Kedim Kanlı Dışkılıyor Yardımcı Olur Musunuz Lütfen ? :,C

Arkadaşlar Karamelim iki gün önce kanlı ishal yaptı o sırada tesadüfen yanındaydım ve hemen baktım kan mukuslu bir kandı ve biraz çoktu ertesi gün veterinere gittim aşı olmadığı için olabilir denildi iç dış ve bir tane iğne vuruldu eve gelince ilk dışkısını çok az kanlı yaptı şimdi ikinci dışkılamayı yine kanlı yaptı ama minnacık acaba bu zamanla mı geçecek? Ben aşı yaptırmayalı 1 sene oldu keşke yaptırsaydım diyorum çok pişmanım :l geçenlerde 2-3 hafta önce dışarıdan kedi bulduk binanın önünde. eve aldık acaba ondan gençlik hastalığı mı bulaştı sandım ilk başta. onu sahiplenen aileyle konuştum gittikleri veterineri gayet sağlıklı ve herhangi bir sorunun olmadığını söylemiş veterinerime de söyledim bunu kendisi de gençlik hastalığı olduğunu düşünmüyor sizce kedimin sıkıntısı aşısını aşırı geciktirdiğim için mi ? 😔

14 CEVAP

Suerk

Mama değişimi değilse iç parazit de olabilir. Korkmayın, biraz gözlemleyin. Kesinlikle çok ciddi bir şey olmayabilir. Bazen parazit bazen mama değişimi bile kana neden olabiliyor. Bir süre gözlemlerseniz yeterli olur. Geçmiş olsun. Miniğin burnunu öpüyorum.

aslihan_e

Son zamanlarda böyle sorunlar için kedilerime kekik suyu içiriyorum, aktardan falan bulabilirseniz deneyebilirsiniz veya kekik çayı da olabilir sanırım. Kekik kediler için zararsız, faydalı ve hem bakterileri hem de virüsleri öldürüyor, bağırsak harekerlerini yavaşlatıp ishalin durmasına yardımcı da oluyormuş. Şırınga ile birkaç yudum içirmeniz gerekli, uysal bir kediyse içer yoksa içirmeniz zor. Hızlı bir şekilde içirmeniz gerekiyor, tadını sevmiyorlar. Son zamanlarda kedilerimde kanlı ishal yapan bir hastalık oluşmuştu, biz kekikle atlattık. Hastalık viralse hemogram testinde çıkmıyor, bakteri varsa çıkıyor. Böyle durumda antibiyotik de bir fayda sağlamıyor. Yine viral enfeksiyon, ishal gibi sorunlarda kullandığım bir bitkisel ürün de zencefil. Zencefil çayı da virüs varsa öldürür, ishalin durmasına yardımcı olur. O da kediler için güvenli. Onu da tavsiye ederim.

Layasso

Bizim de​ bu yıl içinde sokaktan bir kedi gelmişti eve. Ondan hemen sonra iki kedim de hasta oldu, birisi dediğiniz gibi kanlı ishalimsi kaka yapmıştı. İğrenç kokuyordu, birçok veterinere gittim ama hiçbirisi parazit olabilir demedi. Mama verdiler bir yerden, gastro olanlardan. Sürekli sürekli yapmadığı için gastro mama geçirdi sanmıştım, her ay bir kere kanlı ishalimsi kaka yaptı. 3.seferinde birisi parazit olabilir dedi, ki her gittiğimde elimde bir torba bokla gidiyordum tahlil falan yapılsın diye :') Allaha şükür doğru teşhis konuldu diye düşünüyorum, çünkü benim bebiş de enerjik, iştahlı ve bugün yine cıvığımsı kaka yaptı, kan o kadar azdı ki, mukus da öyle, içim rahatladı resmen. 20 güne bir broadline iç dış parazit damlası kullandık, kasım 9 ya da 10unda broadline yanında bir hap da verdi. Sanırım o hap daha etkili, damlayı 3.sefer kullanmamıza rağmen hemen böyle azalma olmamıştı. Geçen almaya gittiğimde hap aklımdan çıkmış, yine almaya gidecek gibiyim. Ekstra swiss marka malt kullanıyoruz, kesinlikle öneririm. Bağışıklık ve vitamin takviyesi olarak çok iyi etkilerini gördük. Umarım hepsi sağlıklarına kavuşur

Benim kedimde de oldu ama ishal değil normal kakasının çevresindeydi mukus. Veterinerlik fakültesine götürdüm hoca adını söyledi ama aklımda değil şu an ama tanımı poposunun içi baloncuk olmuş tuvaletini yaparken onlar kanıyormuş. Sonra peçeteyi parmağına sararak patlatarak temizledi onları çok şükür bir daha da yaşamadık bir sıkıntı. Bu da olabilir dışardan anlaşılmıyor çünkü hiç.

