Kedim Gingivitis Denen Hastalığa Yakalandı

Kedimde gingivitis denen illet bir hastalığa yakalandı diş eti iltihabı 20 gün önce veterinere götürdüm tam olarak tedavisi yok hastalığı baskılamamız gerek dedi yabancı kaynaklardan okuduğuma göre zorda olsa tamamen geçiyormuş 3 gün üst üste antibiyotik tedavisi gördü en kaliteli mamayla besliyorum bir de imuneks şurup alıp bağışıklığını güçlendirmemi söyledi ağız spreyi bile aldım ama az bir ilerleme kaydetti bu hastalık hakkında bilgisi olan tecrübesi olan yardımcı olabilir mi cuma günü başka bir veterinere götüreceğim hastalığı çok başlangıç seviye yemesi içmesi herşeyi yerinde her zamanki gibi mutlu ve çok oyuncu

19 CEVAP

ursaminor

Nasıl yok? Nasıl kestirip atmış :(

Gingivitis üstelik daha hastalığın başlangıç evreleri. Röntgen çekip baktı mı ne kadar ilerlemiş olduğuna dair? Sizde günde bir kere dişlerini fırçalamanız gerektiğini söyledi mi? (kedi macunu ve diş fırçası ile) Haftada bir kere tavuk kanadı veya kalın bir et parçasını haşlayıp vermenizi böylece çiğneme alışkanlığını düzeltebileceğinizi söyledi mi? Plak ve tartar oluşumunu önlemek için özel bir mama verdi mi?

Bu sorulara cevabınız hayır ise; evet cevabı verdirecek bir veteriner bulmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca ek olarak tartar oluşumunu önlemeniz çok önemli olduğundan, sulara damlatılan tartar önleyicileri (veya bir iki damla elma sirkesini) kullanmanızı tavsiye ederim.

gunosari

Bizim minikte de olmuştu.Aynı yöntem uygulandı 3 defa nüks etti.3 gün iğne antibiyotik. 7 günde ağızdan klamox diye bir şurup verdik.Bu süreçte sert şeyler yemesin kuru mamayı ıslatıp verin diş etleri çizilmesin demişti veteriner.Şimdilik sürekli kontrol ediyoruz ağzını bağışıklığı yüksek tutmakta fayda var.Geçmiş olsun.

edayilmaz32

Benim kedimde de var 2 buçuk yıldır uğraşıyorum.düzeliyor sonra nüksediyor.denemediğimiz şey kalmadı.eğer kalıcı bir tedavi bulabilen varsa paylaşabilir mi?

Benim kedimde de var sürekli salyasi akıyor ve ağzının kenarı topak topak oluyor ne yapacağımı bilmiyorum cyristalin diye bir ilaç buldum şimdi onun tedavisine başlayacağız inşallah iyi olur

alarasuuu

Geçen yıl sokaktan 3 aylık bir kedi sahiplendim. Ta o zamandan beri diş etleri kızarık ağız kokusu var 1 yıl oldu nerdeyse meğersem gingivitmiş. Veteriner ilk 2 kontrolünü resmen saniyelik yapıp doku iyileştirici karışık bir iğne yaptı neredeyse 1-1,5 aya bir iğne yaptırıyoruz hayvana 1 senedir. En sonunda 15 gün arayla 2 kere bağışıklıkla alakalı iğne yaptı bu arada ben de her gün ağzına crystalin antiseptik dezenfektan solüsyon sıkıp bağışıklığı için C vitamini verip diş etlerine de parmağımla hayvanlar için olan diş macununu sürdüm hala devam ediyorum (parmakla yapmak zorunda kaldım çünkü fırça plastik vs bir şey değdiği an kanama oldu). Kızarıklık tamamen geçmiş değil ama ciddi anlamda hafifleme var şişikliği olsun kanama olsun. Ağrısında da hafifleme olmuş olmalı ki kuru mamayı çatır çutur yemeye başladı. Anladığım kadarıyla bizimkinin problemi bağışıklığının düşük olmasıymış deneyimimi paylaşmak istedim. Çünkü daha önce bilgi amaçlı ben de buraya uğradım panik bir şekilde. Ayrıca Türk ve yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla bağışıklığın düşük olması dışında bazı hastalıklar ve diş taşı plak vs nin de etkisi olabilirmiş bunun için kontrol yapıldıktan sonra eğer diş taşı varsa detertraj yapılmasını öneriyorlar. Yoksa bakımının yapılmaması dahilinde diş çekimine kadar gidebiliyormuş bilginize. Veteriner hekim değilim ancak 64 sayfalık gingivit tezi ve minimum 25 internet sayfasından çıkardığım bilgi bu yanlışlıklar varsa kusura bakmayın ☺️

Sudeckmkc

Benim kedim de diş çıkardığı için ağzı kötü kokuyordu veteriner iltihap olabilir bu dönemlerde diyip dr sacchi marka bi sprey vermişti tamamamen bitkisel olan. Veterinerize onu da sorabilirsiniz

