Aminosol Kullananlar?

Sutunannesi

Veterinerimiz bağışıklık güçlensin vs diyerek aminosol verdi. Kullanan arkadaşlar var mı şırınga ile ağızdan verecekmişim seviyorlar mı? Ve siz ne İçin kullandınız

24 CEVAP

Sutunannesi

Arkadaşlar bu arada veterinerim süt ürünleriyle ilaç benzeri vermenin doğru olmadığını söyledi. Bunu ileride okuyacak arkadaşlar süt ürünleriyle karıştırıp vermesinler benim gibi. Ben 6,7 yaş mama üzerine sıkıp vereceğim bundan sonra

Elifoo

Simdi soyle anlatayim. Mico su an 3 tane ilac kullaniyor. Aminosol, VMP ve phytoimmun mu me oyle bisey veda nin. Vedaninkinden nefret ediyor ben de suyla ezip siringaya cekip o sekilde veriyorum. Vmp ve aminosolu gunde bir kere ictigi icin sabahlari vedadan sonra veriyorum. Bu duzene alistigi icin gerilmiyor yanimda bekliyor sadece. Hatta ilaclari gordugunde cagirmama gerek kalmadan kendiliginden yanima geliyor. İlaci verme seklim ise soyle; vedaninki miktar olarak biraz daha fazla oldugu icin yere oturup dizlerimi hafif kendime cekip Mico’yu da dizime yatiriyorum. Ensesinden cok hafif tutuyorum cok sikistirmiyorum sadece basini saga sola oymatmasin diye hafif tutuyorum (ilk baslarda daha sert tutuyordum cunku korkuyordu ama sonradan alisti) korkusunu gecirmek icin ise once sevdim yuzunu gozlerinin altini basini.. bir sure optum, konustum. Sakinlestiginde de agzinin en arka kisminda azi dislerinin oldugu bolumde ufak bir bosluk var siringayi oraya hafif bastirinca agzini az da olsa aciyor. O anin boslugundan faydalanip 3 kerede bir siringayi veriyorum. Aminosolde ise dedigim gibi miktar cok cok az oldugu icin kucagima almiyorum bile. Kendi oturdugu yerden yalnizca ensesinden hafif tutuyorum yine ayni sekilde ama bu sefer tek seferde kaktiriyorum :) biraz uzun oldu ama son bir sey daha soyleyeyim. Gerginliginizi cok kolay hissedebiliyorlar. Ben sakinsem eger cok kolay bir sekilde verebiliyorum ama bazen acelem oldugunda hizli olmam gerekiyor bu da onu olumsuz etkiliyor. Dedigim gibi aminosol size o kadar sikinti vermeyecektir. Bugun aksama dogru sakinlestiginde firtlatabilirsiniz :)

septikbaykus

@elifoo o zaman ayrı mesele çok geçmiş olsun. Ben olağan durumlardan bahsediyorum bişey yoksa vermek şartmı özetle :)

Sutunannesi

Öncelikle cevaplar İçin çok teşekkür ederim arkadaşlar. Sütte maalesef ekstrem durumlar var normal şartlarda bende fazla vitamin yüklenmesini doğru bulmam fakat süt yeterince bünye olarak hassas ve bir sürü hastalık geçirdi. Şu an ciğerlerde sıvı var mide büyüdüğü İçin karaciğer kalbe ve akciğerleri sıkıştırıyor süt zor nefes alıyor. Fip olup olmadığı bilinmiyor veteriner şimdiki durumuna bakarak fip denilemeyeceğini ama bu fip değil demek olmadığını gözlemlemek gerektiğini söylüyor. fip etkisini çok kısa sürede gösteriyor ve hastalık hızlı ilerliyor fakat sütün ciğelrerdindeki sıvı 3,4 Aydır var solunum daha yeni zorlaştı bu kadar yavaş ilerlemesinin mümkün olmadığını ama fip olmaz ya da fip değil demenin de doğru olmadığını vurguluyor röntgen sonuçlarına bakarak. Az önce meraktan bir damla yaladı ama hiç sevmedi kaçtı gitti zorla da vermek istemiyorum

Sutunannesi

Yoğurtu çok seviyor bende çok az bir miktar yoğurdun üzerine döküp verdim çok severek yedi sanırım tadını almadı vitaminin bakalım böyle devam edeceğiz her gün çok az bir miktar yoğurtla

Mariana

Benim kedime de şırınga ile ilaç vermek çok zor ama gerektiği için ben kedimi Bebek gibi kundaklayıp ağzından zorlada olsa veriyorum, kedimde travma da yaratmadı benden korkupta kaçmıyor. Sadece ilacı hazırlarken ona göstermiyorum.

