Sürekli Hapşıran Kedi

Sevilayyyyy

Arkadaşlar, kapımda sabah ve akşam olmak üzere beslediğim 4 kedi var şimdi aralarına bir kedi daha katıldı, o da mama verdiğimi görünce ayrılmamaya başladı ama sürekli hapşırıyo, iştahı yemesi, su içmesi yerinde, kilolu, tombik de bir kedi ama hapşırığı sanırım hiç durmuyor yani benim onu gördüğüm vakitlerde bile ard arda defalarca kez hapşırıyorsa sürekli öyledir diye düşünüyorum. Veterinere götürecek durumum yok, kıl kanaat sadece beslemeleriyle ilgilenebiliyorum, kedinin yeme içmesi iyi olduğu için kötü bir şey düşünmek istemiyorum yani umarım yoktur hem ona yazık olur hem de bulaşıcıysa diğer kediler de etkilenir, hepsi aynı kaptan su içiyor, yiyor vs. çünkü. Alerjenikdir belki, siz ne dersiniz ne yapmalıyım, hapşırığa iyi gelen bir şey mi kullanmalıyım ya da neden olabilir yardımcı olur musunuz? Dediğim gibi veterinere götüremem ama başka çare söylerseniz uygularım

2 CEVAP

aslihan_e

O kedinin alerjisi mi var yoksa viral hastalık mı geçiriyor biz bilemeyiz. Veterinerde test yapılarak ortaya çıkar ancak. Veterinere götüremiyorsanız mecburen gözlemleyeceksiniz bir süre. Geçecek mi diye bekleyeceksiniz. Büyük ihtimalle Herpes virüs kapmıştır. Tombik kedi eğer ki ev kedisiyse ve evden yeni atıldıyda nezleyle yeni tanışmış olabilir. Genelde sokak kedileri yavruluk zamanlarında Herpes virüse bağışıklık kazanır, kazanamayanlar zaten ölür. Sizin baktıklarınızın hastalığa bağışıklıkları olabilir. Mesela benim kedilerimin hepsi benim yardımımla o hastalığı atlattı, geçen dışarıda yaşayan birisi göz sulanmasıyla eve geldi, onun bağışıklığı olduğu için hastalığı ilerlemedi, diğer kedilerim hiç belirti göstermedi. Yeni sahiplendiğim kedim ise geçmişinde evden çıkmadığı için o hastalıkla tanışmamış, bağışıklığı da düşük olduğu için çok ağır geçirdi. Belki de sizinkilere bulaşmaz. Yaşları küçükse, hastalığı hiç kapmadılarsa tabi ki bulaşma ihtimali var ama bakımla iyileşirler. En kötü ihtimal şırınga ile beslemek zorunda kalırsınız. Zaten bu hastalık direkt öldürmüyor, genelde burun tıkanıklığı yüzünden yemeyi bırakıp ölüyorlar. Siz ilgilendiğiniz sürece sıkıntı olmaz. Kedide sık sık kusma görmediğiniz sürece korkmanıza gerek yok. Şuan o kediye vitamin takviyesi yapabilirsiniz, polivit bebek şurubu falan içirebilirsiniz, o da uysal bir kediyse. Bu viral enfeksiyonlarda zaten bir ilaç yok, çok ilerlerse, yemeden kesilirse ancak o zaman antibiyotik veriliyor. Bazı veterinerler de hemen antibiyotik reçete eder ama açıksası o yanlış bir uygulama. Baktınız 10 gün hapşırık geçmedi, o zaman alerjiden şüphelenebilirsiniz. Onun için de kortizon falan kullanması gerekebilir. Yine veteriner yardımı gerekir. Bol sıvı tüketmesi gerekli hastalık kaptıysa. Tavuk haşlayıp suyunu verseniz iyi olur. Ne kadar çok sıvı tüketirse o kadar hızlı atlatır.

Sevilayyyyy

aslihan_e çok açıklayıcı yazmışsınız teşekkür ederim.