Kedim Ne Yazık Ki Mantar.

somnium

kedimi daha 15 gün önce kan tahlili yaptırmıştım. değerleri iyiydi. ama diş etlerinden dolayı dişlerini fırçalamam, dişlerinin hâlâ çıkmaya devam etmesi onu strese sokmuş. ve bugün mor ışıkla incelendiğinde sadece bir yerinde mantar başlangıcı olduğu görüldü. ketoral şampuanla 3 günde bir o bölgeyi yıkamamız ve her gün 5 defa ketoral kremle öncesinde dr animal ile dezenfekte edip silmem gerektiği söylendi. olmadı “aşı” denildi. lakin aşıyı asla yaptırmayacağım, bir kedimi bu yüzden kaybettim. on gün boyunca bu kremleri ve yıkmayı deneyip olmazsa top kekik formülüne geçmek istiyorum. o da olmazsa en son ecosin… lakin bu süreçte ev temizliği nasıl olmalı? evde babamla yaşıyoruz. babam, gece geç geliyor işten. ben de hem okula hem de özel ders vermeye gidiyorum. bir tek pazar günlerim boş. her gün süpürgeye çekip, yerleri sirkeli su ile temizlesem ve onun oturduğu yüzeyleri de temizlesem olur mu? 3 günde bir çarşafları değiştiririm. lakin koltukları, halıları tedavi bittikten sonra mı sirkeli su ile temizlemem lazım? bu konuda kafam karışık. aklım kedimde kalıyor ve derslerime odaklanamıyorum, onu nasıl bırakıp okula gideceğim bilmiyorum da.

7 CEVAP

gamzegumus1

Mantarı yenmenin tek yolu bağışıklığı güçlendirmek maalesef. Tüm kremler, aşılar, ecosin bundan sonra geliyor. O yüzden direkt mantarı tedavi etmek yerine bağışıklığını güçlendirmeye odaklanın bence. Tavuklu mamaları bir süre bırakın, daha az alerjen olan balıklı kaliteli bir mamaya geçin atlatana kadar. Bağışıklık güçlendirici bir şurup edinin mutlaka. Bununla birlikte maalesef ki stresten çok uzak tutmak gerekiyor. Ben ecosin, çeşitli kremleri defalarca denemiş biri olarak diyorum ki keşke boşuna kedimi strese sokmak yerine bağışıklığını güçlendirmeye odaklansaymışım. Bu bir süreç ve mantar illet bir hastalık. Ancak sabırlı olduğunuz ve kedinizin bağışıklığını güçlendirecek adımlarını attığınızda mutlaka iyileşecektir.

Cemalchief

Mantarin turu tespit edildiyse asi olabilir tabi, yoksa tavsiye etmem bizimkinde asi yaptirdiktan sonra mantar 3,4 yere yayildi ertesi gun

Sukufekedi

Benim kedim mantar olduğunda veterinerimiz ecosin uygulattırmıştı fakat ben ekstra olarak top kekikte uyguladım 2 haftada mantar izleri geçmişti cabuk toparlamıştı. İyileşmesini top kekiğe bağlıyorum ben sürekli pamukla mantar olan bölgelere uygulamıştım yalasa da zararıda yok bildiğim kadarıyla

somnium

teşekkür ederim, cevaplarınız için! şöyle toplu bir cevap vereyim:

