Kedim 6 Aylık Aylık Ama İlk Kızgınlığını Atlatmasını İstiyorum Daha Küçük Bunu Nasıl Yapabilirim

NickiMe

Kedim 6 aylık ama kızgınlığa girebilecek durumda ilk kızgınlığını hamile olmadan nasıl atlatabiliriz

3 CEVAP

aslihan_e

Dişi kedi için çok riskli, erkek kedilerle bir arada olursa hamile kalabilir. Evde yalnız bile olsa çok aşırı bağırıp sorun çıkabilir. Bizimkiler evi yıkarlardı resmen. Komşunun kedisi birkaç gün biraz miyavladı, aldırış etmediler, kısırlaştırmadılar da veteriner 1 yaşını doldursun demiş. Ben olsam kısırlaştırırdım, o riski almazdım. Bir de kızgınlığa girince geçmesini beklemek gerekiyor dişi kedi için. Çiflteşmezse de çok uzun sürüyor düzelmesi. En iyisi hiç girmeden kısırlaştırmak. Bir dişi kedi kendisi kızgınlığa girmese bile eğer çevresinde erkek kediler varsa zorla kızgınlığa sokuyorlar. Erkek kedi için acele etmem ama bence dişi için geciktirmeyin.

Renklipati

Küçük değil bende kızımı 6.ayında kızgınlığa girmeden kısırlaştırma yaptırdım ille kızgınlığa girmesini beklemeyin

tengrist

Kedinizin çiftleşme ihtimali ve erkek kedilerle teması yok ise kısırlaştırmayın gayet de küçük. 1-1,5 yaşına kadar gelişimi süren hayvanın gelişimine en çok katkıda bulunan hormonlarını kesmek uygun bir şey değil. Ama bahçede yaşıyor ve hamile kalma ihtimali var ise gerekli testlerden sonra kısırlaştırabilirsiniz. 6 aylık kedi cerrahi operasyona girmeden önce mutlaka kan değerlerine bakılıp muayene edilmeli.