Koltuk Tırmalama Sorunu?

duman2707

Arkadaşlar 4 aylık erkek kedim bazı zamanlar özellikle de oyun oynarken koltukları tırmalıyor bu davranışından nasıl vazgeçirebilirim sesli tepkiler veriyorum ama pek işe yaradığı söylenemez sadece o an bırakıyor ardından tekrar tırmalıyor
Tırmalama tahtası var bu arada onu da tırmalıyor ama ihtiyacını karşılamıyor mu anlamadım

7 CEVAP

Rikeha

İhtiyacını karşılamamasından değilde patisinin keyfine göre diyelim :) benimkide halıları çok tırmalıyor tırmalama tahtasına kedi otu veya spreyleri var onlardan sıkıp döküyorum ama halı heryerde azalmış olsada devam ediyor koltuk daha kolay çözülür çift taraflı bantı normalde tırmaladığı yere yapıştırın bir kaç kere gelip tırmalamayı dener sonra vaz geçer

tommyse

kedinize ortalama 70-80 cmlik tırmalama ağacı/tahtası edinin. ve her zaman o tırmalamak için o tahtayı kullandırmanız için onun etrafında oyunlar oynatın. kedi otu atın üstüne hatta ödül mamasını yükseklere sıkarak tahtanın üzerinden yemesini sağlayın bu sayede tırmalamak için aklıma ilk hep orası gelecektir tabii bu uzun süreç alabilir ve bu demek değil ki asla bir daha koltuk tırmalamayacak sadece sıklığını minimuma indirebiliriz.

Emirrckr

Tepki işe yaramıyorsa tırmaladığı her an ordan alın ve tırmalama tahtasına götürün.
Orda tırmalamasını sağlayın.Her defasında mümkünse.
Yine işe yaramazsa koltuk kenarlarına asılan tırmalama tahtaları var,onlardan alabilirsiniz.
Veya duvara monte edilebilen tırmalama tahtaları.

duman2707

@tommyse yöntemleriniz için teşekkür ederim bu tırmalama tahtamız biraz küçüldü açıkçası bebekken daha işlevliydi hala tabi kullanıyorlar ama ben daha uzununu sipariş verdim yöntemlerinizi uygulayacağım bakalım

duman2707

Daha uzun bi tırmalama tahtası sipariş verdim
Duvara monte edilenlere de bakıyorum ama yorumlarda genelde çabuk söküldüğü yazıyor bu yüzden güvenerek bi türlü sipariş veremedim bildiğiniz varsa link atabilir misiniz @Emirrckr

Rabike

Benimkiler tırmalama tahtasinin yüzüne bakmiyorlar. Kanepelerin kumaşı tay tüyü, asla tırmalayamiyorlar kanepeleri. Yatak başlığım farklı bir kumaş. Bobo gecenin köründe, uykumuzun en derin yerinde yatak başlığına çıkıp, haldır huldur tırmalardı. Çözümü şöyle buldum: yatak başlığını alüminyum folyo ile örttüm. Asla yanaşmıyor. Yakın zamanda folyoyu kaldıracağım, bakalım neler olacak. İnşallah unutmuştur orayı.

Minminik

evin bir kaç yerine tırmalama koyun hem dikey hem yataydan, koltuğa tırnak keçirdiği an şşşt sesi çıkartıp tırmalama tahtasına götürün ayrıca eğer huydan vazgeçmezse koltuk kedi pleksi tırmalama koruyucu anahtar kelimeleri ile aratın yağışkan koltuk koruyucular var çok işe yarıyor
bunu bebekken öğretmek gerek, öğrenilmiş davranışını değiştirmiyorlar