Proplan Kedi Mamasi Hakkinda Dusunceleriniz

Ezgi271

Proplani uzun sure kedisine kullanan varsa deneyimlerini duymak isterim. Bir zarari dokundu mu.

14 CEVAP

dilanbulent

Ben bu sitedeki çoğu ''kedi maması'' başlığına bir şey yazmaya tövbe ettim bu kendini içerik profesörü zannedenler yüzünden. Royal Canin, Proplan, Hills başlıca olmak üzere bu markalar dünya üzerinde en çok kullanılan markalar. Bunlar sadece reklamla, satış stratejileriyle olacak şeyler değil. 15-20 yıl çok sağlıklı bir şekilde yaşayan kedilerin büyük çoğunluğu bu mamaları kullanıyor. Bu mamalar dünya genelinde en az şikayet oranına sahip mamalar, bu kadar büyümelerinin temel sebebi bu.

Ha bu demek olmuyor ki sağlıklı kedilerin hepsi bu mamaları yiyor. Elbette öyle bir şey yok. Hayatı boyunca mama yememiş, sadece ev yemeğiyle beslenmiş kediler var. Veya ev yemeklerinin yanında ''kötü'' olarak nitelendirebileceğimiz mamalarla beslenen kediler var 15-20 yıl çok sağlıklı bir şekilde yaşayan. Yani ''iyi mama alırsanız kediniz çok sağlıklı yaşar'' demek çok yanlış, şans mı dersiniz kader mi dersiniz ne derseniz artık işin bu boyutu da var yani.

Fakat bu kendisini ''içerik profesörü'' zanneden arkadaşlarla bir konuşsanız karalar bağlarsınız. ND, Orijen, Acana, Brit Care haricinde mama alınca kedinin 2 günde yetersiz ve tahıllı beslenmekten öleceğini söyleyecekler utanmasalar. Tahılsız mamaların şikayet oranları günümüzde çok daha fazla bu Proplan, Royal Canin, Hills gibi ''tahıllı'' dediğimiz mamalara göre. İçerikleri kağıt üzerinde iyi duruyor evet fakat şikayet oranları fazla olduktan sonra ne yapayım ben içeriğini. Bu içerik profesörlerinin göme göme bitiremediği Proplan, Royal Canin, Hills gibi markalar kedilerin çoğuna yarıyor bu yadsınamaz bir gerçek. Ben böyle deyince ''ee ben yıllardır tahılsız mama veriyorum kedime ve hiçbir şey olmuyor'' diyecek kadar düşük iqlu insanlarla karşılaştım.

İstisnalar kaideleri bozmaz. Royal Canin, Proplan, Hills gibi markalar çoğu kediye yarıyor ve şikayet oranları az. Bu kadar basit. Bu hiç şikayet olmadığı anlamına gelmiyor, dünyada şikayeti olmayan mama bulamazsınız zaten.

tommyse

zararı yok aslından en son tercihim hiç kaliteli alamazsam elim pro plana gidiyordu fakat " fransa'da ürünleri geri çağrıldı, toksik madde bulunması" olaylarından beri bi soğudum. kedim yiyordu yiyip yememesi mamanın kalitesini ölçen bi durum değil onun yerine artık para vereceksem en iyisine veriyim kafasına büründüm exclusion, brit care, nurti feline rotasyonu düşünüyorum (sanabelle, hills ) rotasyona eklenebilir.

pro plan alınabilecek premium segmentteki en ekonomik mama durumunda

ürün paket değişime gitti, içerik olarak değiştimi orasını bilmiyorum ama royal canin içerikli sadece içinde gerçek et oranı verilen bir mamaydı artık son kalem olan pro planda gözümde yıkıldı :(

pro planla aynı parada olup içerik olarak mükemmel mamalar şuan brit care urinary kullanıyorum kedim 2 günde 1 dışkılamaya başladı önceden sürekli dışkı toplardım bunun göstergesi bile mamanın vücutta ne kadar işe yaradığını tuttulduğunu gösteriyor bence.

kalitesiz mamanın posası çok oluyor vücuttan atılımı o kadar hızlı oluyor kalitesiz mamalarda yüksek karbonhidrat elementleri anında enerji versede uzun vadede kediyi sürekli mama yemeye zorlatıyor

sürekli bir mama arayışında oluyor çünkü proteinden oldukça uzaklaşmış oluyorlar

zaten kedi/köpeklerimize inanılmaz derece ısıl işlem görmüş mamaları veriyoruz ki onları net proteinden uzaklaşıyoruz (kuru mama başlı başına zaten kedi/köpekleri içten içe çürüten bi yiyecek) birde mamanın içeriği kalitesi sınıfı düşünce kedi/köpeklerimizin yaşam kalitesi sıfırlanıyor.

