Kedilerim Sürekli Bir Şeyler Yemek İstiyor?

duman2707

Arkadaşlar ben aytunccc123 diğer hesabımın şifresini unuttuğum için bu hesaplayım şimdilik
Bildiğiniz gibi iki tane 3,5 aylık erkek kedim var çok iştahlılar
Mama olarak Orijen kitten kullanıyorum severek yiyorlar sorun yok ama böyle mama verdiğim bi bölge var oraya yöneldiğim an miyavlamaya başlıyorlar ve ısrarla yaş mama vitamin ödül maması istiyorlar
Oyuncakla falan bi şekilde ilgilerini dağıtıyorum ama en sonunda zaten veriyorum
Birde son birkaç gündür haşlanmış tavuğa alıştırdım her akşam veriyorum bayıla bayıla yiyorlar suyuyla birlikte
Schesir i geri plana attılar
Ayrıca gimcat in junior mix ödül mamalarını da seviyorlar onlardan da her gün belli sayıda veriyorum birde vitaminlerimiz var kitten paste ve biyotin paste şeklinde
Fazla mı besliyorum yoksa bu yaşta yesinler mi?
Lokum yapısı gereği fit bi kedi ama Duman baya irileşti kilo aldığı belli oluyor bi sonraki kontrolde anlaşılır iyice😅
Ama bu dönemde de iyi beslenmeleri yetişkinlikleri için önemli diye biliyorum o yüzden çok kısıtlamıyorum
Sadece şu miyavlayarak sürekli bi şeyler yemek istemeleri konusu var
Hep daha fazlasını istiyorlar hani yetmediği için değil bol koyuyorum
Doymamalarına imkan yok
Yoksa erkek kedi iştahıyla yeni mi tanışıyorum?

5 CEVAP

HaydutveNazli

Bebekken doyma hisleri yok mama harici çok fazla şey vermeyin ilerde önünü alamazsınız

aslihan_e

Başka işleri olmayınca psikolojik olarak hep aç oluyorlar tabi. Kalori açısından kısıtlama yapmamanız doğru, tombiş olsalar bile kısırlaştırma zamanı gelince diyete sokarsınız. Zaten önüne sınırsız mama dayamadığınız sürece obezliğe gitmeleri imkansız gibi, özellikle de o aylarda, en fazla göbek yaparlar. Koşup yakıyor onlar. Sadece sorun şu ki mama ve ödül mamalarında çok fazla eklenmiş vitamin mineral var, onları aşırı yediklerinde zararı olabilir. Ekstra vermek isterseniz daha çok tavuk gibi ev yapımı mamalara yönelmelisiniz. Kısır olmasalar da özellikle erkek kedilerde mesane taşı riski var. Etin fazlası zararlı değil ama mamaların ve vitaminlerin fazlası karaciğer ve böbrekleri yorar. Gelişme çağında genelde tüm hayvan türlerinde artmış iştah görülüyor. Bu normal tabi ki. Cinsiyete de bakmıyor hiç, hayvandan hayvana değişir, bazı yavrular da iştahsız oluyor. Kuru mamayı tek seferde tüm haklarını vermeden önlerine koyup kalan haklarını o gidiş gelişlerde oyun gibi az az vermenizi tavsiye ederim. Tabi ki verilmesi gereken miktarı çok az aşsanız sıkıntı olmaz ama istiyorlar diye aşırıya da gidilmemeli. Yavruların fazla yemesi zararlı değil ama fazla kuru mama yaş mama zararlı. Ülkemizde mamaların zararları hakkında pek konuşulmuyor ama siz ona mama verdiğinizde vitamin mineral hapı vermiş gibi oluyorsunuz, mamanın içindeki vitamin minerallerin tamamı doğal olarak bulunmuyor, fazladan sentetik olarak ekleniyor. Günlük önerilen dozun üstüne çıktınızda, bir de üstüne ödül ve ekstra vitamin verdiğinizde aşırı doz vermiş oluyorsunuz. Mesela şurada çocuklar için fazladan vitamin verilmesinin ne kadar tehlikeli olduğu belirtilmiş. Kedi yavrularının da çocuklarımızdan bir farkı yok. Fazla mama demek fazla vitamin, mineral hapı demek oluyor. Oysa günlük beslenmelerini doğal yiyeceklerle desteklerseniz hiçbir zararı olmaz, faydası olur. Buraya gelen "Kedimin karaciğerinde sorun çıktı, kalbinde sorun çıktı, böbreği şöyle oldu, midesi hassas" gibi soruların kaynağı genelde özellikle ölçüsüz verdiğimiz mamalar oluyor. Çoğu kişi "Yavruysa ver mamayı istediği kadar yesin" diyor, eskiden ben de öyle bilirdim ama araştırınca yanlış bir yol izlediğimizi anladım. Kediniz tavuk yiyip üstüne vitamin macunu yerse, ödül maması yerse zarar görmeyecek ama günlük tüketmesi gereken miktar kuru-yaş mama yiyip bir de o miktarı da geçerse üstüne ekstra vitamin mineral ürünleri alırsa yarardan çok zarar görmüş olur. Yaşı ne olursa olsun değişmez.