@Layasso çok teşekkür ediyorum cevabınız için kedimin tuvaletini günlerdir kontrol ediyorum iki gündür kanlı kaka yapmıyor şükürler olsun geçti sanırım ama mukus var gibi sanki ben ne olur ne olmaz kontrol ediyorum dediğiniz vitaminden de alacağım çok yararlıymış gerçekten. size çok teşekkür ederim 🩷

Layasso

Becerebilsem kaka fotoğrafı atardım ama google'a parazitli kedi kakası yazsanız görürsünüz. Eğer onlara benzemiyorsa üstte denilen baloncuk da olabilir. Benimkine tahlil yapılmadı, gerek de yoktu çünkü parazitleri görebiliyoruz. 2 gün önce aşıya götürdüm, o gün gitmeden önce beyefendi yine kaka yaptı ama kansızdı şükürler olsun ki. Parazitler de oldukça küçülmüş. Yine hap aldık, onu da sonraki gün verebildim anca. 20 gün sonra yine aşıya gideceğiz, umarım çabucak atlatır. Siz de eğer parazit çıkarsa bu şekilde ilerleyebilirsiniz, maalesef bazı veteriner hekimler bir parazit teşhisi koymaya bile eriniyor :')

O maltları eğer hastalarsa günde 2cm olacak şekilde ikisine de yedirdim ama normal dönemlerinde 3 güne bir veya haftada bir olacak şekilde yediriyorum ve bence kedilerimi ayakta tutan en büyük etken o. Asla evimden eksik etmeyeceğime eminim :')

kan testi yapıldı enfeksiyon fln çıkmadı

Suerk

Mama değişimi yaptıysanız ondan da oluyor. ************ değiştirmek ya da mamanın türünün iyi gelmemesi de dışkıda kana neden olabilir.

Suerk

Mama değişimi yaptıysanız ondan da oluyor. ************ değiştirmek ya da mamanın türünün iyi gelmemesi de dışkıda kana neden olabilir.

@Suerk mama değişimi yapmadım uzun süredir hills tuna balıklı kısır mama kullanıyoruz acaba mama mı bayattı anlamıyorum ya çok üzgünüm ama karamel çok hareketli şuan tokayla oyun oynuyor su içiyor mama yiyor iştahı yerinde

@Suerk çok teşekkür ediyorum ilginiz için ben de çok ciddi bir şey olduğunu düşünmüyorum ama olabilme ihtimali olduğu için tedirginim birkaç gün gözetimim altında olacak. o da sizi öpüyormuş öyle dedi (⁠ ⁠ꈍ⁠ᴗ⁠ꈍ⁠)♡

@aslihan_e kedime balıklı havuclu patatesli ve baharat olarak az zerdeçal ve zencefil koyup verdim korkuyorum bir daha vermeye bir şey olacak diye sadece tavuk haşlayıp veriyorum şuan kekik için de şunu söylemek istiyorum kuşum geçenlerde hasta olmuştu onun için vermiştim hiç kedilerde kullanıldığını duymadım okumadım bunu da bir deneyeyim vtne danışıp çok teşekkür ederim ilginiz için 🌸🌸🌸🌸

@miaminnakdumanpofudukminnos cevabınız için çok teşekkür ediyorum şuan kanlı kaka yapmıyor yaparsa veterinerime danışacağım verdiğiniz bilgiyi çook teşekkür ederim bilgilendirdiniz beni 🎀🎀🎀

@Layasso ya baktığım ilk günlerde parazit falan görmedim ben ama şuan kakası katılaştı ve kan gelmiyor artık sanırım atlattı şükürler olsun. aşısını çok geciktirdim ben üstüne eve yavru kadi getirdim dışarıdan belki de o yüzden bir şey oldu bilemiyorum ama şuan iyiii 🎀🎀

Umarım kediniz hemen iyileşir öpüyorum kedinizii keşke hiçbir hayvan hasta olmasa ☹️