dilanbulent

@tommyse bu sitede genel olarak mama başlıklarına cevap vermememin sebebi de tam olarak bu işte. Sizin yorumunuzu okumadım bile... Kaldı ki cevap vereyim. İmalı bir konuşmam yok, siz kendinizi muhtemelen önemli biri zannettiğiniz için sizi yanıtladığımı sanmışsınız. Ben başlığı yazan kişiye cevap verdim, size değil.

tommyse

@dilanbulent söylediklerinizi benim yazmış olduğum paragraftan etkilenerek yazdığınızı düşünüyorum....

tahıllı tahılsız mama ayrımını bir çok kez dile getirdim bu platformda tahılada ihtiyaçları var olduğuna dair. hiçbir kedi mamasını karalama ya da yüceltme gibi bir amacım yok zaten bana bir getirisi yok...

kedilerin zaten kendi doğal yaşamında kuru mama gibi bir alışkanlıklarının aslında olmaması gerektiğini, ıslak ve çiğ besleme düzeni olması gerektiğini biliyoruz.

raf ömrü uzun güden kolaylaştırılmış içinde bol ısıl işlem görülmüş proteinden uzan içinde etten fazla dolgu malzemeleri olan kuru mamalar daha kolay kullanılıyor ve insanların hayat standartlarına daha uygun olduğundan insanlar çiğ/haşlama yapmaktansa kuru mamayı tercih ediyorlar

kuru mamaların avantaj olarak görüldüğü kısım içindeki vitamin mineral protein karbonhidrat ayarlanıyor oluşu...

fakat kuru mamaların iyi olduğunu nerden biliyoruz?
en iyi besleme şeklini zaten kuru mamayla yapamazsınız. tabi ki mama şikayetleri olacak çünkü her kedi kendine özel ve her kedinin mamaya olan bağışıklığı farklı. kuru mama başlı başına zaten ızdırap kuru bir etin defalarca kez nemi alınarak içini zengince tahıllaştırarak bu hale geliyor...

sürekli imalı konuşmalarının gerçekten yersiz ve ortam gerici ben kendi kullanıcı yorumlarımı tecrübelerimle aktarıyorum. marka yanlısı değilim ve asıl mamanın her zaman çiğ verilmesi tarafındayım.

diğer mamalar tahılsız olarak adlandırılsada belli bir miktar tahıla ( havuç, nohut, bezelye, elma vb.) sahipler bol nişastalı tahıllar kullanılmıyor sadece...

son olarak dediklerinize objektif olarak bakınca hepsi dev mama markaları [hills'in kitten ve veteriner serisini almış biriyim:)]
fakat şikayetleri az, içerik olarak tahıllı oluşları iyi ve kedilere yarıyor gibi ifadeler kullanmak çok sakıncalı.

orijen-acana ikilisi temiz ve kaliteli içeriğe sahip, kedilerin zaten tahıl yemeye alışmış bünyeleri elbette ishal gibi dönütlerle cevap verecek...
ve tabii her kedide iyi sonuçlar vermeye bilir bunun garantisini kimse vermez.

sadece "içerik prefösorü" diye koydunuz itham cidden gereksiz burada hepimiz sahiplendiğimiz her kediyi en iyi şekilde bakmaya çalışıyoruz. bilginiz azımsanacak değil ama kendinizce yazdığını ezici konuşma hoş kaçmıyor :)

tengrist

@tommyse 😂😂

cat_expert

zehirli içerik skandalından sonra bir daha asla almadım.

Layasso

Biz de bu ay proplanden Hill's markaya geçiş yaptık. Veteriner hekimimiz önerdi, birçok marka önermişti ama aklımda kalan o olduğu için ondan alıverdim. İki gün önce tekrar gittiğimizde söyledim geçiş yapıyoruz diye, çok iyi bir karar verdin emin ol dedi. Kendisi de satmıyor bu arada, başka bir marka satıyor. O markanın gastro için olanlarının 2 kilosu 1000₺ olunca sürekli alıp kullanabileceğim bir marka değildi.

Veteriner hekim değiştir deyince şaşırmıştım da doğrusu, iyi ama herkes çok beğeniyor neden tarzı sormuştum. Tam hatırlamıyorum cevabı ama artık kalitesinin ciddi manada düştüğünden bahsetti. Kedilerimin tahlillerini yapan o olduğu için de tavsiyesine gözüm kapalı güvendim açıkçası. Çünkü malt konusunda da sorun yaşamıştık, bir türlü iyi gelen olmuyordu ama bu hekim sayesinde benimkiler için en iyisini bulduk. Hatta normalde 3ten yukarı hiç kilo almazlarken maşallah ikisi de tontiş oldu, ona da dikkat etmek lazım :')

dilanbulent

@AhsenAise hlkdmafhhdmkal bu tamamen ''cehalet'' dolu bir yorum işte. Dünya üzerinde şikayeti olmayan bir mama yok. Emin olun her mamanın ölümle sonuçlanacak kadar ciddi şikayeti oluyor. Yani bilinçli olmayan biri bu yorumunuzu görecek inanacak mesela, bir yorum en fazla bu kadar cehalet kokar. Dünya üzerinde şikayeti olmayan bir mama varsa bir tek siz biliyorsunuz o zaman, söyleyin biz de bilelim. Yok çünkü öyle bir şey...

