İdrar Yolu Enfeksiyonu Nüksetti

Gamzecs

arkadaşlar kedim 25 eylül 2022 de idrar yolu enfeksiyonu olmuştu tedavi gördü 2 gün klinikte yattı şuan tekrardan aynı belirtiler var kumuna gidiyor sürekli damla damla çiş yapıp çıkıyor veterinerimiz 7/24 olmadığı için başka bir yere de güvenemiyorum hemde kendi veterinerimiz kedimi daha iyi biliyor tanıyor o tedavi etti sonuçta sabaha kadar bir çözüm yolu var mı sabah olur olmaz götürücem önünden suyunu kaldırdım içmesin diye

9 CEVAP

tommyse

kedimin idrar yolu enfeksiyonu bilmem kaçıncı kere nüksetmişti ta ki 3 hafta öncesine kadar...
çok güzel bi gelişme yakaladık kedime üriner hap ve su pınarı aldıktan sonra şuan 3. haftaya gireceği ayda 3-4 defa sondaya giden kedim ve her gidişinde tedavisi en az 3 gün sürüyordu. ve aşılar antibiyotikli. her türlü mama kullandım takviyeler verdim ama su tüketimi olmadığı için kedim sürekli idrar tıkanıklığı yaşıyordu. su pınarını sayesinde su içmesi o kadar yükseldi ki tuvaletinden güzel topaklar almaya başladım ilk hills c/d almıştım o bitince brit care urinary aldım onuda güzelce kullanıyoruz.

Gamzecs

sabah olur olmaz kendi veterinerimize götürdük muayene ettiler tam bir tıkanma yok taş yok yani idrar yollarında sondalamaya gerek duymadı ilaçlı mamaya tekrardan geçiş yaptık 3 gün boyunca kliniğe gidicez ilaç vurulucak umarım düzelir arkadaşlar sondaya gerek kalmaz klinikte kaldığı zamanlar psikolojik olarak etkileniyor dualarınıza bizi de eklerseniz seviniriz 💗

Gamzecs

@tommyse su içmesinde bi sorun yok kendi mama tasında neredeyse bitiriyor gün içerisinde hatta çok çiş yapıyordu büyük büyük topraklar çıkartıyordum su içmesine rağmen yine de işe yarar mı su pınarı

kgnrum

Geçmiş olsun. İdrar yolu tıkanıklığını sürekli yaşadık en sonunda dişileştirme ameliyatı oldu. Bu akşam onun için zor geçer ama kusma yoksa merak etme yarına kadar idare eder(kusma varsa hiç bekleme 24 saat açık bir veteriner bul böbreği zorladığın da kusma olur buda sonuna kadar kese dolu demektir) evde varsa kızılcık onu kaynat bir şırınganın yarısı kadar içir. Kotervin mutlaka evinde bulundur içeriği doğal bir ilaç onu da 7 güne yayarak 1.5 cc sırınga ile içir sabahları. Mama da da fazla müdahale etmiş olmayayım hilss Cd sd hepsini kullandık bir işe yaramadı bizde virbac u2 kullanıyoruz. Gerçekten çok geçmiş olsun yapabileceğim bişey varsa sorabilirsin söyleyebilirsin

Gamzecs

bugün tekrardan iğne vurulucaz kumundan daha büyük topaklar çıkarttım 🥹💗

Buketdur

Aynı şey benim kedimde de oldu ilk defa tuvalete girip çıktığında miyavlıyormu ve her girmesinde yapabiliyor mu az da olsa tuvaletini bu önemli eğer yapabiliyorsa birazda olsa tam tıkanma olmamıştır ve tuvaletini kontrol edin kan vs geliyormu diye

aslihan_e

Böyle bir durumda veteriner ayrımı gözetmeksizin acilen bulduğunuz veterinere götürmelisiniz çünkü eğer idrar geri dönüşü olursa böbrekleri kalıcı olarak hasar alabilir, o yüzden lütfen böyle bir durumda düşünmeden hemen veterinere götürün. Enfeksiyon içinse evde amoklavin ya da augmentin varsa yetişkin kedi için 50 mg düşecek şekilde bölünüp verilebilir idrar yolu enfeksiyonu için. Yalnız tıkanıklık belirtisi olduğu için ben evde çare aramak yerine hemen götürün derim. Sadece hafif pembe olsa, biraz daha az yapsa falan tamam ama damla damla yapması çok riskli.

tommyse

veteriner hekimimiz bize röntgen çekmişti mesanesi doluyken herhangi bir taş var mı yok mu diye bizde yaş yoktu şükür. kristal vardı idrar yolundaki enfeksiyonlar dar olan yolunu iyice daralttığından ve idrarda kristalde olduğundan her hafta idrar yolu tıkanıyordu. üriner hap'ta bu süreçte beni ileriye götürmüş olabilir biofeline'nin üriner hapını kullanıyorum zararını görmedim ekstra fayda sağladığını düşünüyorum kısır maltında kızılcıklı olduğundan kullanıyorum tabii yinede takviye kullanacaksanız veteriner hekiminizle konuşun. inşAllah iyileşir ✨🤍

tommyse

kedinize idrar tahlili ve ya ultrason ya da röntgen çektirin çünkü idrar yolu olarak başka sıkıntılarınız olabilir mesane kalınlaşması, mesane taşları gibi daha ileri seviyede olabilirsiniz . su tüketimi iyiyse bu güzel çünkü benim oğlum hiç içmiyordu. kedinizin mamasıda bu dönem çok önemli hills s/d ya da c/d alabilirsiniz bu klinik mamalarının baş tacı virbac'te çok iyidir ama bu durumu veterineriniz size bahsedecektir zaten umarım geçer çünkü çok acılı bir durum.