Kedime Yaş Mamayı Ne Kadar Vermeliyim Ve Marka Önerisi?

nuraysd

Merhaba arkadaşlar ilk kez kedi besliyorum. Kedim 2 aylık British Longhair. Bir paket yaş mamanın hepsini mi vermeliyim yoksa yarısını mı? Ayrıca yaş mama için tavsiye ettiğiniz iyi markalar var mı?😊

4 CEVAP

Emirrckr

Günde üç öğün fazla olabilir,zarar anlamında değil ama kuru mamadan soğuyabilir,sürekli yaş mama ister hale gelebilir.
Bu yüzden günde sadece bir öğün seçin ve o öğününde paketin yarısını veya 3/1’ini verin mesela sadece sabahları vermek gibi.
Güne enerjik başlasın :))
Paketin kalanını da diğer günlerde benzer bir şekilde verebilirsiniz.
Açıldıktan sonra fazla bekletmeyin zaten muhakkak buzdolabında muhafaza edin,vermeye yakın zamanda vereceğiniz kadarını çıkarın hafif o soğukluk gitsin ve verin.
3 gün böyle bir yaş mama rutini ardından 1 gün vermeyip tekrar 3 gün aynı rutini izleyerek haftayı tamamlayabilirsiniz.
Haftada iki pakete denk gelmiş olur.
Daha sonraları arttırarak yarım yarım vermeye başlayabilirsiniz.
İlk aylar henüz mide-bağırsak sistemleri hassas olabiliyor,bu yüzden aşırıya kaçmamak lazım.

Emirrckr

Yaş mama,kuru mama gibi değildir yani kişiden kişiye kediden kediye değişen bir kalite algısı yok.
Belli başlı kaliteli,temiz içerikli yaş mamalar piyasada ve bunlar da herkes tarafından kabul edilir.
Özellikle Schesir öneririm,zaten paketi/konserveyi açtığınız an içeriğinden kaliteyi kendiniz bile anlayabiliyorsunuz.
Bu tip yaş mamaların zararı olmaz,faydası olur.
Her gün yaş mama verilmez,dişlerde probleme yol açar,tartar oluşturur,kilo aldırır gibi söylenen kanılar içeriği yetersiz hatta kötü olan,kıvam arttırıcılar,tatlandırıcılar,tuzlu,şekerli vs.bir ton katkılı ve içerisinde etten ziyade tahıl deposu bulunan yaş mamalar içindir.
Yaş mama kaliteli ve temiz içerikli olduğu takdirde her gün bile verebilirsiniz.(tabiki kuru mama temel besini olmalı.)
Ama henüz 2 aylık,küçük olduğundan şimdilik bir konserveyi 2’ye hatta 3’e bölerek vermeniz daha uygun olabilir.

nuraysd

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir paket şeklinde aldım. 1 paketi (85 gr) günde 3 öğün şeklinde mi vermeliyim yoksa 1 paketi 3 haftada bir mi vermeliyim?

nuraysd

Çok teşekkür ederim, sağ olun.