kedim, stres kaynaklı mantara yakalandı ne yazık ki. dışarıda bahçede baktığım ondan fazla kedi var. belki onlardan da ben taşımış olabilirim. ama diş çıkarma dönemindeydi. ve ağız kokusunu, diş temizliğini önlemek için günde 2 defa fırçalamaya çalışıyordum. ve bu onda inanılmaz bir stres yaptı. zaten 2-3 gün sonrası mantarını fark ettim. mantarını fark etmem aslında şans eseri oldu çünkü hem başlangıç seviyesi hem de görülemeyecek bir noktada. (gövdesi ile kolunun birleştiği bölgede.) dün 5 defa dr animal ile dezenfekte edip sarı kantaron sürdüm. bugün ise katoral şampuan ile yıkadım. (bu onu çok strese soktu, çok korktu. başka bir yöntem bulacağım bunun için. ama acayip faydasını gördüm, ilk 3 saatte bile kuruttu ve kırmızılığını aldı o bölgenin. pul pul dökülmeler kayboldu) ve kremini kullanıyoruz 6 saatte bir. ne yazık ki tek zorlandığımız yanları kedimin ateşi var-ki bu normalmiş mantarda. türe göre değişiyor çünkü. top kekik olayını yarın deneyeceğim, genel bir tüylerini tarayacağım her gün. 6 saat süren genel sirkeli su temizliği yaptım, her şeyi detaylıca sildim. her gün de silmeye devam edeceğim. daha önceki kedimde de aynı süreci atlattık. o mantarla karşı karşıya kaldığında 11 yaşındaydı. 2 doz aşı oldu, o 2 doz aşının bedelini çok ağır ödedik. 1. dozda salya akıntısı, halsizlik başladı. 2. dozda asla yerinden kalkmamaya, yemek bile yememeye başladı. bol bol su içti. 1 hafta umutla kumunu temizliyordum, sadece bir dışkı görebilmek için. imuneks ile zor toparladım onu, 2. haftada anca yemek yemeye başladı. o gün sevinçten ağladım. bağışıklığını hep yüksek tutmaya çalıştık o aşıdan sonra. imuneksler, vedanın çeşitli hapları, aklınıza gelebilecek her şey… ama aşı o kadar lanet bir şekilde vurmuş ki böbrekleri iflas etti. aylar sonra onu kaybettik. o yüzden aşı yaptıranlara burada çok tepki gösterdim, kendim de ne olursa olsun bu tehlikeyi almayacağım. cevaplarınız için çok teşekkürler. bugün bile gözle görülür değişimi gördüğüm için seviniyorum. mantar, sadece sabır ve süreklilik isteyen bir şey. bir de hijyen! bunlar olduktan sonra atlatılamayacak bir şey değil. ve yarından itibaren yumuşak, yastık yakalıklardan takacağız. çünkü yalanabilir bölgede olduğu için kendini yalıyor, diğer yerler mor ışıkla incelendi hiçbir şey yoktu. olmaması adına yarından itibaren takacağız. yorumlarınız için tekrardan teşekkürler. hepinizin evlatlarının tüyleri kadar güzel ve uzun ömrü olsun!🫶🏻

Mini2019

15 gün önce bağışıklığı normalse mantar bundan dolayı olmamış, dış etken kaynaklı muhtemelen..
ev temizliği mantarda çok zor. sporlar her yere yayılabiliyor. kesinlikle mantarın çeşidini öğrenmeli ve ona göre tedavi uygulamalısınız. beşeri ilaçlar genelde karaciğeri böbreği yorar. illa ki ezbere ilaç deneyeyim diyorsanız, krem formu yerine kortizonlu mantar spreyleri var. veterinerinize sorabilirsiniz. Ben tüm yolları denedim.. mantar türünü bilmeden tüm tedaviler boş ve gereksiz.
geçmiş olsun

somnium

  • kremi yalıyor, asla oyalayamıyorum. başlık takmıyor, taktırmıyor. resmen çırpınıyor ve tıslıyor. sadece kucağımda tutuyorum onu 15 dakika. yine miyavlıyor ama saldıracak kadar değil. yoksa krem emilim sağlamıyor. vetomune kullanmaya başladık, mantar tedavisi görürken yine streslenip bağışıklığı düşer diye. onu kucağımda 15 dakika tutmak ona çok zarar verir mi? ama başka bir şekilde asla oyalanmıyor. ki bıraktığım anda direkt orayı yalıyor. ayrıca tüm vücuduna gider diye korkuyorum, mantar yaladığı bir noktada. sürekli steril tutmaya çalışıyorum orayı, yine de yayılır mı?

Benim kedim de mantar olmuştu ufak bi bölgede ancak tedavi vs uygulanmadı sadece aşı oldu ve o bölgeye RIVANOL POMAD deri bakım kremini kullandık hiçbir yere yayılmadı ve iyileşti. Aşı sayesinde kolaylıkla tedavi ediliyor ve yayılmasının önüne geçilebiliyor