Kedim Tuvalete Gitmeden Önce Neden Miyavlıyor?

BurcuAC

Merhabalar,
Kedimi henüz çok küçükken (sanıyorum iki haftalık gibi) taşların altından kurtararak sahiplendim. Bebek maması ve ardından Royal Canin Mom&kitten ve ND Ocean ile besledim ve beslemekteyim. Şu an 5 aylık civarı. Gücünü topladıktan sonra kendi kendine tuvaletini yapmaya başladı kumuna. O vakit itibariyle sergiliyor bu davranışı. Tuvalete gitmeden miyavlıyor ama yaparken rahat. Biraz gözü kısılıyor o kadar. Mikatarı da normal. Kumunu da değişiktim iki kere ondan kaynaklı olabilir belki diye ve düzenli temizliyorum. Miktari ile ilgili olabilir mi kumun? Ne kadar olmalı?Çok hareketli, oyuncu, normal yavru kedi hareketleri gerisi. Veteriner hekim sağlığının iyi olduğunu, bazen bu tarz şeyler yaptıklarini söyledi ama ben yine de sizlerden görüş almak istedim. Annesiz büyüdüğünden kaynaklı olabilir mi? Hani çoğu şeyi annelerinden öğreniyorlar. İlk kez evde besliyorum çünkü ve tüm detayları yazıyorum bu sebeple. Ha bir de gözleri enfekte idi, birini kurtarabildik, diğerinin tedavi süreci devam ediyor ama muhtemelen alınacak. Etkiler mi fikrim yok ama yine de söylemem gerekli diye düşündüm. Tüm aşılarını da tamamladık. Şimdiden yanıtlayan herkese çok teşekkür ederim, desteğiniz çok kıymetli ♥️

2 CEVAP

tengrist

Yavru kediler tuvalete gitmeden önce miyavlayarak annelerine haber verirler. Eğer kabız değilse ya da idrar yollarında her hangi bir problem görmediyse veterineriniz sebebi bu olabilir.
Özellikle travma yaşamış ürkek kedilerde daha fazla görülüyor bu davranış, çünkü en savunmasız oldukları anda kendini güvende hissetmek istiyor. Tuvaleti kapalıysa açık tuvalete geçin. Kum oranı çok az olmamalı dolu dolu eşeleyip kendini rahat hissedebileceği kadar olmalı. Az az koyarsanız hem kediniz huzursuz olacak hem de daha fazla kum harcayacaksınız, kap genişliğini boyutunu blmediğim için kaç lt koyabilirsiniz gibi bir yorum yapamıyorum.5-6 parmak yüksekliğinde uygundur diye düşünüyorum

BurcuAC

Çok teşekkür ederim yanıtınız için🙏 Kabı açık ama kum yetersiz verdiğiniz bilgiye göre. Hemen ilgileniyorum. 😊♥️