Gingivitisin en önemli sebeplerinden birisi de bakteriyel ve viral
hastalıklardır. Diş plaklarında bulunan gram negatif anaerob bakterilerin
hastalığın en önemli etkeni olduğu belirtilmektedir (40). Bazı araştırmalar
hastalığın vücudun, plaklarda bulunan bu ve muhtemelen diğer
mikroorganizmalara karşı verdiği aşırı immun cevap sonunda oluştuğunu
söylerken (41), bir kısmı ise bu yaklaşımın dar bir yaklaşım olduğunu ve ağız
boşluğunun diğer kısımlarında gözlenen lezyonları açıklayamadığını
belirtmektedirler (42). Gingivitis-stomatitis teşhisi konulan kedilerde
Staphylococcuslar, Corynebacteriumlar, Streptococcuslar, Proteusmiarbilisler,
Klebsialla pneumonia ve Pseudomonaslar sıklıkla üreyen
mikroorganizmalardandırlar ve bunların bir kısmı immun sistemin
yetersizliğinden dolayı ortamda hakim olan fırsatçı enfeksiyon yapan
mikroorganizmalardır (43). Son yıllarda, hücre yüzeyinde pili bulunduran ve
gram negatif bir basil olan Bartonella henselae’nın bu hastalıkta virus benzeri
antijenik bir uyarıyı tetiklediği ile ilgili düşünceler ortaya çıkmıştır. Antibiyotik
uygulamaları bu etkeni ortadan kaldıramamaktadır (44).
Genel bir inanışa göre, gingivitis etkenler tarafından oluşturulan immun
cevabın stimüle ettiği antijenik bir durumdur. Immun sistemin depresyona
uğraması sonucu oluşan gingivitise en güzel örnek viral enfeksiyonlardır. Kedi
calici virus enfeksiyonu bu hastalıkta çok önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca kedi
herpes virusu da bazı ağız hastalıklarında gözlemlenmektedir.

Benim kedilerimden birinde de gingivit var. Dis etleri kıpkırmızı. Salyasi akmiyor ama bayadir var. 3 ay tedavi gördu.Kaç farkli antibiyotik verdiler. Hap,şurup iğne,serum, farkli farkli spreyler.Orohex, Dr animal agiz bakim spreyi, Aktovet jel ve sprey...
Tedavi sürecinde serum igne kan tahlilleri veterjnere git-gel derken, bir de tedaviyi düzenli uygulayabilmek icin iki buçuk ay dışari salmadik (normalde dışari çıkip giren bir kedi ,erkek kısır degil)
Bu sefer hayvan stresten gastrit olmus yedigi mamayi kusuyor..
Sonra evde cis yapmadigi yer kalmadi kısır olmadigi icin. Veteriner kısırlastirma ameliyatiyla birlikte 2 çürük disini de cekelim gingivite faydasi olur dedi.Kısarlastirildi. 2 disi çekildi. Tartarları temizlendi. Sonrasinda aktovet jel ve sprey kullandik bir süre ardindan bir süre de orohexe devam ettik. Diş etlerinin kırmıziligi biraz azalir gibi oldu birkac hafta ama sonra yine kipkirmizi oldu.iştahi yok.
Başka bir veteriner hekim de royal caninin oral mamasini deneyin fayda gorenler var dedi.O da olmazsa bu gingivitin kesin çözümü çürük veya çürük olmayan tüm dişlerinin çekilmesi.Baska turlu duzelmez surekli tekrarlar dedi.Nasil mama yiyecek dite sordugumda yapilan arastirmaya gore kedilerin cogunun mamayi cignemeden yuttugunu soyledi.Sadece disarida yasayan bir kediyse kendini savunma konusunda zorluk olacagini söyledi.

oglus0770

Benim kedimde de var maalesef. Veteriner bunun bakteri değil virüs kaynaklı olduğunu ve antibiyotik tedavisinin boş yere kedinin böbreklerine zerar verdiğini. Bağışıklığını güçlendirmemiz gerektiğini söyledi ve o yönde tevadi başlattı.

Catmom777

Lütfen dişlerini çektirmeyin. Hayvanin tüm psikolojisi yerle bir olur. Özellikle kedilerin buna benzer bilgisiz veterinerler yüzünden ya tırnakları çekilir ya da dişleri.. suyuna 1 tatli kaşigi sirke koyun ve su şelalesi alın. Allah yardım eder. Dişlerin çekilmesi nedir yahu eziyet resmen

Tsubasa9

Bu ne lanet bi hastalık ya. Çözümünü bulan yok mu. Bir türlü geçmiyo ne yaptıysakk :(((

esinkirtis

Kristalin kullanıyorum gecmiyor

KAYNAK :Downloads/Şemsettin%20Taşkaya%20204202%20(1).pdf

Deltacortyril kullanabilirmiyiz

Leon23

Güncel