Kuduz Nasıl Bulaşır Bir Kediden?

lilyycatyy

Arkadaşlar beni pazar günü 2.5 3 aylık bir kedi cirmaladi ama kucağıma almıştım atlarken çizdi. Babannemin baktığı bir yavru kedi. Kuduz aşısı olmadım kedi de çok çok minik çizdi üstten azıcık kanadı hemen su ile yikadim zaten. Ama stres oldum şuan acaba kuduz olma ihtimalim var mı

3 CEVAP

aslihan_e

Daha çok ısırık yoluyla, tükmük yoluyla bulaşıyor, kedi tırnağından bulaşması zor. Merak etmeyin öyle kedi tırmalamasından bulaşsaydı hayatta insan kalmazdı. Patır patır giderdik. Her gün kaç insanı sokak kedisi tırmalıyor. İnsanlar bu konuyu çok abartıyor. Geçen gün komşumuz kuduz aşısı olan kendi kedisi koluna saldırdı diye kuduz aşısı oldu. Antibiyotik kullandı bir de abartıp. Siz hiç haberlerde kediden bulaşmış kuduz vakası duydunuz mu? Öyle bir şey olsa bile aşırı nadirdir.

Cemalchief

Kuduz kediler 10 gun icinde ölür, yavruysa bu sure daha da kısalır, 48 saat gecmemis ise icinizi rahat ettirmek icin vurulabilirsiniz tam maks sureyi bilmiyorum. Babannenizden kediyi takip etmesini isteyebilirsiniz ölurse kuduz icin suphelenebilirsiniz. Tirmik yoluyla gecme ihtimali var mi var ama tirmalamadan okce patilerini yalamasi lazim aslinda kedinin yoksa bulas yolu tamamen isirma ile dogrudan tukrugun kana bulasmasi

tengrist

Kediden bulaş olması için yaralanmanın derin olması gerek birde normalde tırmalama yoluyla virüs bulaşmaz tırnaktan bulaşma sebebi patilerini yalarken salyalarının tırnağına akması.