Misafir Çocuğunu Kedimden Nasıl Uzaklaştırabilirim?

Veraxi

arkadaşlar misafir çocuğu 2-3 gün bizim evimizde kalıcak, en son geldiğinde kedimi zorla kucaklamaya çalışmıştı elinden zor aldım kedim zaten çocukları sevmiyor ve Scottish Fold yani kucak kedisi değil ele alınmayı sevmez sakinliği seven bir kedi, kedimin küçük bir odası var oraya kapatıyorum ama çocuk bu sefer evde kediyi aramaya başlıyor kedimde stres olup saklanıyor bütün gün, 3 gün nasıl idare edeceğim önerilerinizi bekliyorum

12 CEVAP

Helincgr

Ay hiç sevmem küçük çocuk.. Çocuğa tıslayın

tommyse

kedinizi kesinlikle bu üç günlük sürede bir odaya kapatmayı düşünmeyin çünkü bu onu daha da strese sokacaktır zaten evinize yeni biri gelmiş ve kalıyor bu yeterince stres kaynağı... misafir cocuğuna anlatmak dışında başka çareniz yok gibi duruyor küçük çocukların kedilere meraklanması çok doğaldır. :) durumu onun anlayacağı dilde ve sakinlikle söylemeli ve ikazda bulunmalısınız. kediye bu süreçte bir şey yapmamanızı tavsiye ederim...

Tuanaalsk

Aynı problemi çocuğa tüm gün çizgi film izleyerek çözebildim

cat_expert

Çocuğu korkutmak en mantıklı yoldur.

Kedinizin çok saldırgan olduğunu en son eve gelen bir çocuğu paramparça ettiğini kolunu ısırıp yüzünü tırmaladığını söyleyin yanaşmayacaktır.

Rikeha

Ay en sevmediğim durum valla benim de yeğenim var önüme alıp kediye nasıl yaklaşması gerektiğini yoksa kedinin ondan korkup küseceğini söylüyorum uyarmama rağmen hareketine devam ederse uzaklaştırıyorum ağlama krizine giriyor bitmesini bekleyip tekrar güzelce açıklıyorum anlayana kadar böyle döngü haline giriyor

Rikeha

Çocuğu korkutmayı doğru bulmuyorum hayvanları sevmesi güzel birşey korkutulduğu zaman ileri yaşlarda da korkusu oluşabilir bütün gün çizgi film izletmekte iyi değil malesef parka götürebilirsiniz kağıtlarla el işi faliyeti yaptırtabilirsiniz kediyi görmek istemesi normal düzgünce açıklamanızı tekrar yapın belli bir süre sonra siz uzaklaştırdıkça hareketlerini düzelticeğini düşünüyorum sakince yaklaşıp nasıl sevmesi gerektini çocuk üzerinde gösterin yapmaması gereken hareketleride onun üzerinde gösterip bak sen rahatsız oluyorsun oda rahatsız olur sevmez seni diye tembih edin ödül maması varsa eliyle kediye uzatmasını isteyebilirsiniz

Haticetolga

Çocuk kaç yaşında? Oda önemli çok küçükse kedinin hasta olduğunu dokunursa onunda hasta olacağını karnının ağrıyacağını vb söyleyin, okul çağında ise net ve kararlı bir şekilde kedinin oyuncak olmadığını sizin için değerli ve önemli olduğunu anlatın ve asla geri adım atmayın sadece sizin izin verdiğiniz zaman sevmesini sağlayın kolay gelsin

KravatliKedi

Arkadaşlar bazılarınızın yorumlarını şaka olarak algılamak istiyorum :) Çocukları bu şekilde korkutarak onda çok büyük travma bırakabilirsiniz büyüdüğü zamanda kedi sevgisi olmaz ve onlara düşmanlık edebilir. Arkadaşlar bazılarımız kedi sevgisini herşeyin önüne koyuyor hatta çocuğundan daha değerli görenler bile var bu çok ürkütücü bence hastalık boyutunda... Kedinizi sevin ancak değer verirken karşınızdaki çocukları de kırmayın onlar daha çocuk ve sevmek istiyorlar bizde zamanında öyle değilmiydik...

Emirrckr

Korkutma kısmına bende katılmıyorum,
Yani bence kediniz üzerine hasta,saldırgan gibi etiketler yapıştırmayın.
Misafir çocuğu psikolojisi demişler ama sonra ileride kediden korkan,kediyi öcü gibi gören,ebeveyn olduğunda da çocuğuna kedi elletmeyen,aman pis,yaklaşma diyen insanlar yetişiyor.
Neyse fazla uzatmayalım;
Çocuğa karşı evet net,soğuk ve kararlı bir tutum sergilemelisiniz.
Kedinizi bir odaya kapatmanızı tavsiye etmem fakat kedinizin bunaldığında kaçabileceği,rahatça uyuyabileceği,takılacağı bir alanı olsun.Buraya o çocuğu mümkünse sokmayın,tatlı bir dille o şimdi uyuyor,dinleniyor diyerek çocuğu farkı ilgi alanlarına yöneltin.
Kedi etrafta gezerken de onun bir oyuncak olmadığını,bizler gibi bir canlı olduğunu,bunalabileceğini söyleyin;ayrıca eğer çok sıkıştırırsan kaçar/senden korkar/seni sevmez gibi cümleleri tekrarlayın.
Bizzat onun önünde kedinizi yumuşak ve sakince sevin.
Çocuğa kedinize koşarak veya telaşla değil yavaş ve sakince yaklaşması gerektiğini,böylelikle kedinin korkup kaçmayacağını anlatın.
Ve tabiki burda en önemlisi de çocuğun ebeveynleri.
Ebeveynleri de sık sık dile getirilmeli,kediyi rahatsız etmemesi konusunda uyarmalı.
Onlarla da bu işi baştan konuşun derim.

CakilYavrukus

Korkutmayı doğru bulmuyorsanız hasta falan deyin

Anonymus683514

Misafir çocuğun psikolojisini siz düşünmek zorunda değilsiniz korkutmak bence de iyi bir fikir değil ancak kediler gerçekten rahatsız olabiliyorlar. Orası onun evi hep orada ve gidecek bir yeri yok. Anne babasına söyleyin çocuğu sahip çıksınlar öyle bir imkan yoksa da durumu açıklayın 2 3 yaşında değilse ve iyi niyetliyse zaten anlayacaktır. 6 7 yaşında kedilerle oyuncak gibi oynayan biriyse ve laftan da anlamıyorsa ben korkutmaktan başka yöntem düşünemedim.

Suerk

Çok net ve baskın bir şekilde kediyi sadece uzaktan sevebileceğini ve hasta olduğunu söyleyin çünkü kediniz zaten genetik olarak sorunlu bir bebek. Çok kurlcı ve net olum bu konuda. Kontrollü olarak uzaktan gösterip uzak durmasını söyleyin. Anne ve babasına da durumu anlatın ve çocuğa söylemelerini isteyin. Yumuşak ve çekingen davranırsanız çozuk anlamayacaktır. Kızın korkutun demiyorum, sadece bu konuyu anlatırken üslubunuz mesafeli, soğuk ve net olmalı. Kedi dışı da alternatifler sunmalısınız, çizgi film, resim yapma vs