Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi

kedilimadam

Merhaba,
Burada birçok kez aynı duruma sağlıklı çözüm arayan sorularla karşılaştığım için bulduğum çözümü paylaşmak istiyorum.Dişi kedim bir süredir tekrar kızgınlığa girdi.Henüz doğumunun üstünden yaklaşık 3 ay geçmiş olması, hala emziriyor olması ve yeterince kilo alması gerektiğine inandığım için kısırlaştırma için bir süre beklemeye karar verdim.Ama stresini hafifletmek için de bitkisel bir çözüm arıyordum bir süredir.Birkaç şey denedim ve başarılı olamadım:( mesela burada çok kez değinilen lavanta yağı önerisi bizim kıza hiç etki etmedi.Birkaç gün önce biberiye yağını denemeye karar verdim.Aynı dış parazit ense damlası yapar gibi ensesine iki damla damlattım ve disk pamukla derisine geçmesi için biraz ovaladım.1 dakika kadar böyle bekledikten sonra ılık suya batırdığım pamukla yağlı bölgeyi ovarak sırtından kuyruk sokumuna kadar sürdüm. Sonrasındaysa iki damla lavanta yağı damlattığım su dolu spreyinden bütün vücuduna biraz sıktım ve tarakla güzelce taradım. Sonra ne mi oldu?:) 10 dakika kadar evin içinde üstüne sinen kokudan nefret edercesine koşturdu, kendini yalamaya çalıştı, tabii ki tadını hiç beğenmedi ama bebekler onun yerine onu bir güzel yaladılar:) oğlum da sürtündü yaladı derken bu hengameden 15dakika sonra çığlık çığlık bağıran kızım gitmiş ve yerine dizlerimin dibinde uyuklayan minnoş minnoş bakan eski huzurlu bebeğim gelmişti.Tabii bebekler ve oğlum da aynı şekilde sakince uyuklamaya başladı.Evet bizde biberiye yağı çözüm oldu. Birkaç gündür deniyorum ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Biberiye yağı ayrıca dış parazitler için de kesin çözüm sağlıyor.Papatya çayıyla sulandırılmış saf elma sirkesinin içine birkaç damla damlatılıp deriye temas edecek şekilde sürülürse ve bu ayda bir kez tekrarlanırsa dış parazit oluşumunu engellemenin yanında mantarı ve olası deri rahatsızlıklarını da önlemiş oluyor.Dişi kedisi olup çözüm arayanlar için faydası olur umuduyla paylaştım.Bütün minik dostlara sağlık diliyorum.

17 CEVAP

aleyn

bu dış parazit için söylediğiniz papatya çayı içine olan tarif var ya bunu tüm deriye nasıl uyguluyorsunuz? yani tüylerden deriye geçip geçmediği noktasında hep şüphe içinde oluyorum da ben :(

aleyn

bu papatya çayının sakinleştirici etkisini meselaa eve başka bi kedi getirirken de kullanmak istesek evdeki kedimiz sakin karşılasın diye olur mu sizce..