Kedinin Islak Fip Olduğunu Nasıl Anlarız?

giizeeem

Biraz uzun olucak ama her şeyi detaylı yazıcam. Kardeşim bahçede baktığı yaklaşık 1.5 yaşındaki kedinin yaklaşık iki haftadır iştahsızlaştığını ve kilo verdiğini farketmiş. Eş zamanlı olarak babaannem bu kediye ve kardeşine balık verdiği için balıktan zarar gördüğünü düşünüp veterinere götürmüş. Veteriner kılçığın battığı yerin enfeksiyon oluşturduğunu düşünüp antibiyotik iğne ve ağrı kesici ateş düşürücü iğne vermiş. Babam bu iğneleri kediye bir hafta boyunca vurmuş ama durumunun düzelmediğini fark edince yeniden veterinere götürmüşler ve veteriner kilo vermesinden dolayı ıslak fip olabilir deyip merkezdeki daha büyük bir veterinere götürmesini önermiş. Bu süre boyunca kardeşim kediye evde bağışıklığını güçlendirecek tavuk ciğeri, tavuk etiyle vs yaş mamalar hazırlayıp veriyor. Kedinin nefes alması biraz hırıltılı ve hala iştahsızmış ve çoğunlukla uyuyormuş. Aşırı iştahsız olmadığını söyledi kardeşim fakat eskiye oranla çok daha az yiyormuş. Bu arada bu kedinin bir de kardeşi var tamamen onunla aynı şeyleri yiyen ve o gayet sağlıklı hiçbir problemi yok. Kardeşim elinden geldiğinde kediye bakıyor fakat daha büyük bir veterinere götürmesi için en az 70-80km yol gitmesi gerekecek ve sınav senesinde olduğundan dolayı gidemiyor. Ailem zaten çok meşgul ilgilenmiyorlar. Ben de şehir dışında yaşadığım için bir şey yapamıyorum. Ne yapabiliriz bu kedi için veteriner fipten şüphelenince çok üzüldük hepimiz. Karnında şişlik vs yokmuş bu arada. Ateşi falan da yok. Çok çaresiz bir durumdayız şu an 🥺

5 CEVAP

aslihan_e

İshali de var mı peki? Veterinersiz kendiniz evde bir şey yapamazsınız. Antibiyotik uygulanmış, daha uzman bir veteriner fip bulgusu görmezse ciğerleri için farklı ilaç yazabilir belki. Sadece ciğer enfeksiyonu olmuş olabilir. Bu durumda daha uzun süre antibiyotik kullanması gerekebilir. O kedi için veteriner incelemesi şart bu durumda. Kedide diyafram yırtığı gibi bir sorun da olabilir.

Dann

Röntgen ile karın veya göğüs bölgesinde sıvı varsa görülebiliyor, sıvı tespit edildikten sonra rivalta testi ile fip sıvısı olup olmadığı belirleniyor,

Anonymus985465

Acil yenek borusu/göğüs, mide ve bağırsakların röntgeni çekilmeli.
Birşey yutmuş olabilir.
Diyafram yırtığı/fıtığı olabilir.
Hemogramda enfeksiyon görünür.
İdrar, kaka gözlemlenmeli.
İdrar yolları/bağırsak tıkanıklığı olabilir.
Özellikle erkek ve kısırsa tam biyokimyada böbrek değerlerine bakılmasında fayda var.

Anonymus985465

Böbrek yetmezliği olan kedilerin iştahlarıbazaldığından kili verirler.
Bu hastalık çok hızlı ilerlediğinden ve çoğunlukla geriye dönüşü olmadığından çok acil uzman bir veterinere/hayvan hastanesi başhekimine göstermelisiniz
Tahmin yürüterek verilen antibiyotik ve ilaçlar böbrek ve karaciğerde hasara neden olur
Viyo İmmune bağışıklık güçlendirici olarak çok başarılı.
Genelde severek içerler. Aksi takdirde ağzının kenarından çok yavaş bir şekilde şırıngayla verebilirsiniz.

Anonymus985465

İdrar analizinde kristalleşme dolayısıyla enfeksiyon teşhis edilebilir. Ultrasonda böbrek taşları görünür