Kedim Kuduz Mu Oldu

Hejopolu

Anket

Evet
(0 oy)
Hayır
(5 oy)
Toplam (5 oy)

Kedimin sürekli çenesi titriyor birkaç gündür de çok fazla salya akıtmaya başladı. Veteriner ağzını inceledi ancak bir yara vs bulamadı sorunun sinirsel olabileceğini söyledi. Ama bir test falan yapılmadı. Salya iyice arttığı için kuduz ihtimalinden endişeleniyorum. Evden hiç çıkmayan bir kediydi nerden nasıl bulaşır bilmiyorum, sizce aşı olmalı mıyım?

10 CEVAP

Mirabonibon

Hayvan salyalar akıtırken sadece 1 veterinerin görüşüne bakarak hayvanı kaderine mi terk ettiniz? Linçlemiyorum yanlış anlamayın ama mantık arıyorum bir an önce beklemeden işinin ehli bir veteriner bulup kedinizin sorununu bulmaya çalışın

aslihan_e

Bence oturup kuduz mu değil mi diye düşünmek yerine daha iyi bir veteriner bulmalısınız. Test falan yapılmadı, hayvan kaderine mi terk edildi? Belki de zehirli bir şeyler yiyor, evden çıkışı var mı ya da evde bitki vs. zararlı bir şeyler var mı?

aslihan_e

Diğer sorunuzda ağzında kan bulduğunuzu yazmışsınız. Veterinerin gözünden kaçmış bir diş problemi olabilir. Özellikle diş erimelerinde salya ve çene titremesi görülür. Bence siz başka bir veteriner görüşü daha alın. Belki ilk gittiğinizde sorun diş kökünde veya çene kemiğindeydi, gözle baktıysa görememiş olabilir, belki giderek artmıştır ve gözle görülür hale gelmiş bile olabilir. Diş için röntgen çeken bir veteriner bulunabilir.

Sabisim

Öncelikle geçmiş olsun. Evden hiç çıkmadığını söylüyorsunuz nasıl kuduz kapabilir anlayamadım. Aşısını yaptırmadınız mı? Veteriner öyle söylemiş olabilir yinede kan tahlili yaptırın. Diş, damak, çene, viral bir enfeksiyon bile kapmış olabilir. Hayvan belli ki çok sıkıntıda. Lütfen daha fazla zaman kaybetmeyin.

Suerk

Evden çıkmayan bir hayvanın kıduz kapması diye bir şey söz konusu olamaz. Kuduz ancak enfekte bir hayvanla temasla gerçekleşir ve salya tek başına belirti olamaz. Kedinin daha fazla zaman kaybetmeden başka ve daha yetkin bir veterinere gitmesi gerekiyor. Makul testler ve bir açıklama gelemden veteriner atamayı lütfen bırakmayın.

Suerk

Evden çıkmayan bir hayvanın kıduz kapması diye bir şey söz konusu olamaz. Kuduz ancak enfekte bir hayvanla temasla gerçekleşir ve salya tek başına belirti olamaz. Kedinin daha fazla zaman kaybetmeden başka ve daha yetkin bir veterinere gitmesi gerekiyor. Makul testler ve bir açıklama gelemden veteriner atamayı lütfen bırakmayın.

Hejopolu

Hepinize cevapları için çok teşekkür ederim ancak veteriner birkaç gün takip etmemi devam ederse yine gelmemi söyledi. Pazartesi veya duruma göre öğleden sonra yine gideceğim, gerekirse başka bir veterinere. Uyurken bir sıkıntısı yok uyanınca çene titremesi başlıyor ve dikkatini bi nesneyle dağıttığımda genelde titremeyi bırakıyor

Dann

kuduz ihtimali bence de yok. fakat bir kaç gün kediler için çok uzun olabilir.

Veranifer

Balkondan pencereden yarasa girmiş fln olup kapmış olabilir çok düşük ihtimal ama kuduzdan şüpheleniyorsanız açık yaranız varsa yaklaşmayın sizi ısırmasına izin vermeyin. Kuduz aşısı var mıydı? Varsa olma ihtimali yok.

Veranifer

Kuduz klinik belirtileri başladıktan sonra %99 ölümcül olan bir hastalıktır siz kendinize dikkat edin eğer aşısı yoksa ve şüpheleniyorsanız haraketleri fln değişiyorsa gidin aşı vurdurun