Elifoo

Yok yok hic zorlamayin. Yogurt icinde yediyse hic kasmaya gerek yok :) oyle devam etsin :) obur turlu iyilesecegi yerde baska problemler cikiyor

Infernus

Islak fip çok hızlı ilerliyor maalesef ama bu sizin için bir olumlu düşünme sebebi olabilir. Kediniz malt macunları severek yer mi? Seviyorsa ona enjektörle az az katarak da verebilirsiniz.

Elifinkedileri

Bizde kullandık vitamin olarak demişti ama bize küçüklüğünde zorlanmadan vermiştim yaş mamaya karıştırıp ağızdan enjeksiyon pek yapma taraftarı değilim ister istemez kendimden soğuturmuyum diye korkuyorum

Elifoo

Ben 5 aydir kullaniyorum enjeksiyon yontemiyle. 0.5 ml di sanirim cok kucuk bir miktar oldugu icin o kadar stres olmuyor :)

Sutunannesi

Kuru manayla beslendiği için mamaya karıştırmam mümkün değil sanırım. Kaşıkla içer mi diye sordum şırıngayla vermeniz daha iyi dedi. Tadını ne severler ne de sevmezler dedi. Fip olabilir mi olmayabilir mi bilmediğimiz için bağışıklık güçlendirmenin iyi olacağını düşündük. Zaten gimcat kullanıyorduk ama onun o işlevi görmediğini söyledi veterinerimiz. Bu sabah gimcat vermiştim birde vetwfineee götürdüğüm İçin bayağı gergin eve girdiğimizde ağzı titriyordu dişlerini birbirine vurup ağzından nefes alıyordu ama sakinleşti yine de vermek istemiyorum bugün yarın başlayacağım bakalım sabah. Şırıngayla verince kaçıp gidiyor mu ya da şırıngayı görünce geriliyor mu?

septikbaykus

Fazla abartmıyormuyuz acaba ? Verdiğim kuru mamadan tutunda konserveye kadar herşeyin içinde protein bolca var.

Protein nedir ? aminoasitlerin birleşimi. Extradan vitamin amino vs vermek tıpkı insanlardaki gibi para tuzağı bence

Elifoo

Bazi kediler icin yeteriz kalabiliyor malesef. Benim kedimde corona pozitif oldugu icin bagisikligini surekli zirvede tutmam gerekiyor :) @v4pati
Ayrica su anki durumda olagandisi bir sey var. Sut’un yasadigi seyler normal degil ve ne oldugu bilinmiyor fip riski vs vs her turlu onlemin alinmasi gerekiyor o yuzden :)

Infernus

@sutunannesi Tam olarak ne söyledi veteriner? Biraz daha ayrıntılı yazabilir misiniz?

Gul36

Merhaba, biz de o ilacı kullanmasak da ishal ilacı kullanmıştık şırıngayla. O zaman 3 aylıktı kedim.

Verirken çok zorlaniyorduk, kaçmak istiyordu. Bizimle boğuşuyordu. Bu nedenle ilaç her tarafa sıçrıyordu. Nefes borusuna kaçma ihtimali de var böyle olunca Allah korusun.
Ben şırıngayla ilaç verilirken çok dikkatli olunması gerektiğini sonradan okudum. Hatta hiç vermeseniz daha iyi diyorlar.
Tabii veterineriniz verin demiş, o daha iyi bilir.

Bu arada bizim kedi o zaman daha bebekti ve bize yeni gelmişti. Güven sorunu da vardı yani. O kadar boğuşmasının nedeni bu da olabilir.