İç Parazit Hapını Nasıl Veriyorsunuz?

aytunccc123

Arkadaşlar bazı şüphelerim nedeniyle zaten vakti de gelmişti kedilerimin iç parazitlerini yapacağım normalde yaptıracaktım veterinerimizle de görüştük ama burda yağmur kasırga yıldırım falan ve alışkın olmadıkları için aşırı korktular hala saklanıyorlar ekstra veteriner stresi yaşatmak istemedim kendim gidip aldım yağmur sonrası
Veterinerim ya direkt ağızdan ya da mamaya karıştırarak vermemi söyledi sizce hangisi daha kolay olur?
Ağızdan verirken geri çıkartma riski var sanki o yüzden yaş mamayla mı versem diyorum?

6 CEVAP

Fttmgll

Bence yaş mamaya karıştırarak vermeniz kolay olur kediler genelde yaş mamayı çok seviyor

aytunccc123

Oyle yaptım fakat benim akıllılar tüm mamayı yedi hap öylece kalakaldı birde ikiye kırıp koymustım baya da sakladım buldular
Ardından maalesef zorla ağızlarına sokup yutturmak zorunda kaldım her kedim üzerine 5-10 dk uğraşmış olabilirim muhtemelen birdahaki sefere kliniğe götüreceğim😂
Neyse en azından yutturmayı başardım ama yarısı ellerimde ksldı umarım işe yaramıstır

stellabennett

hap işi çok zor ya bence de sonraki sefere veterinerde yaptırmanız daha iyi olur 🥹😅

Emirrckr

Ahh bizimde hap yutturma olayı çok ama çok zor,
Veterinerde ortalığı birbirine katıyor içinden adeta bir canavar çıkıyor 3-4 kişi zar zor tutuyorlar :))
Evde desen ağzına asla koyamıyoruz,koysak zaten yutmuyor direkt diliyle ittiriyor.
Yaş mamada da ayırt ediyor.
Biz çareyi hapı tamamen ezmekle bulduk,
Yani iyice toz haline getiriyoruz,veterinerimize sorduk,zaten karakterini bildiği için tek çare o dedi kendisi de :)
Toz haline getirip pate yaş mamalara katıyorum ve karıştırıyorum.
Pate yaş mama temiz içerikli Acana önerebilirim.
Parçalı yaş mamalarda ayırt edebilirler.
Pate ile toz olan hapı iyice karıştırıyorum ve özel kaşıkla yediriyorum :))
Çareyi bu şekilde bulduk yoksa hem ısırılıyoruz hem tırmalanıyoruz.Sahip falan dinlemiyor bu konularda.
Veterinerde zaten iyice çıldırıyor,çünkü yabancılar tarafından üzerine dokunulmasından bile nefret eden bir kedi,veteriner hekim ve ekip arkadaşları kedim için tam bir kabuslar :))
Çıldırtmamak adına evde bu yöntemle veriyorum iç parazit hapını ben.
Bazı arkadaşlar suya katıp şırıngayla veriyorlar ama mesela bizim kız şırıngayı da kabul etmez.
Size tek önerim mutlaka bu yaşta veterinere alıştırın,götürmekten çekinmeyin,bırakın hekiminiz uygulasın gereken şeyleri.
Sonra gerçekten büyüyünce iş daha da zor bir hal alıyor.

dilanbulent

Hiç kullanamadık hapı... Benim kedimin ağzına karşı takıntısı var. Tırnaklarını keseriz, tüylerini tararız, en fazla mırın kırın eder birazcık. Fakat ağzına dokunduğumuz an çok saldırganlaşıyor, ağzıyla ilgili bir takıntısı söz konusu. O yüzden hap kullanamıyoruz. İç parazit için de aynı dış parazitteki gibi ense damlası kullanıyoruz. Damla şeklinde olan iç parazitler daha pahalı fakat ne yazık ki veriyoruz parayı yapacak bir şey yok.

Fttmgll

Yaş mamanın içine tam toz haline getirerek koymalısınız :) diğer türlü zaten ayırt eder