gerek yok, mama ona yaramıyorsa kaşıntı yapabilir. Mesela benim kedimin birinin tavuk alerjisi yok, tavuk yiyince sorun olmuyor ama bazı mamalar alerji yapıyor. Bazen vitamin mineral dolu mamalar kedilerin karaciğerlerine ya da bağırsaklarına ağır gelebiliyor. Eğer yeterince su içmiyorsa böbreklerde problem oluşuyorsa da kaşıntı yapabilir. Ben olsam bir süre sadece haşlanmış et türevi verirdim suyuyla birlikte, kaşınmalarda bir fark olacak mı gözlemlerdim. Bu sırada birkaç gün boynu için bir kaşıntı önleyici solüsyon da kullanırdım, geçici rahatlama için. Eczaneden Dermatop topikal çözelti alıp az miktarda, parmağınızla deriye yedirerek uygulayabilirsiniz. O kaşıntıya çok iyi geliyor. Ya mamayı değiştirip deneyin ya haşlama yedirin. İlk önce balıklı mamaya geçip kaşıntı geçecek mi diye bakabilirsiniz geçmezse dediğimi uygulamayı deneyebilirsiniz.

Cemalchief

Boyun kasinmasi gida alerjisi de olabilir kulakta uyuz helirtiside, kulaklarinda kahverengi siyah lekelenmeler var mi

Hilsk

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için balıklı mamaya geçmeme sebebim ödül mamalarında bile balık olduğunda yememesiydi. Nd kullanıyorum böbreklerine ağır gelebilir mi o bazı mamalar arasında yer alıyor mu? Tavsiyenizi deneyeceğim fakat kedim yaş mama bile yemiyor oldu olası haşlanmış eti yedirebilirim umarım. Çok teşekkürler tekrardan

aslihan_e

Ne marka olursa olsun her mama her kediye yaramayabilir. Yaş mama da yemiyorsa zaten susuz kalıyordur böbrekleri. Mutlaka su içeren yiyecekler diyetinin belirli kısmını almalı. Günümüzün sık karşılaşılan problemi kedilerde böbrek yetmezliği, yüksek oranda, kuru mama ağırlıklı beslenme yüzünden ortaya çıkıyor. Kuru mama yiyen bir kedi ne kadar su içerse içsin yeterli gelmez diyor uzmanlar. Evde pişirdiğiniz haşlama ürünler yaş mamaya göre böbrekler için daha güvenilir. Alabilirseniz arada özellikle yürek alıp yedirmenizi öneririm. Yüksek taurin kaynağı olduğu için tam kedilere göre bir besin. Hiç yaş ürün yemiyorsa robottan geçirip şırınga ile ağzına az az sıkarak alıştırmaya çalışın. Hayatları boyunca kuru mamayla beslenen kedilerin yaşlandıklarında böbrek yetmezliği yaşadığı görülmüş. Belki tavuk alerjisi vardır belki de yoktur, başka mamayla kaşıntı geçer belki ama ne olursa olsun sadece kuru mamayla besleme yapmayın.

Hilsk

Veterinerle konuştum. O da sizin söylediğiniz gibi balıklı bir mamaya geçmemi söyledi. Nd yüksek proteinli olduğu için korkmuştum biraz. Ama Nd somonluya geçmeyi düşünüyorum şimdi. Yaş mama konusunda çok uğraştım fakat asla yanaşmıyordu dediğiniz gibi şırıngayla yapacağım artık. Oldu olası sadece kuru mama yemek istiyor bir de ödül mamalarını seviyor. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Hilsk

Eskiden veteriner enfeksiyon başlangıcı olduğunu söylemişti (götürme sebebim kafasını sallıyor oluşuydu) sonrasında solüsyon temizlik ilaç tedavisi uygulamıştık. Daha sonrasında ise götürdüğümde geçmiş denildi görünüşte bir şey yok gibi ama yine de kafa sallamayı yapıyor 🥺