Sokaktan Sahiplendiğim Kedimde Mantar Var.

ArslanBeg

İki hafta önce sokaktan bir yavru kedi sahiplendim. Aldığım ilk hafta hastalandı 1 hafta tedavi gördü şırıngayla besledim sonradan biraz toparladı ama şimdi de toplu olarak tüyleri dökülüyor ve kafasında böyle bir açıklık oldu dökülmeler var. Mantardan şüpheleniyorum. Hangi ilacı veya ürünü kullanabilirim? (Veterinere götür diyecek arkadaşlara şimdiden söyleyeyim bunu ben de biliyorum ama oturduğum yer taşrada arabam yok en yakın veteriner hem uzakta hem de sadece bakmak için bile ücret alıyor. Öğrenciyim kendi ihtiyaçlarımı zor karşılyorum. Kedimin 1 haftalık tedavisini zor karşıladım. Eğer bakamayacaksan almasaydın diyen olursa da almasam sokakta ölmek üzereydi. Yorumlarınızı buna göre yaparsanız sevinirim kimsenin kalbi kırılmasın.)

6 CEVAP

Superisi814

Merhaba,

Patili hayatınız kutlu olsun öncelikle 🌸
Mamasını plastik kaptan vermeyin, cam ,porselen ya da çelik kap olsun..

Mantar aşısından uzak durun, karaciğer yoruyor.

Belki ileride hekime gidersiniz diye..

Mantar tedavisi uzun bir süreçtir, öncelikle sabırlı olun .

Maması da tavuk içeriği olmaması gerekir.Mamalarin çoğunda bulunur.Dikkat edin, mantarı yayar.

Top kekik tedavisini burada çok önerdiler , ben hiç denemedim.

Benim sokak kedilerimin birinde ne ilaçlar kullandık geçmedi.
Sonra ben okuya okuya bitkisel bir yöntem buldum.

Ancak belirteyim o esnada ben bir de mantar için krem kullaniyordum.
Tricobor diye.
Onun da etkisi vardır.

Ve sonra
Saf sarikantaron yağı ( hazırladı sarı oluyor, bu turuncu)
Organik Hindistan cevizi yağı
Ve bir yağ daha kullanmıştım.Onu unuttum.

İlk iki yağ yeterli olacaktır.
Hindistan cevizi yağı antiseptik, ara sıra dişleri icin kullanabilirsiniz.
Kokusundan nefret ediyorlar ancak yapicak bir şey yok.
Doğal olması gerekir bu önemli.

Ben üç ay uğraştım.
İlaçlar fayda etmedi, internette okumuştum, en azından zarar vermez diye denedim.Okuduğumda zaten sabırla ve ısrarla devam edin yazıyordu.
Bende fayda etti..

Mantar bölgesini temizleniz gerek.
Eşyalarında sık sık temizlemeniz gerek
İnşallah fayda olsun.
Gelmiş geçmiş olsun.

ArslanBeg

Çok teşekkür ederim yorumunuz ve tavsiyeleriniz için deneyeceğim 🙏

Mini2019

Mantar önemli ve yayılan bir sorundur. İmkanın olduğunda mantarın cinsi belirlenip öyle tedavi olmalı. Yoksa hayvanın çok yorulur.

Veterinere gidene kadar Yaralı bölgeye batikon sürersen iyi gelir. Batikonu Yalamamasına dikkat et. Kusabilir.
Evi, yattığı yeri iyi temizlemen lazım. Yoksa önünü alamazsın.
Bir de onun bağışıklığını yüksek tutarsan iyileşme süreci hızlanır

huqi

Baya yayılmış ya :( bu yüzden ne yap ne et ecosin al, kesin çözüm gibi vakit kaybı da değil krem gibi. İki kere uyguluyorsun uğraştırıcı değil yani. Mantar kremini sürünce yalamaması için oynatman lazım baya uğraştırıcı bu yüzden ecosin almalısın. Ayrıca bu kremlerle aylar sürebiliyor iyileşmesi, doğal yağlarla çözüleceğini sanmıyorum batikon da tek başına işe yaramaz. Kendi kedim bi ara sürekli mantar oluyordu bu konuda baya tecrübe edindim. Bir de bağışıklığını yükseltmelisin, imuneks alabilirsen çok iyi olur yani evet bunlar da ucuz şeyler değil hatta ecosin'in fiyatı baya uçmuştur kesin ama pahalı olmayan bir şey yok maalesef. Ecosin sadece belirli kliniklerde satılıyor ve doğru uygulamak çok önemli yoksa işe yaramaz. Eğer ben ilgilenirim uğraşırım diyorsan en uygun fiyatlı yöntem batikon süreceksin onun kurumasını bekleyeceksin sonra ketoral ya da travazol fark etmiyor. Bu kremleri sürünce kediyi hemen oynatıyordum ki yalamasın diye. en az 5 dk üzerinde kalmalı en azından ve günde 3 kere falan sürmelisin. Bir de kabuklanmaları kazarsan çok iyi olur eğer kulağında falan varsa bu işlemleri elinle yap sana da bulaşabilir bana tedavi ettirdiğim mantarlı bi kediden bulaşmıştı 1,5 senede kendime bulaşan mantarla uğraştım. Ayrıca onu sokaktan kurtardığınız için teşekkür ederim umarım bir an öncr toparlanır bebekk.

huqi

Unutmuşum bir de bu süreçte hem size bulaşmaması için hem de kedinin mantarı döngüye girmemesi için ev temizliği çok önemli daha çok yapılması gerekir

HepsiPati

Geçmiş olsun. Evet baticon yarayı kurutmak için işe yarıyor. Ben crystalin ve tricobor öneriyorum. Crystalin dezenfekte ediyor,tricoborda yayılması önlüyor. Mantarın stres ve bağışıklık düştüğü için oluştuğu söyleniyor. Bağışıklığı yüksek tutarsanız iyi olur. Multivitamin mineral tableti veya şurubu alabilirsiniz. Geçmiş olsun. Zor bir süreç.