4 Yaşında Kedim Gençlik Hastası

Sut_lac

4 yaşında kedim genclik hastalıgı virüsü kapmış. Kusuyo ve yoğun ishali vardı. Aşıları tam ve bu hastalık için yaşlı sayıldığı için atlatma ihtimali yüksek dedi veterinerimiz. Sabah akşam serum ve antibiyotik alıyor. Bu hastalığı yenen arkadaşlar var mı önerileriniz varsa bilmek isterim..

3 CEVAP

aslihan_e

Gençlik hastalığı yaşa bakmıyor, aşısı varsa atlatır çok yüksek ihtimalle. 4 yaşına gelene kadar her yıl aşılandıysa yenecektir inşallah. Yavruyken aşı yapılıp bırakıldıysa biraz riskli. Benim aşılı iki kedim atlattı, biri çok ağır geçirdi, diğeri ona göre daha hafif, kanlı ishal yaşadı sadece, bir de üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi gösterdi. Ağır geçiren zaten nazlıdır, o ben ölüyorum elveda demişti resmen, sürekli saklanıyordu, ağzına lokma koymuyordu, gözleri çok değişik bakar olmuştu. Veterinerde yatılı bırakmak zorunda kalmıştım onu, orda da tedavi sonrası iyileşmiş ama meğer üzüntüden yemiyormuş, veteriner anlamış üzüntüden olduğunu gelip alın bir deneyelim bakalım hâlâ hasta diye mi yemiyor anlarız demişti, eve gelince deli gibi saldırıp yemişti, tabi çocuğum yine de zor yiyordu. Biz ekstra bir ilaç kullanmadık, standart antibiyotik tedavisi gördüler, vitamin kullanıldı, bir de probiyotik verildi, ağrı kesici ateş düşürücü o kadar.

Pamres

Bu hastalık hakkında bilgim yok ancak yine de geçmiş olsun dileklerimi iletmek istedim. İnşallah en kısa sürede sağ salim atlatır hastalığı. Geçmiş olsun

Lilibeth

Zylexis aşısını öneririm. 4 yaşında nerden buldu bu virüsü biriyle temastan mı geçti ? yetişkin kedilerde de sık mı olur gençlik hastalığı?