Kedimde İdrar Yolu/Üretra Tıkanıklığı Var? Bunun Tekrarlanmaması İçin Neler Yapmalıyım?

tommyse

Erkek kısır kedimde geçmek bilmeyen belkide yanlış tedavilerle yüzünden kronikleşen, sürekli kendini tekrarlayan üretra/idrar yolu tıkanıklığı vardı. Önceki veterinerimiz her gidişimizde sondalayıp idrar söktürücü ve idrar asitleştirici enjekte ederek 2 haftada bir gitmekle tam 3-4 ay kedimi taşıdım veterinere ve asla çözüme ulaşılmadı.Hep geçici çözümdü ve 1 hafta bizi anca idare ediyordu parasında asla değilim ama krdimin o halini sürekli görmek brni çok yıpratmıştı.

Başka veteriner arayışlarım sonucu şimdiki veterinerimiz hemen röntgen çekti ve taş olup olmadığını hem mesane doluyken hemde boşken baktı ve taş ve ya büyük taşların oluşmadığını kristalleşmesi sonucu idrar yolunu tıkadığını söyledi.

Daha önce hiç böyle operasyonlar geçirmeyen kedimin en sonunda ne sorunu olup olmadığını bu haftanın başında öğrenebilmiştim.

Taş oluşumu yok ama kristaller yolu tıkadığını söylendi. 7 günlük sondalı ve antibiyotik tedavisiyle bunu atlatıp ilerki zamanlarda da doğru mama ve vitaminlerle bunu tekrarlamayacağı söylendi. (Daha 3. gündeyiz sonda olmadığı halde tuvalete gidip idrar yapabiliyor şuan). Sonda 1 gün boyunca takılı kaldı ve kedim rahat durmadığından 2. günün ortasında ağızıyla yakalığı varken bile çıkarmayı başardı hemen yine veterinere gittik ve takmamıza gerek kalmadığını çünkü tamamen açıldığını söyledi.

Antibiyotikler en az 2-3 gün daha devam edecek ve veterinerimiz bize destek olarak Galibaru +PP ve farklı markalardan c vitamini ve idrar enfeksiyon sökücü verdi sıvı olarak.

Ve biz mama olarak hill c/d kullanıyoruz veterinerimiz bu mama değil s/o'yu kullanmamız gerektiğini söyledi haftaya onu almayı planlıyorum ve ömür boyu eksik etmeyeceğim c vitamini almam gerekiyormuş. Kedime her gün 5 ml kızılcık suyu veriyorum buna devam edebilirsin dedi benim korkum tedaviden sonraki hafta ya da haftalarda bir daha tıkanması strüvit taşlarını tamamen olmasa da tıkanıklık yapmayacak şekilde minimuma nasıl indirebilirim?

22 CEVAP

Ahudr

Tommyse idrar yolu tikanıklığı yasamadan öncesindeki rutin kullandıgınız mama neydi .Hangi marka ve kısır mama mı normal mama mı

Catsusam

Şu andaki veterinerimizin verdiği tedavi ile aynı tedavi uygulandı bize de. 5 yıl boyunca urinary hills mama kullandık. Urinary problemleri maalesef bir süre sonra böbrek yetmezliğine dönebiliyor. Benim önerim bir su sebili almanız. Ben yeterli su içtiğini düşünüp almamıştım çok pişmanım. Ek olarak bana yaş mama vermemem söylenmişti. İki haftada bir urinary yaş mama vermenizi öneririm.

Anonymus985465

Bu şartlarda kedinize kesinlikle sadece veterinerlerden alabileceğiniz tıbbi üriner mama öneriyorum
Virbac bu konuda hem başarılı hem de mediler severek yiyorlar.

tommyse

tüm cevap verenleri tek tek okudum hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum önerilen tüm şeyler rutinimde vardı ama birkaç yeni bir şey öğrenmek çok güzel. tedavi bugün anlamıyla bitti ve işeyebiliyor kedim tekrar tıkanmaması için ph değeri asidik bir su ve yaş mamasına bol su katarak veriyorum ve kızılıcık suyunuda her gün veriyorum hekim bir sıkıntı etmeyeceğini söyledi. elimdeki mama bitince kedim için brit care alacağım veteriner serisi olan şuan elimde hills c/d var o bitince belki hills s/d de kullanırım yine onu hekime danışacağım. yaş mamasını virbac'in urinary mamasını veriyorum çok etkili gerçekten su sebili/pınarı alacağım filtresi zehirlemeyeninden bu sayede su içimini artıracağımı düşünüyorum. c vitamini ve ürüner maltla bu durumu tekrarlatmamayı hedefliyorum inşAllah bu son tedavimiz olur sondalı ve antibiyotik olarak :)

Fistik23

Genelde su arıtma cihazları içinde sadece suyu temizlemesi için filtre var suyu tekrar zenginleştirmek için yok siz kendiniz suyun zenginleşmesi için filtre takabilirsiniz yada taktıra bilirsiniz yada suyu zenginleştirmek için olan filitreler vardır ama işini iyi yapmıyor zamanı dolmuş olabilir piyasada işi yaramayan filtrelerde var onarı işe yarayan filtrelerlese seğiştire bilirsiniz

Fistik23

Bende alkali filitresde var ama Baybas ediyorum kedim için su alacağımda düşük ph almak için vana koydum girişine bide t attım kapatıp düşük ph su alıyorum 60 tds civarı musluk. mebran çıkışı 13 tds şebeke suyu (sondaj) 420 tds civarı haızr sularda 7.3 ph altı olmuyor malasef ben görmedim 7.3 ph altı insan sağlığı açısından tehlike çünkü 7.3 ve 8.5 ph arası insan için içebilir

Fistik23

Su arıtmaçı değilim ama su arıtma cihazı alırken baya araştırdım bide NFS seltikası olmayan su arıtma cihazı yada filtresi almayan suyu zenginleştirmede en çok iş gören ise seramik filtreler gözlemlerim