Sirkeli Su İle Tüy Bakımı..

Darwincan

Okuduklarımdan hareketle bizim oğlanı elma sirkeli ılık suyla silip taradım. Sorun da çıkarmadı. Bu konudaki bilgi ve deneyimleriniz varsa paylaşır mısınız lütfen?

13 CEVAP

kedilimadam

Ben saf elma sirkesini papatya çayı ile sulandırıp içine biberiye, sarı kantaron, sarımsak, lavanta ve kekik yağı da ekleyip güzelce çalkaladıktan sonra spreyle sıkıp güzelce tarıyorum.Dış parazit oluşumunu engelliyor, tüylere ve deri sağlığına çok iyi geliyor.Bugüne kadar bir sorun yaşamadım.

Heiter

Pire gibi bir durum olmadıysa (ki olsa bile sirkeli su, sorunu çözmede hiçbir işe yaramıyor) bence gerek yok öyle bir şeye. Öbür türlü, hayvanın kokusu (ona göre) değişmiş olacak ve tüylerini yaladığı için sirkeli suyu da yalamış olacak.
Bizim bi dönem pire için denediğimiz bir yöntemdi. Hayvan kendini yaladıktan sonra kustu mesela. Sonra da tövbe ettik. Tedavi amaçlı bile kullanmıyoruz. Ev temizliğinde vs. on numara bir yöntem olduğunu düşünüyorum ama kediler için gerekli olmadığını ve hatta gereksiz bile olduğunu düşünüyorum.

eccakir

Bizde sirkeli su kullanıyoruz bir sorun yaşamadık şimdiye kadar bit vs. gibi şeylere iyi geliyor mu bilmiyorum ama tüylerine iyi geldiği kesin. Zaten çoğu su çok çok az miktarda sirke oluyor sildiğimzide sirke kokusu bile olmuyor tüylerinde kendini çok fazla yalamıyor silindikten sonra o yüzdende.

Darwincan

İzin verir mi diye ben de endişelenmedim değil. Çünkü eserekli biraz bizim oğlan. Sakin bir anını kolladım, sonra da ödül niyetine verdiğimiz malt macununu verdim. Denemeden bilemezsiniz. Ödül maması falan da olur.

Reyaura

1çay bardagi organik elma sirkesine 3 çay bardagi su ekleyip şişeye koyuyorum kucağıma alip 3 kedimede sikiyorum. 1 kac saate kokusu kayboluyor. Tuyleri yumuşacık oluyor ve parliyor. Ayrica elma sirkesi kedilerde sindirim sistemini düzenliyor bagisikligini artırıyor kedideki çene aknesi tedavisindede kullaniliyor bi çok şeye faydası var. Geçici yuva olarak gelen bütün kedilere uyguladim pislik içindeki mat bakimsiz tüy 2 3 gün içinde parlak yumuşak ve bakimli gözüküyor. Tavsiye ederim

Darwincan

Kedilimadam sizinki müthişmiş. Sprey fikri de değerlendirilebilir. Teşekkürler ikinize de.

septikbaykus

Nasıl yapılıyor tam olarak ? ve sürdükden sonra nasıl kurulıycaz koku olmayacakmı ? apartman bahçesindeki kedilerim için soruyorum bu arada.

Kedi için eldiven aldım onla siliyimmi ?

eccakir

Bir kaba ılık su 1-2 damla sirke koyup pamuklu bir bezle (eski bir atlet parçasıda olabilir ) siliyorum çok ıslak silmeyince kurulamaya gerek kalmıyor.

Darwincan

Yok aşıları falan tamam. Pire falan sıkıntısı da yok. Tüylerine ve sağlığına yararlı olduğunu ve doğal olduğunu düşündūğüm için yaptım. Darwin rahatsız olduğunu da hissettirmedi, hiç sevmedigi şeylere tepkisiz kalacak bir mizacı yok. Sıkıntı duysa canıma okurdu valla:)

septikbaykus

İzin verirmi ki ?

Darwincan

Ben de kurulayacak kadar ıslatmadım sıkıntı yaşamadık o yüzden. Dediğiniz gibi koku da kalmadı. Biraz yalandı bugün bile tüyler pırïl pırıl yumuşacık..

Darwincan

Eldivenle olmadı ama tarakla taradım sonrasında ben

eccakir

Ev kedisi bir şekilde izin verir de sokak kedilerini bilemeyeceğim :)