Scottish Fold Ve Tekir Kırması Olan Dik Kulaklı Yavru Hastalık Genine Sahip Midir?

Azizzz0

Arkadaşlar selamlar,

Başlıkta da belirttiğim gibi; Annesi tekir, babası Scottish fold olan bir yavru var. Bu yavrunun rengi gri ve kulakları dik. Araştırdığım kadarıyla kulakları dik olan Scottish fold’lar bilinen genetik eklem hastalıkları ve diğer hastalıklara sahip değil.

Ancak tam emin değilim konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar lütfen bilgi verebilir mi? Teşekkür ederim 🙏

3 CEVAP

tengrist

Selam.hastalıklı olan ebeveynin genlerinde olan bozukluk bebeğin dnasında mutasyona da uğrayabilir açıkcası bu konuda kesin bir kanıya varmak imkansız olur genelde insanlarda doğum öncesi testlerde bu tespit edilebilir ama tabii ki kedilerde uzun vadede gözlem ya da taşıyabileceği genetik rahatsızlıklara göre erkenden önlemler almaktan ve doğum sonrasında test yaptırmaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Ama tabii ki kediniz mutlaka taşıyıcı ama iki hastalıklı ve bozuk genden doğan bir yavrudan çok daha sağlıklı ve bağışıklığı daha güçlüdür.

Sezgek

Kırma kedilerde de hastalık gözlendiği yapılan araştırmalarda belirtilmiş hatta Scottish straightler de bile (tabi gerçekten straight mi emin olmak lazım) eklem rahatsızlıkları görüşmüş dolayısyla yavrunuzda eklem rahatsızlığı olma olasılığı çok yüksek kontrollerini aksatmayın gerektiği zamanda gerekli takviyelere başlayarak konforlu bir yaşam sürmesini sağlayın lütfen

mybabymars

Bizim bebeğinizin babası scottish fold imiş biz sahiplenirken bunu bilmiyorduk, genetik olarak tek testis hastalığı olduğunu öğrendik, aynı hastalık diğer erkek kardeşinde de vardı. Annesi siyamdı kulaklar bizim de dik, veterinere kontrol ettirmekte fayda olabilir