Kedimde İştahsızlık

kayaburcu

Merhaba kedim erkek 7 aylık ve kızgınlık dönemine giriyor şuan iştahsızlık ve fazla uyuma var belirtiler arasında bunlar var ama kısa bir süre önce bacak arasında ufak bir bölümde tüy dökülmesi oldu derisinde kabuklanma vardı ve top kekik suyu kullandım ayrıca vitamin takviyesi yapıyorum şuan iyi durumda veterinere ne yazık ki götüremiyorum maddi açıdan bu belirtiler birbiriyle alakalı olabilir mi kızgınlık döneminde iştahsızlık ne kadar sürüyor

4 CEVAP

aslihan_e

Iştahsızlık evet kızgınlık belirtisi olabilir ama fazla uyuma bir kızgınlık belirtisi değil, aksine daha az uyurlar, ancak aşırı bağırıp dolaşmaktan yorulacak da uyuyacak. Erkek kedilerde kızgınlık nedenli iştahsızlık için 7 ay erken denecek bir dönem. En fazla evin içinde biraz bağırır o kadar. Kedinizde farklı bir rahatsızlık olabilir. Kuru mama ile besliyorsanız her gün ekstra vitamin riskli olabilir. Ne sıklıkla vitamin alıyor? Kediniz yemek yemiyorsa kendiniz yedirin. Şu sıra kedilerde bir salgın var, sadece iştahsızlık ve uyku hali gözlemliyorum, başka belirtisi yok. Burunları akmıyor ama sanırım burun tıkanıklığı ya da koku almada güçlük yaşıyorlar. Korona'nın bir çeşidi diye düşünüyorum. Son haftalarda 4 kedim sırasıyla aynı belirtileri gösterdi. Hepsine yemeği boğazlarına ittirip zorla yedirmek zorunda kaldım, yoksa çok daha kötü olurlardı. Şırınga ile de yedirilebilir ama o daha uğraştırıcı olabiliyor. Bilmiyorum sizinki de öyle bir problem mi. Benimkiler herhangi bir ilaç almadan bakımla iyileşti. Son 2 ay içinde iç parazit için ilaç almadıysa mutlaka hap yutturun. Ağzını da kontrol edin diş çürüğüne karşı. Kulaklarına bakın soğuk mu sürekli. Koltuk altına elinizi koyun, normalden fazla ısı hissedecek misiniz diye kontrol edin.

kayaburcu

Vitamin olarak biofeline b plus kullanıyorum günlük 5 damla kadar mamasına koyuyorum ya da şırınga ile ağzına sıkıyorum deri rahatsızlığı geçirdiği için kullanmaya devam ettim 2 gün kadar iştahsızlığı ve uyku hali devam etti daha sonrasında yemek yemeye başladı, onun dışında çok fazla bağırarak miyavlaması yok ama geceleri ve sabaha karşı biraz miyavlıyor çok rahatsız edecek durumda değil dediğiniz diğer belirtileri de kontrol edeceğim çok teşekkür ederim

kayaburcu

evde başka kedim yok ve başka kedilerle teması olmadığı halde bahsettiğiniz salgın kedimde olabilir mi?

aslihan_e

Evden çıkmayan kediler de hastalanabiliyor, veteriner en çok havadan kaptıklarını söylemişti. Oraya evden hiç çıkmadan hastalanan çok kedi geliyormuş.