2. Kedi Almam Sorun Olurmu?

anlacar

Evde 7 aylık olmak üzere briths shortair kedim var 5 aydır bizde dişi kedi aramız iyi şimdi ben bir kedi daha almak istiyorum 2.5 aylık sorun olurmu kediyi vs boşuna depresyona falan da sokmak istemiyorum arkaslarim böyle söyledi biraz tedirgin oldum açıkçası

9 CEVAP

Emirrckr

Erken yaşta birbirlerini daha çabuk kabullenebiliyorlar ayrıca kimileri inkar etse bile karşı cinsler birbirleriyle daha iyi anlaşıyor.
Yani dişi kediniz varsa tekrar dişi değil erkek kedi sahiplenmenizi öneririm.
Elbette bir arada yaşayıp mutlu olan iki dişi veya iki erkek örnekleri de vardır ama genelde ya uzun bir alışma aşamasından geçilmiştir ya da yavruluktan beri birliktelik kurmuşturlar.
Aksi takdirde iki erkeğin veya iki dişinin birbirine alışması daha zor oluyor.
Bu minik önerim dışında,gözünüz korkmasın.
Kedinizin depresyona girip girmeyeceğini aslında başkaları değil siz daha iyi anlarsınız.
Karakteri nasıl?
Uyumlu,ılımlı bir kedi mi?
Ayrıca alışma sürecinde de her ikisine eşit derecede yaklaştığınız takdirde ağır depresyon gibi durumlara gitmeyeceğini düşünüyorum bu sürecin.
Elbet bir kabullenme evresi olacak ama zaten kendinden daha küçük bir kedi olacağından hakimiyetini yeni kediye karşı kabul ettirmesi zor olmayacaktır.
Yeni kediniz de kabullenirse zamanla çok sıcak bir ilişkileri başlar :)
Burda önemli detay,alışma sürecinde her ikisine de eşit yaklaşın,yeni kedinizi koruyup kollamayın.
Birbirlerini tanımalarına da şans verin yani günlerce farklı odalarda kapalı tutmayın.
Bırakın,tıslasınlar hırlasınlar,birbirlerini koklasınlar.
En baştaki bu nefret duygusu sonra yerini inanılmaz bir sevgiye bırakıyor emin olun :)

Emirrckr

O zaman haklısınız evet,
Sonuçta 2 kedi demek ne olursa olsun x2 masraf demek.
Mama fiyatları bile ortada zaten,1 ayda biten mama 2 haftada bitecek öyle düşünün.
Bunlar göz önünde bulundurulduğunda en doğru kararı vermişsiniz en azından bilinçli düşünerek.

Emirrckr

Süreç içerisinde bol bol oynatmaya çalışın,
Topla olur,kedi oltalarıyla olur bunlar birbirlerine yakınlaşmalarını sağlar.
Mamayı farklı tabaklardan yan yana yedirin,ara ara tabakları değiştirin.(kokular için.)
Ki bunu uygulamasanız dahi zaman içinde alışacaktırlar,genellikle karşı cinsler birbiriyle daha iyi anlaşıp daha iyi adapte olurlar.
Dişi kedinizin tripleri doğal,
Çünkü hem ondan küçük bir kedi geldi hem de evin tek kedisiyken şimdi evini mecburen bir kediyle daha paylaşıyor :))
İki kedinize de eşit mesafe de yaklaşın.
Alışsın diye erkek yavruyu daha fazla sevmeye,korumaya,kollamaya çalışmayın bu kızınızı olumsuz etkiler.
İkisine de eşit mesafe,bu altın kural.

anlacar

Anladım çok teşekkür ederim cevabınız için şuan için ailem ile 2. Kedi almamız gerekiyor mu onu tartışıyoruz elbette direk tabi sahiplenmek istedik duyunca ama üzerine tartışınca bakabilirmiyiz o önemli tabi 1 kedim var kendimden daha iyi davranıp özenle bakmaya çabalıyorum 2. Bir kedi demek 2x masraf demek malesef maması kumu vs önemli değil fakat aşıları ve herhangi birşey olursa veterinere götürecek bir bütçeye sahip değilimiyiz diye tartışıyoruz yüksek ihtimal almicam çok istesemde kediye eziyet etmeye hiç gerek yok aşıları gerçekten çok önemli es geçmek yanlış olur

anlacar

Hocam merhabalar konuyu tekrar açmak istemem ama ben erkek bir kedi aldım briths oda dişi kedimle aynı türde 2 ay daha küçük fakat sorun olurmu sürekli birbirinin peşindeler kovalıyolar birbirini saldırma yok henüz ama normal olarak tıslama vs var dişi kedimde birazcık trip atıyor gece yanıma aldım mesela odaya elimi ısırdı ne kadar süre içinde alışırlar bunu nasıl anlarım ve bu süreçte ne yapmalıyım

Emirrckr

Kovalama durumunu aslında küçük olmalarına bağlayabiliriz bence,hem oyun oynamak istiyorlar hem de halen yabancılık çektiklerinden yaklaştıklarında tıslamalar oluyor :)
Normal bir durum.
Ne kadar oldu diğer kedinizi aldığınız?

anlacar

daha dün akşam geldi 8 9 gibi gece işte kendi kedimi odama aldım gece trip atsada şuan trip atma gibi bir durum yok tıslama kavga kovalama oluyor doğal olarak çokta yaklaştıramıyorum birbirinin peşindeler ama yeni kedinin aşısı yok o yüzden yaptırmam lazım yeni mama ve su kabıda lazım tabi genel olarak şuan iyi gibi olsada anlaşabilirlermi emin değilim umarım zamanla anlaşıyolardır bu süreci hızlandırmam için tavsiyeniz varmı bide nelere dikkkat etmem gerek?

anlacar

Birde bizim kedimiz aylardır bizde olan sanki davranışından farkettin eskiden de sevdirmiyodu ama biraz daha fazla oldu bu davranışı sevmeye kalkıştım an kaçıyor.

anlacar

anladım sağolun yeni su kabı ve mama kabı alıcam aşısını yapıcam zaten ikisinede eşit davranıyorum ev sakinleri yeni kediyi sevsede ben kızımdan asla vazgeçmem :) ilgi verip ikisiylede oynamaya çalışırım ekstra olarak