Ever Clean Ve Dışkıda Kokunun Artmasının Nedenleri?

aytunccc123

Arkadaşlar son bir haftadır Ever Clean kullanıyorum baya övülen bir kumdu diye denemek adına aldım ama bariz bi farkını da göremedim
Kumun aslında ilk döküldüğünde hoş bi kokusu vardı ama kedilerim kaka yaptıkça daha ilk iki üç günden yerini ekşi tabir etmek gerekirse böyle zeytin kokusu gibi bir koku sardı üstelik temizlerken değil kumun yanından geçerken bile bu koku farkediliyordu
Paket bitmeden dun yeniden diğer kumumuz Reflex e geçiş yaptım kabı da yıkayıp temizledim
Reflex az kalmıştı üzerine de biraz Sandy aktif karbonlu eklemek zorunda kaldım
Fakat dün akşam ve bu sabah yine az da olsa o koku var maalesef
Önceden yoktu bu Ever Clean e geçtiğimizden beri başladı kullanmayı bıraktık ve koku yine devam ediyor acaba etrafa mı sindi anlamadım aslında sürekli de havalandırıyorum kum kabını da özellikle iyice yıkadım kedilerimde de bir koku yok tek sebep dışkıdan kaynaklı gibi duruyor
Eğer koku devam ederse iyice emin olmuş olacağım bakalım
Dışkıda kokunun artması neden olur?
Son bir haftadır sanırım beslenme açısından tek değişiklik Gimcat in Junior Mix kalsiyumlu ödül mamalarından veriyorum baya da severek yiyorlar onu kesmeyi denesem mi?

4 CEVAP

Emirrckr

Kokulu kumlar yerine aktif karbonlu kumları tercih etmenizi öneririm.
Kokulu kumlar belli bir süreden sonra dışkı ve çişlerle birleşip çok daha kötü bir kokuya yol açabiliyorlar.
Eğer hala bu koku devam ederse dediğiniz gibi dışkıdan kaynaklı olabilir.
Dilerseniz ödül maması vermeyi kesin,düzelmezse yaş mama veriyorsanız onu da kesin en sonda da kuru mamaya yönelin.
Gerçi kuru mamayı Orijen’i epeydir yiyorlar,koku yeni başladığına göre yeni yemeye başladıkları bir şey sebep oluyor olabilir veya altta yatan başka bir neden de olabilir.
Hatta iki kediniz var belki tek bir kedinizden kaynaklanıyor bile olabilir.
Gözlemleyip deneyerek bulabilirsiniz.

Nehn

Ben de kesinlikle karbonlu kum tercih ederim proline kullaniyorum cok tozutmuyor da kokuyu da hapsettigini dusunuyorum. Koku kediden kaynaklaniyor olabilir mi kediniz siz gormeden bir sey yediyse o da cok koku yapar ya da uriner bi sıkıntısı olabilir benim kedimle deneyimlerim

aytunccc123

Tesekkurler arkadaşlar iç parazitten şüphelendim veterinerimize danıştım
2,5 ay olmuştu en son iç dış yaptıralı
Veterinerimiz 3 ayda bir yapmayı destekliyor ama böyle bi durum olunca bende şüphe olunca yapalım diye karar verdik bugün götüreceğim

aytunccc123

Eğer iç parazitten sonrada devam ederse mama konusuna yoğunlaşırım artık aslında bir haftaya kadar sorun yoktu