Emirrckr

Yavruyken iştah daha fazla olur,
Doysa dahi göz ardı edip hep daha fazlasını isterler,normal.
Miyavlayarak isteme durumuna çok alıştırmayın derim aksine onlar miyavladıkça siz oyuna çağırın ve mamayla ilgilenmeyin.
Yoksa ilerde sadece yemek için değil her şey için miyavlamaya başlarlar.
Kapalı kapıyı açtırmaya,dış kapıyı açtırtıp apartmana çıkmaya vs.
Miyavlayarak bir şeyleri yaptırmalarına çok müsaade etmeyin derim.
İştah ve yemek konusuna gelirsek,kullandığınız mama zaten oldukça kaliteli bir mama,üst segment.
Mamanın içeriğinde bile vücutlarının günlük ihtiyaçlarını hayli hayli karşılayacak vitamin,mineraller mevcut.Eğer mamayı yeterli seviyede yiyorsalar içiniz rahat olsun.Gramaja paketin arkasından bakabilirsiniz.

Emirrckr

Onun dışında Aslıhan Hanım’ın da dediği gibi mama konusunda kısıtlamanıza gerek yok.
Burda dikkat etmeniz gereken vitamin/mineralleri abartmamanız.
Çünkü Orijen dediğim gibi üst segment bir mama,
Ki çoğu hekim Orijen’in yanına Kitten Paste dahi gerek görmez.
Bunların sayısını ve miktarını azaltın.
Mesela her gün 6 cm vermek yerine çok az 2 cm kadar verin.
Ödül maması verdiğiniz günler kitten paste vermeyin.
Bu şekilde bir denge kurun.
Zaten kedilerinize tüm ödül mamalarını da bir anda yedirseniz onlar yine daha fazlasını yiyecek :))
Yapacak bir şey yok,biraz bu konuda sınırlama yapın.
Mama konusunda diledikleri kadar yesinler.
Haşlanmış tavukta çok iyi bir alternatif.
Bunları her gün verebilirsiniz,bırakın doya doya yesinler :)
Bu dönem zaten gelişme dönemi,
Kilo alsa bile boyu da uzadığından dış görünüşüne pek yansımaz,ayrıca obezite gibi bir durum da asla oluşmaz,içiniz rahat olsun.
Gelişme döneminde,elinizden geldiğince kaliteli ve sağlıklı beslemek önemli,bunu uygulayın ama vitamin/mineralleri fazla abartmayın.

duman2707

Tesekkur ederim tavsiyeler için o zaman haşlanmış tavuk gibi şeyler dilediğim kadar verebilirim mamalarını da yesinler sadece ödül maması ve vitamin macunlarını biraz azaltayım