Kedim Boğazına Bişey Kaçmış Gibi Davranıyor

Arkadaşlar iki üç defa oldu bu olay kedim sanki boğazına bişey takılmış gibi sesler çıkarıyor ağzını da kilitliyor açmıyor o esnada kendinede dokundurmuyor çömelir pozisyonda yaklaşık 10 sn sürüyor. Bugüb veterinerine götürdüm akciğerden şüphelendi dinleyelim bir dedi ama o sırada kızım çok tıssladığı için dinleyemedi veteriner de üstelemedi o esnada videoya alın bir bakalım dedi🤦🏻‍♀️ böyle bir durum yaşayan var mı? Mide rahatsızlığı olabilir mi?

6 CEVAP

aslihan_e

Şuna benzer değil mi? Ama daha sık şekilde, daha kuvvetli yapabilirler. Bazen solunum yolu enfeksiyonu nedenli de olabilir. Buradaki kedi daha aralıklı yapıyor, genelde daha sık yaparlar.

aslihan_e

Çömelir şekilde öne doğru eğilip burnundan puhh puhh benzeri ses çıkarmıyor mu? Çok zorlarsa midesi bulanır, kusacak gibi olabilir, öyle bir hareket mi? Büyük ihtimalle benim dediğimi yapıyor. Fazla burun tıkanıklıkları olduğunda yapabilirler, astımlı kedilerde de çok sık görülür. Geçmişte hiç enfeksiyon atlattı mı? Bazı ağır solunum yolu enfeksiyonları geçiren kedilerde kronik problem kalabiliyor. Kedinizin yaşı küçük mü acaba, çünkü yetişkin kedilerin çoğu bu hareketi sık sık yapıyor, bazen tüy kusmak için de yapıyorlar, yaşı büyükse görmüş olmanız gerekliydi bu hareketi. Havalar serinlemeye başladığı için hava değişiminden dolayı burnunun tıkanması büyük ihtimal. Kuma alerjisi de olabilir. En sık nedeni burun tıkanıklığı. İlla ciğerde bir şey olacak değil. Eğer astım gibi bir problemleri varsa, çok heyecanlandıklarında, çok hareket ettiklerinde, kuvvetli şekilde sevdiğinizde kriz gibi o hareketi yaparlar. Burun, alın ve göz çevrelerine masaj yapın sık sık, sinüsleri tıkanıyor olabilir. Bir de çorbalık tavuğun haşlama suyu, o sıvıları çok güzel söktürüyor. Uzmanlar öyle söylüyor yani, biz de faydasını görüyoruz kedilerimizde. Bilmiyorum benim dediğim şeyi mi kastediyorsunuz ama tarifinize göre veterinerin tahmin etmesi gerekirdi, sanırım bir kedisi yok.

Oglumfrodo

Merhaba, emin olmamakla birlikte astım krizi geçirmiş olabilir. YouTube da astım krizi geçiren kedilerin videolarına bakmanızı öneririm eğer öyleyse tekrar bir veterinere götürebilirsiniz. Bazen astım için kedilere özel ilaç ve ilacın kullanılması için ürünler veriliyor. Benimde pek bir bilgim yok kusura bakmayın, umarım ciddi bir şey değildir. İyi günler

Cevaplar için teşekkür ederim🙏🏻 sizin attığınıza benziyor hocam o kadar sesli değil ama benim kızım zaten biraz fazla naif🥹 9 aylık bu arada kızım

aslihan_e

Büyük ihtimalle dediğim gibi burnunda tıkanıklık oluşuyordur.

Merhabalar benim kedim de aynısını yapıyor yarın röntgen çekilecek size ne teşhis kondu acaba? Boğazını elleyince daha sık yaptığını fark ettim çünkü