Kedim Saldırganlaştı

petlog

Erkek sarman kedim 4 yaşında 1 yalındayken kısırkaştırdım. Hep ev halkı dışındakilere karşı saldırgandı ama bize karşı arada sırada tırnıklsması dışında gayet sevecen ve sevgi doluydu. Öyle ki beraber uyuyorduk kucağımda göğsümde yatıracak yüzümü yalatacak kadar güven duyuyordum kedime ama geçen haftasonu 1 buçuk yaşındaki yiğenime saldırıda bulundu eğer yerden alıp çekmeseydim çok kötü sonuçlanırdı eminim sonrasında tekrar eski haline döndü ama 2 gün önce yiğenim ve kız kardeşim bizdeyken korkumuzdan birşey yapmasın diye bebeğin evde dolaşacağı zamanlar odaya kapattık kediyi sonra birden koridordan geçerken annemin ayaklarına saldırdı parçaladı kadını zor ayırdık bir sonraki gün annem ondan kaçındı hep evde ama yanından geçtiğinde birşey yapmamsından destek alarak yine yanından geçerken hatta sevdirmek için göbeğini açmışken anneme hızla koşup saldırmaya başladı bağırarak saldırıyordu birde ben de tutup ayırırken bana da kaldırdı heryerim kan revan içinde kaldı çünkü tırnaklarını keserken saldırganlığı için strese girmesin diye kesemiyorduk onun yerine tırmalama tahtası gibi şeyler kullanıyorduk. Annemle beni kan revan içinde bıraktığı için bir sonraki gün korkudan odalardan çıkamadık ben veterinerimin önerisiyle bitkisel sakinleştirici bir hap kullanmaya başladım ama hala 2 gündür bir faydasını görmedim çünkü bugün kendini bana sevdirmesine rağmen yine ayağıma saldırdı. Ne olacak bu durumda ne yapmalıyım lütfen bu konuda deneyimli biri bana yardım etsin çünkü ondan vazgeçmek asla bir seçenek değil ama 4 yıılık kedimden korkarak da yaşamak istemiyorum evimde perişaan haldeyiz mahvetti bizi

1 CEVAP

aslihan_e

Böyle durumlarda veterinerler bitkisel sakinleştirici veriyorlar ama bu kadar ağır bir durum için onlar elbet de yetersiz kalır. Eğer ilaç kullanacaksa antidepresan kullanılmalı diye düşünüyorum. Bitkisel sakinleştirici bir süre kullanıldıktan sonra işe yaramazsa sanırım veterineriniz ona göre yönlendirecektir. Şuan olay yeni olduğu için ilaç kullanmak için çok erken. Büyük ihtimalle kediniz eve gelen yabancı olarak gördüğü insanlar yüzünden kaygı bozukluğu yaşıyor. Bu yüzden saldırıları size de yöneltmiş durumda. Böyle bir durumda eve bir süre misafir almasanız iyi olur. Ayrıca birisi ayağı ile ittirip kovduysa, odadan çıkardıysa kin gütmüş olabilir. Şu sıralar kedinize ödül maması veya sevdiği yiyeceklerden az az sık sık verin. Mamasını önüne az koyun ve mamayı ödül gibi yine az ve sık yedirin. Size olan güveni pekişir. Bol bol konuşup sözlü olarak sevin. Sinirlendiğinde mama ile yaklaşın. Size saldırdığında elle veya ayakla iterek uzaklaştırmaya çalışmayın, bir yastıkla falan itin, o sıra elinizde terlik olur mesela onunla ittirin, el ve ayakla yapılan savunma onu daha da kışkırtır. Ayağınızda çorap oluyorsa onu da kedi gibi görebiliyorlar.