Penise Dikilen Sonda

Esrakaya12

Merhaba kedim çisini yapamıyordu veterinere götürdüm belirli sıkıntılar çıktı ama çok büyük değil antibiyotik yazdı sondalama yaptı ama sondanın ucunu penisinde bıraktı rahat işesin diye ilk defa duydum internette bunun hakkında bir şey bulamadım başına gelen var mı

14 CEVAP

Esrakaya12

Şuan çisini yapıyor bir sıkıntısı yok antibiyotik verdi sadece dikilmesi çok şaşırttı beni. Size ilaç falan verdiler mi ?

tommyse

kediniz erkekti zaten ya oraya yazmışım erkekse diye güldüm kendime ya 🤣 kusura bakmayın

Esrakaya12

Sizin kedinizde kan işiyor muydu sonda takıldıktan sonra kan geldiğini söyledi eve gittik çiste az bir şey kan vardı bugünde var veterinere söyledim kontrole geliceksiniz bakarız dedi

tommyse

aynı sorunlar bizde maalesef hala nüksediyor bizim veterinerimizde sondayı dikmişti 2-3 gün takılı kalsın diye ama canım oğlum kafalığı olmasına rağmen çıkarmıştı bu yüzden 1 gün sonda da kalabildi. idrar yolları açılmıştı 1 günde sonra arada 1,5 hafta geçtikten sonra bu pazartesi tekrar tıkandı şuan hala tedavi aşamasındayım halen geçmiş değil sizde sabırlı olmalısınız umarım en kısa zamanda iyileşir yavrucaklar

tommyse

tabii ki de antibiyotik tedavisine 5 gün götürdüm mesanesi doluykende röntgen çekilmişti ama taş görülmedi çok şükür.

sondayı dikmesi kötü bir durum değil bunun için endişelenmeyin sadece temiz tutmaya özen gösterin sıkıntı olmayacaktır. Plastik bir boru idrar yolunda kalıyor bende takılı kalması endişelendirmişti ama hiç sıkıntı olmadı. enfeksiyonlaşmış üretra şiştiği için dar olan yol iyice darlaşıyor ve tıkanıklık yapıyor kristalde varsa yolu kanatıyor. Eğer kediniz erkek ve kısırsa üriner sistemine çok çok dikkat edin

Esrakaya12

Daha önce 3 yaşındaki kedim idrar yolunu tıkadı ama tek sondalama yapıldı bitti bu kedimde diyabet falan da var ve dediğiniz gibi üretra şişmiş. Normalde nd falan kullanıyorlar anlamadım sorun ne sürekli suları temiz, yaş mamaları çok iyi et, tavuk, ciğer de yiyorlar ödül mamaları ve maltları gimcat

tommyse

diyabet konusunda bilgim yok maalesef ama üriner sistem hakkında bolca tecrübe ve bilgiye sahibim ne kadar sularını temiz tutsamda benim kedim su pınarı sayesinde gözle görülür şekilde daha fazla su içmeye başladı. onun dışında biofeline'nin kısırlaştırmış setini almıştım. üriner hap, bağışıklık hapı ve kısır malt malt zaten üriner sistem düzenleyici etkisi var yeni kullanmaya başladım bu yüzden yorum yapamıyorum ama su pınarı alabilirsiniz ben bu salı aldım ata home'un. onun dışında vet expert adlı ilaç vermişti veterinerimiz cidden etkiliydi onu alabilirsiniz pahalıdır ama iyidir. kızılcık suyu verebilirsiniz ve kediniz stres altındaysa tıkanıklık yaşayabiliyor anti-stress damlası kullanabilirsiniz strese dayalı olabiliyor bazen genel olarak... Sorun yeteri kadar su tüketmemeleri bunun için yaş mama alabilirsiniz ama benim tercihim tavuk/et haşlaması veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Esrakaya12

Veteriner diyabetten olacağını söyledim vet expert ben de duydum ama veterineri sormam gerekiyor kızılcık suyu verdim ama veteriner verme dedi su pınarı almak istiyorum ama benim kedilerim evdeki küçücük plastiği bile yemek kabiliyetine sahip Tekir ve Sarman oldukları için diğerlerinde durmuyorlar evde yokken kabloyu kemirirler diye korkuyorum

tommyse

benim kedimde tekir gönül isterdi çelik alabilmek ama pahalıydı. su akış sesi olduğu için ve su sürekli temiz kaldığı için ilgilerini çekebilir yinede almadan bilemeyiz ne tepki vereceklerini. c vitamini tablet alabilirsiniz. urinamin bu konuda iyi ( vet's plus c vitaminide alabilirsiniz) kızılcık suyunun manası vücuda c vitamini sağlayabilmek ama veteriner verme dediyse zaten biz daha iyisini bilemeyiz kedi beslemeside çok önemli hills c/d o yoksa s/d alabilirsiniz virbac urinary çok etkili bir mamadır vetlife iyidir. sonrasında brit care urinary, sanabelle ve nurti feline'de iyidir.

