Kedim Sokağa Çıkmak İçin Kapıyı Tırmalıyor Sürekli.

nejla07

Kedimi nisan ayında sahiplendik. Başlarda yoktu ama bir süredir dışarı çıkmak istiyor gece gündüz kapıyı tırmalıyor. Bir kaç kez nasılsa sokak kapısı kapalı diye saldık apartmana, gitti merdivenlerde yuvarlandı. Sokaktan ilgisini almak için oyun oynatmaya çalışıyoruz. Ona bile bakmıyor. Napıcam kafayı yicem kedim evde mutsuz mu diye düşünmekten.

11 CEVAP

nejla07

Kimisi de dışarı çıkardım, şimdi hiç tutamıyoruz evde diyor. Daha çok çıkmak istemesin. Bu arada tasma falan da takmak istemiyor hiç şikayet ediyor çıkarın diye. 😂

samama

Benim kedimde ilk geldiğinde öyleydi balkondan bakmak istiyordu ama bir süre kapılara ve pencerelere dikkat ettim şimdi o huyu geçti

nejla07

İlk geldiğinde hiç yoktu bizimkinde. Zaten balkonda demirlerin tepesinde hep. Korkuyoruz ama yine de çıkıyor :(

samama

Benimde kedim ilk geldiğinde yoktu 5-6 aylıkken başladı sanırım büyürken merakı artıyor dışarıya. Biz bir kaç kez tasmayla dışarı çıkardık dolaştı falan belkide merakı öldüğü için dışarıya kaçmaya çalışmıyordur deneye bilirsiniz tasma ve s alıp

Mavi20

Ben kedimi sahipleneli bir ay oldu sürekli bağırırdi oralı olmazdım dün dayanamadım bi beş dk balkona ciksrdik çıkarmaz olaydım sabaha karşı 4 te bir uyandı kapının önünde pencerenin önünde bağırdı durdu en son kalktık artık oyun oynadım ilgisi dağıldı benimki kesinlikle dışarı ciksrilabilecek kedi değil onu anladım yani yoksa tutamayacagiz evde

Emirrckr

Dışarı çıkarttınız,belki ilgisini çekecek,sevecek o zaman işler daha zor bir hal alır :))
Zaten çıkartabiliyor olduğunuzu öğrendiği için ısrarla istemeye başlayacak yeniden.
O yüzden burda en iyi yöntem onu bu anlarda asla umursamayın.
Bırakın bağırsın siz onunla ilgilenmeyin,dilerseniz sesli oyuncakları varsa onların sesini çıkarın ama yanına gidip çağırarak değil de mesela odadan yapın.
Çıkamayacağını ve umursanmadığını anladığı zaman elbet vazgeçecek.
Fakat bu süreçte dikkatli olun apartmana dahi kaçmasın,hani eve giriş çıkışlarda ekstra dikkat edin.
Birde balkon demirleri demişsiniz umarım yeterince güvenlik önlemi vardır.
Mesela balkonunuza file yaptırıp balkonda güvenle vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.
Dediğim gibi bence sokağa çıkarmak merakını gidermez aksine ilgini çekerse asla kurtulamazsınız :)
Ha tabiki dışarı çıkartılınca korkan ve yeniden çıkmak istemeyen kediler de vardır ama bu kedilerin ağırlıkla cins kedilerden oluştuğunu düşünüyorum ben.
Bir tekir,sokağı gördüğü an bir daha vazgeçemeyecektir :))

nejla07

Çok geç gördüm yorumunuzu, ben çalışıyorum evde yokken annem bahçeye indirmiş. Şimdi gece uyutmuyor asla. Bağırması yok ama kapı tırmalıyor. Hala da geçmedi bu huyu. Ben umursamıyorum kızmıyorum. ama evdekiler babam falan sinirleniyor başkasına ver kediyi istemiyorum diyor. napacağımı şaşırdım. 🙄

Emirrckr

Annenizin çıkarması iyice kötü olmuş,
Ciddi sabır isteyen bir süreç.
İlk zamanlar muhtemelen ısrarla tekrar çıkmak isteyecektir.
Geçmezse bilemiyorum son çare her gün kedi tasmasıyla birkaç saat gezdirin diyeceğim ama sokakta türlü tehlike ve hastalık var.
Üstelik bir zamandan sonra o gezindiği birkaç saatte yeterli gelmeyecek.
Kediler hep daha fazlasını ister siz ona verdikçe :)

Emirrckr

Bu yüzden dışarı çıkartılmasını tasvip etmem,belki uzun ve zor bir süreç olacak ama katlanmaya bakın.
Yapacak bir şey yok,babanız kızıyor ama annenizin de dışarı çıkarmasıyla iş iyice kötü bir hal almış maalesef.

nevfel

öncelikle bence bahçeye falan çıkarmayın. dikkatleri çok dağılabilir ve meraklı hayvanlar kediler malum. dışarıdan pire ve hastalık kapabilir çünkü. kapı tırmalıyor dediniz geceleri uyurken kapıları kapatıyor musunuz? eğer öyleyse kapatmayın. bizimki de kapalı kapı görünce hep tırmanır miyavlar. bu hayvanların kapalı kapıya takıntısı var yapacak bir şey yok.😂 kapıya tırmandığı zamanlar oyun oynayarak dikkatini dağıtabilirsiniz bizimki de birkaç ay dış kapıda miyavlıyordu şimdi hiç yapmıyor. ve kısır değilse kısırlaştırma yapın mutlaka. onun da etkisi oluyor.

senaau

Aynı durumu bende kedimde yaşıyorum. Senelerdir böyle bir sorunu olmayan hayvan 3-4 aydır kapıları tirmalayip bağırmaya başladı. Geceleri özellikle çok sorun oluyor artık cidden psikolojim bozuldu bağırmadıgı zaman bile bağırıyormuş gibi sesini duyuyorum