Erkek Kedilerin İdrar Püskirtmesi

Sangcu

Arkadaşlar kedim british short hair cinsi 5 aylık sahiplendiğim yerden yakında evime gelecek ama erkek kedilerin kızgınlık döneminde dişi kedilere ulaşmak için idrar gibi bir sıvı püskürtüp koku bıraktıklarını öğrendim böyle bi şey olursa annem çıldırır herhalde zaten tüyü çok sorun ediyor ne yapmalıyım kısırlaştırmak dışında bir de evdeki insanların bacaklarına falan sürtünme hareketi yapar mı sağolun şimdiden

11 CEVAP

Kızgınlık dönemindeki her kedi tabiki kızgınlık döneminde olmayan her kedi gibi zaman zaman kendini sevdirmek için sürtünmeye çalışır. Bazı erkek kediler koku bırakmaz o kedinin mizacı ile alakalı, örneğin benim kedim koku bırakmıyor.Eğer kedinizi kısırlaştıracaksanız ameliyat sonrası bakımı aşıları ve beslenmesi ile ilgilenirseniz tüy de sorun olmaktan çıkacaktır :)

Kendi kedimden yola çıkarak cevap vereyim yapmıyor, dediğim gibi kedinizin mizacı ile alakalı. Veterinerime sordum hatta erkek kedim kızgınlık dönemine girmedi , bağırmadı koku bırakmadı, şuana kadar hiç, ama dişi kedimi hamile bırakmış ve yavruları oldu :) Veterinerim bana söylediği şu ‘Erkek kediler kızgınlık belirtileri göstermeden de sadece dişi hazırsa bile çiftleşebiliyor’ Bundan da yola çıkarak, kedinizin sizin bahsettiğiniz türden davranışları yapmama olasılığı yapma olasılığı ile aynı seviyede

Heiter

Her kedi idrar püskürtmez. O bahsettiğiniz sürtünme hareketleri de kedilerde olmaz.
İdrar püskürtme veya işaretleme durumunda kedinin yanağını idrara sürün. Köpeklerde de bu şekilde eğitilir. Yapmaması gerektiğini ses tonunuz ve hatta bakışlarınızla ifade ederseniz anlıyor. Kediler gerçekten zeki hayvanlar ve yapılmaması gereken şeyleri ayırt edebiliyorlar. Hatta sahibin tavrına göre şımardıkları bile olabiliyor. Bu dediğim yöntem her kedide işe yarar mı bilmem ama bizim oğlan 2-3 kere işaretleme yaptı ve bu yöntemi uyguladıktan sonra kesildi. Şimdi sadece miyavlaması kaldı. O da rahatsız edici değil.
Çiftleştirmeyi düşünüyorsanız bunları göze alın lütfen. Annenizin ileride bu durumu kabul etmeme ihtimali varsa kedi sahiplenmemenizi tavsiye ederim.

Sangcu

Çok teşekkür ederim cevabınız için ama sürtünme derken özel bölgesini kerkinme hareketi yaparak sürtme den bahsediyorum erkek köpekler kadınların regl kokusunu alınca yapıyor mesela erkek kediler de yapıyor mu

Sangcu

Teşekkür ederim inşallah alacağım

Ktslkysclk

Kisirlastir

Sangcu

Kısırlaştırmayacağımı belirtmiştim

marsssss

O idrar değil. Bir yaşını geçmişse kısırlaştırılması lazım. Ben de kedimle aynı sorunu yaşıyorum. Kısırlaştırmayacağım diyorsan kız arkadaş bulman yeterli. Dışarı da bırakabilirsin. Gezip gelsin şöyle bir. :D

Sen böyle kısırlaştırmıcam diyosun ya.Bende öyle diyordum.Demekki büyük konuşmamak gerekiyomuş.Bugün kısırlaştırdım.Gün geliyor mecbur kalıyosun.Dayanıyosun dayanıyorsun bi gün en önemli ertesi gün gitmesi gereken ödevine işiyor.O zaman sabrın taşıyor

Kedide çok zarar görüyor miyavlamaktan.Psikolojisi bozuluyor.Senin için önerebilceğim tek yöntem bu.Bende aynı şeylerden geçtim çünkü

Selma_

Kediden kediye göre idrar püskürtme değişiyor . Ben kedimi kisirlastirdim doğrusununda bu olduğunu düşünüyorum bunda bir sorun yok . Fakat siz dahayla kısırlaştırmiyacagim diyorsanız Manitasinida ayarlarınız :) Eğer çiftleştirmekte istemiyorsanız ve dahayla devam ediyorsa işiniz zor