Esrakaya12

C vitamini yasak kullanıyorduk daha önce fazla gelmiş kediye bırakın dediler. Bir şey sorucam dikişler gene anestezi ile mi alınıyor

tommyse

anestezi sonda yapılırkende olmadı dikilirkende şahsen ben anestezi olmasını pek istemiyordum gerek yok dedi. c vitaminini çok kullandıysanız asidik taşları oluşturmuş olabilirsiniz her şeyin fazlası maalesef zarar... idrar tahlili yapabilirsiniz sorun neyse ona göre tedavi uygularlar. hills'in s/d mamasını veterinere sorabilirsiniz üriner diyet maması alın virbac'de olabilir. vetlife'da bakının başka veterinerle sorun bazen onlarda başka bir türlü tedavi uyguluyor. acil şifalar dileğiyle

Esrakaya12

Yaptırdım idrar tahlili, hemogram, röntgen, ilaç verdi vitaminleri kestirdi. Çok sağolun yardımcı oldunuz bana çok korkmuştum size de geçmiş olsun umarım en kısa zamanda sağlıklarına geri dönerler

tommyse

ne demek sizde sağolun başka sorularınız olursa da yazın yine bildiklerimi tecrübelerimi paylaşırım. idrar yolu - böbrek hastalığından çok çektim inan ki parası pulu değil kedimin gözlerimin önünde acı çekişini izledim ve elinizden bir şey gelmemesi çok acı tam bir çaresizlik... hiçbir hayvan bu sıkıntıları çekmesin çok kötü zamanlardan geçtik. son olarak tahlil hemogram gibi testler yaptırmışsınız ki bu çok güzel veteriner hekiminizle aklına gelen her soruyu sorarak bu işi halledebilirsiniz benim tavsiyem 2-3 veterinere gidip bir daha sormak gerçekten insan sordukça öğreniyor.

tommyse

kedime sonda takılırken idrarda kan yoktu sondayı diktikten sonraki gün idrarında kan gözüktü. veterinerimiz şaşırdı çünkü tıkanıklığı çok zor açabilmişlerdi ona rağmen idrarda kan yoktu veteriner o gün ona göre bir kaç ilaç daha yapmıştı. neden kanadığı belirsiz ama veterinerimiz kristallerin kenarları sivriliğinden idrar yolu tahriş edip üretranın kanatabileceğini söyledi. mesane kaynaklı bir durumumuz yoktu çünkü röntgen çekilmişti. kedim şükür hiç kan işemedi sadece idrarında karışık kan görüldü zaten bu bile çok kötü bir şey ama yinede biraz motive ediyor.
kanlı işeme sıkıntılı bir durum bir sürü hastalığın nedeni olabilir ama endişelenecek durumunuz çok olmasım sizin durumunuz anladığım kadarıyla bizimkinden daha iyi seviyede ama sorun şu bu hastalık bitti denilince bitmemesi heleki bizimki gibi kronikleşmişse 6 aydır bu problemle uğraşıyorum ve 2-3 haftada bir tıkanıklık yaşıyorum her şeyi yapmama rağmen ama ağustos ayında köyde kalmıştı bir tek o hafta hiç tıkanması olmamıştı ve eve su pınarı aldığımdan beri kana kana su içemeye başladı kedim. bu böbrek sorunlarının en temeli yeteri kadar suyun vücuda alınmamasından kaynaklanıyor siz ne kadar uğraşsanızda eğer su içmiyorsa kedi bütün tedaviler yanıt vermemeye başlıyor. kedinizin günlük öğünlerinden birini yaş mama verebilirsiniz çünkü kuru mamlarda su yok denecek kadar az mesela günlük su içimi kilo başına 50gr olmalı, ki bu da 4 kiloluk bir kedide 200ml yapar. kediler insanlar gibi öyle dakika başı su içmezler çünkü doğada canlı hayvanlar yediklerinden su ihtiyaçlarını bu etlerden alırlar (tabii yinede su içilir) şimdi biz kedilere kuru mama verdiğimizden onlar suyu içemiyorlar ben çözümü su pınarı almakta buldum ve üriner sistem hapı kullanıyorum üriner malt ve bağışıklık hapıyla birlikte. su su su başka çözüm yolu gözükmüyor maalesef kedinize tavuk haşlaması yapabilirsiniz haftalık ayarlarsanız her gün bir porsiyon verebilirsiniz ki bu da su takviyesi olmuş olur. en kosa zamanda şifalar dileğiyle