Tuvalet Sonrası Temizlik

iozksn

Merhaba,
Yaklaşık 10 gün önce bir bebek sahiplendik. 4-5 veya 6 haftalık olduğunu tahmin ediyoruz (resmini ekleyeceğim). Veteriner kontrollerini de yaptırdık, parazit aşıları yapıldı. Diğer aşıları için gün de alındı.
Şu anda hemen her şeye alıştı, yaş mamadan öğütülmüş ve hafif ıslatılmış kuru mamaya terfi etti (veteriner yiyebilir dedi ama nedense doğrudan kuru mamayı yiyemiyor). Kapalı tuvalete girip işini yapmayı da öğrendi.
Ancak tuvaletini yaptıktan sonra bazen düzgün kapatamadığı gibi çoğu zaman da üstüne başına bulaştırıyor, poposunu da temizlemiyor. Temizlememesini yaşının küçüklüğüne veriyorum ancak bu ne kadar sürecek merak ediyorum. Gündüz her tuvalete gittiğinde (evden çalıştığım için) takip edip tuvaletini bitirince müdahale edebiliyorum, sorun olmuyor ancak geceleri doğal olarak yalnız kalıyor ve kontrol edemiyoruz.
Eşim hem biraz titiz hem de sırf ben çok istediğim için kedi sahiplenmeyi kabul etti (birkaç yılda anca ikna edebildim :)) Fakat her sabah kalktığında etrafı kirli görünce çok rahatsız oluyor, bu da beni üzüyor.
Kısacası bu konuda yapabileceğim bir şey, alabileceğim bir önlem var mı? Öneri ve fikirlerinize açığım. Şimdiden teşekkürler.

20 CEVAP

iozksn

@Infernus Haklısınız, bu durumdan da korkmuyor değilim aslında. Ama @Gdeniz 'in de belirttiği gibi kendini temizlemeden çıkıp halıyı koltuğu vs. kirletmesi de büyük bir sorun bence. Özellikle de ishal oldukları dönemde, bizimki gibi uzun tüylülerde mutlaka dışkı kalıyor.

üzerinden bir sene geçmiş bir konu oldu ama yeni okuyacaklar için bende bir tavsiyede bulunayım. kedim 6 aylık ve 2 haftadır kendini temizlemeyi bıraktı . veteriner eğer bez ile siz temizlerseniz kedinizi tembelliğe alıştırırsınız ve hiç temizlemez dedi, onun yerine tuvaletten sonra maltı sürün onu yalarken kendini de temizlemeyi alışkanlık eder tekrar dedi . şimdilik öyle yapıyorum, sonuç ne zaman alırım bilmiyorum. siizn kedi nasıl düzeldi acaba

Kevserhaksever

Ah ah ne uykusuz geceler geçirdim ben o süreçte :) 5 aylık hala peşindeyim arada yanlışlıkla basıyor eskisi gibi olmasa da genelde de ben evdeyken oluyor çekip gün boyu evde olmasam eşek kumu bile dökmüyor etrafa ben varken ortalık sahil plaj modunda :)) zamanla öğrenir sabırlı olun biraz sınır stres yapabilir bu süreç ilerledikçe ben elimde ıslak mendil sinirden halaya durduğumu biliyorum :) mamasını öğün öğün verirseniz kakasini da ona göre yapacaktır yavru kedi için 4 ya da iştahına göre 5 öğün verebilirsiniz hem bir düzene alışır hemde kakasini belli saatlerde yapmaya başlar bizimki saatine göre yapıyor resmen artık :) bu süreçte başarılar diliyorum size.. :)

Kevserhaksever

4 aylıktan sonra bıraktım ıslak mendil olayını arada poposunda kalıyor kaka ama kendi temizliyor kaka kuruyunca ya da oturuyor halıya bulaşıyor halıyı gömmeye çalışıyor falan bir süre sonra alışınca kumuna patisine bulamasmadigi sürece poposunu çok silmeyin az birşey varsa kaka kendi kurusun rahatsız olsun temizler :)

Merhabalar, Gölge 5 haftalıkti sahiplendigimizde şimdi 10 aylık olduk.cok araştırdım tuvalet sonrasında temizliği nasıl oluyor diye.geldigibden beri tuvaletini yapıyor kabına ilk zamanlar bebekliginden patilerine yerlere bulasiyordu üzerine basıyordu kapatayım derken, büyüdük tabi artık basmıyor.ama şimdi de her seferinde olmasa bile iki üç tuvaletinden birinde mutlaka poposunda kakası kalıyor.onu da evin herhangi bir yerine bırakıyor.onu niye tuvaletinde düşürüp çıkmıyor anlamıyorum.gozlerim yerlerde kaka aramaktan yoruldu artık.buyudukce geçer diye okuyorum ama ne kadar daha büyüyünce acaba bir de tuvaletten çıktıktan sonra ne zaman temizlenmeleri gerekiyor.bizimki hiç oralı olmuyor çıkıyor tuvaletten geziniyo oturuyor camın önüne yatıyor,ve tâbi ki biraz kakası biraz ıslak ve poposuna yayildiysa hiç temizlemiyo kurumasını bekliyor sanırım.bu ne kadar devam ediyor.cok şey mı bekliyorum ama tanıdığım kedi sahipleri tuvaletini yapıp bı köşeye çekilip temizkendiklerini söylüyor