Kısır Mamaya Geçiş

mybabymars

Merhaba 8 aylık british erkek kedimiz var. Yaklaşık 1 ay önce kısırlaştırıldı, kullandığımız aynı markanın kısır mamasına geçmeyi düşünüyoruz ama çok hareketli bir kedi olduğu için çok yemesine rağmen kilo almıyor, acaba normal yavru kedi mamasından devam etsek sağlığına zararı dokunur mu?

8 CEVAP

tommyse

Hemen kısır mamaya geçin.

kısır olduğundan kedilerin metabolizma hızları yavaşlıyor ve erkek kediyse idrar yolları sıkıntıları yaşayabilir erkek kedilerin çoğu idrar yolu tıkanıklığı/enfeksiyonu yaşıyor. kısır mamaya geçmek bu durumda zorunlu oluyor çünkü kısır mamaların içerikleri onların şimdiki metabolik durumlarına göre ayarlanıyor size eğer hala normal mama vermeye devam ederseniz obezite, idrar yolu enfeksiyonu ve bir çok organ hastalıklarıyla uğraşmak zorunda kalırsınız ve bu kediler için ıstıraptan başka bir şey değil. Kısır mama alacaksanız sanabelle, nurti feline, opti meal, nd gibi hayvansal proteinin ağır geldiği mamalar seçin tabii en iyi kararı veteriner hekiminiz söyleyecektir.

mybabymars

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Nd ile anlaşamadı, biraz ishale meyilli bir bebek bizimki diğerlerinde de aynı sıkıntıyı yaşayabiliriz diye düşünüyoruz. Bir de kısır kitten olarak royal canini gördüm bir tek. Daha iyi mamalar kullanmak istiyoruz ama en iyi royal canin geliyor. Bir de eğer bilginiz varsa 8 aylıkken normal kısır mamaya geçmemiz problem olur mu?

tommyse

benim kendi fikrimce 8 aylıkta olsa yavru kedi maması yine alırdım ama royal canin tercih etmezdim. ishal olmasının nedeni hızlı geçmiş olabilirsiniz ama nd mamaya alışınca bir sorun olmayacaktır. ama bilmediğimiz sıkıntıda olabilir. ben royal canin tercih etmedim hiç kedimde zaten yememişti hills kitten başarılı onu bulursanız alabilirsiniz.

mybabymars

En başta nd kullandık ndyi çok zor yedi, nd alınabilecek en mantıklı mama ama bizimki onun tadını sevmiyor, royal canini bayılarak yiyor. Üst segment mamalardan yedirmek istiyoruz ama onlarda iştahı olmuyor, ishal problemi daha 3 aylıkken başka bir sebepten ortaya çıkmıştı ama tahılsız mamaların yavru kedilerde ishal yapabileceğine dair çalışmalar da vardı. Ama hillse de bakacağım çok teşekkür ederim 🙏

GzdeAkbuz

Ben kedime pro Choice kısır mamasi aliyorum ama o da kilo almiyor kisirlasan kedilerde hareketsizlik başlar eskisi gibi kuduruk olmazlar falan dendi bana ama valla benimki o eski temposundan hiç eksilmedi hala zıpırlıgı üstünde arada iştahı kesiliyor, bazen artiyor gozlemlemek gerekiyor

mybabymars

Tamamdır çok teşekkür ederim önerileriniz için 🙏

tommyse

Hemen kısır mamaya geçin.

kısır olduğundan kedilerin metabolizma hızları yavaşlıyor ve erkek kediyse idrar yolları sıkıntıları yaşayabilir erkek kedilerin çoğu idrar yolu tıkanıklığı/enfeksiyonu yaşıyor. kısır mamaya geçmek bu durumda zorunlu oluyor çünkü kısır mamaların içerikleri onların şimdiki metabolik durumlarına göre ayarlanıyor size eğer hala normal mama vermeye devam ederseniz obezite, idrar yolu enfeksiyonu ve bir çok organ hastalıklarıyla uğraşmak zorunda kalırsınız ve bu kediler için ıstıraptan başka bir şey değil. Kısır mama alacaksanız sanabelle, nurti feline, opti meal, nd gibi hayvansal proteinin ağır geldiği mamalar seçin tabii en iyi kararı veteriner hekiminiz söyleyecektir.

tommyse

veterinerinize danışarak royal canin ve nd karıştırarak verin bir süre yani nd mamayı benimseyip royal canin gibi yiyene kadar ikisi karışık verin tabii nd'yi biraz fazla koyarak ama bunu kesinlikle veterinize önce sorun çünkü karışık besleme sıkıntılara yol açabilir. inşAllah güzelce yer ve ishal olmaz :)