Yavru Kedinin Yeni Yavruyla Anlaşması

cryptonym

Öncelikle merhabalar. Yaklaşık 3.5 haftadır evimizde olan yavru kedimizin yanına bir arkadaş daha sahiplendik. İlk karşılaşmaları pek hoş olmadı tabi. Birbirlerine tıslayıp saldıracakmış gibi baktılar. Evimizde önceden de bulunan yavrumuz bizden bile korkuyor, çekiniyor ve kaçıyor. Yeni gelen kediye de aynı şekilde tepkisini gösterdi. Yeni gelen kedimizde diğerinin tam tersi hiç çekinmeden sanki uzun süredir berabermişiz gibi rahat dolaşıyor evin içinde. Zamanla alışırlar mı veya ne gibi bir yol izlemem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

5 CEVAP

gulsundusmez

bende 6 tane sokaktan aldım aralarında genelde 1 yaş var her gelenle eskisi arasında hala tıs fıs tırmık yumruk var ama azaldı zamanla,alışırlar önüğne direkt tak diye getirip kediyi bırakmadıysanız alışır ,ben 2 gün kutuda bekleterek alıştırdım salona koydum koklaya koklaya varlığına alıştılar

cryptonym

Ekleme: İlk kedimiz erkek, yeni gelen kedimiz dişi

Emirrckr

Elbette alışırlar özellikle karşı cinsler birbirlerine daha kolay adapte oluyor.
İkisi de yavru sanırım?
Böylelikle daha kolay olabilir,özellikle ortak oyunlarla aralarındaki bağı güçlendirebilirsiniz.
İlk kedinizi bu süreçte ihmal etmeyin,gerekirse sevdiği yiyeceklerden daha sık vererek yakınlığınızı eski hale getirin.
Beraber oyun oynayarak(eğer ikisi de yavruysa)çok çabuk alışmalarını sağlayabilirsiniz.
İlk günler oyun esnasında birbirlerine yakınlaştıkça tıslamalar olabilir,bunlar normaldir.
Saldırma falan olmadığı sürece asla tepki vermeyin,aralarına girmeyin.
Bu ilk günlerdeki nefretin yerini çok kısa bir zaman içinde büyük bir sevgi alacak :)

Emirrckr

Başlığa dikkat etmemişim,ikisi de yavruymuş zaten,
Dediğim gibi önce ilk kedinizi mutlu etmeye ve eskisi gibi bağınızı kuvvetlendirmeye bakın.(normalde alışma sürecinde her iki kediye de eşit davranılması gerekir ama sizin durum biraz farklı sanırım ilk kediniz strese girmiş,olumsuz etkilenmiş biraz onun huyuna gidin derim.)
Ardından ikisini de aynı ortamda oyuna zorlayın zaten yavru bir kedi en ufak bir top ya da sallanan ipe hayır diyemez :)

cryptonym

@gulsundusmez Peki tuvalet işini nasıl halletiniz? Yani kapta bekleyen kedi nasıl tuvaletini yapabilir. Bizim kedi ishal bide