AhsenAise

Sevgili dilanbulent analiz değerlerini tüm dünyanın kabul ettiği CatfoodDB isimli sitenin "cahil" bilim insanlarının proplan kedi maması hakkındaki " oldukça cahilane " analizlerini şuraya bırakayım ki , sizin gibi Alleme-i cihan bir hanım efendi bu bilim insanları na da o nazik ,zarif üslubu ile saydirsin

CatfoodDB sitesi proplan kedi maması analizi

94 benzersiz Purina Pro Plan kedi maması ürünü üzerinde yaptığımız analize göre Purina Pro Plan , veri tabanımızdaki diğer ürünlerle karşılaştırıldığında ortalamanın altında bir kedi maması markasıdır .

İncelediğimiz bu 94 Purina Pro Plan ürününden:

26 ürün (%27,7) ortalamadan önemli ölçüde daha az karbonhidrat içeriyor.
4 ürün (%4,3) ortalamadan önemli ölçüde daha fazla protein içerir.
53 üründe (%56,4) birinci bileşen olarak yüksek kaliteli protein belirtiliyor.
Fakat,

Bu ürünlerin tümü en az bir şüpheli içerik maddesi veya dolgu maddesi içerir. Daha fazla bilgi için her ürünün ayrı ayrı incelemesine tıklayın

tommyse

bunun benim kedimi özel hissetmem ile alakası yok ben sadece alt alta okunduğunda yanlış ifadeler/bilgiler vermişim gibi lanse edilmemek için yazdım kendimi bunun için tekrar ifade etmek istedim. bunu ego gibi algılanması garip geldi. yoksa sadece soru soran yardımımın dokunabileceğini hissettiğim insanlara cevap verip geçiyorum...

Nanebey

İlk kedimi sahiplendiğim de eski sahibi Kuzu etli Proplan kullandığını başka mama denediğini fakat yemediğini söyledi bende aynı şekilde ilk Proplandan devam ettim ilk başta 1.5 Kg eski ambalajlı paketinden satın aldım, paketi bitmesine yakın Unique ve Cat Chow denedim Chat Chow da aşırı tüy dökülmesi ve kumda aşırı koku oldu, Unique ise severek yemedi bende tekrardan Proplan yeni ambalajlı 10KG mamasını aldım, yeni ambalajda fark ettiğim rengi ve kokusu önceki ambalajlı paketine göre farklıydı ve önerilen beslenme gramajı da farklı bu yeni ambalajlı olanı daha da bi sevdi, 2. kedimi sahiplendim o daha da çok sevdi şuan gayet memnunuz, ben kendi gözlemlediğim kadarıyla ev kedileri için mama kalitesi çoğu şeyi etkiliyor, farklı premium mamaları denemedim o yüzden yorum yapmam yanlış olur ama Proplan olarak biz şuan gayet memnunuz, ilerleyen zamanlarda farklı premium mamalarıda denemeyi düşünüyorum.

tommyse

@tengrist 🤍✨

AhsenAise

Şikayet v*r sitesine proplan yazdığınızda şiddetli ishal şikayeti başta olmak üzere ölümle sonuçlanan kullanıcı şikayetlerini okuyabilirsiniz

dilanbulent

Bu son yorumumu açıklamak istiyorum. Benim resmi Proplan savunucusu falan değilim, fakat eleştiriler çok yanlış yapılıyor. Şikayetvar'a Proplan yazıp şikayetlere bak ne demek ya? Dünyada şikayeti bulunmayan tek 1 tane bile mama bulamazsınız, yok öyle bir şey. En çok kullanılan Proplan, Royal Canin, Hills gibi mamaların da ölümle sonuçlanacak kadar ciddi şikayetleri var. İçeriği öve öve bitirilemeyen Orijen, ND, Acana gibi mamaların da var.

Lafa bak, şikayet başlıklarını okuyacakmışsın. Kedisine iyi bir mama almak isteyen ama bu konularda yeterli bilgisi olmayan insanları gereksiz yere korkutmaktan başka neye yarıyor bu cahil cahil yorumlarınız? Allah aşkına bana da söyleyin ben de bileyim dünyada şikayeti olmayan bir mama markası varsa. Böyle cehalet dolu yorumlar görünce insanın tepesi atıyor, bir konu hakkında bilginiz yoksa allah aşkına susun ya.