Kedi Kulak Temizligi

nht

Bahcede besledigim kediyi vetetinere goturmustum bir kulak temizleme cubugu ile temizlerken cubugu hayvanin kulaginin icine cubugun yarisi hatta belki daha fazla soktu. Hayvanin kulagina kulak zarina falan bir zarar olmuşumdur? Görünürde hayvan normal ama anlamak zor tabi. Not: o temizleme esnasinda hayvan bir aci tepkisi vs vermedi.

2 CEVAP

tommyse

öncelikle bu işlemi çubuktan ziyade pamukla yapmanızı tavsiye ederim çubuğun kirleri daha ileri itebilme oranı bizim parmağımızla yapacağımızdan daha fazladır.

kedilerin kulak yapıları insanlar gibi değil bende kedimin kulağını temizlerken serçe parmağımla rahatça temizleyebiliyorum yani pamukla beraber içeriye kadar girebiliyorum tabii bunu olabildiğince nazik şekilde yapıyorum zaten kedim arka ayağıyla kulağını kaşımaya çalışıyor...

kulağın içerisi boğum boğum zarar verme ihtimaliniz var mı evet olabilir ama aman aman hasar verdiğini düşünmüyorum.
bir daha ki sefere dikkatli ve nazikçe yapın sıkıntı olmayacaktır.

eğer ciddi sıkıntı görüyorsanız bir kaç gün sonra işitme kaybı(?) gibi hekime sorabilirsiniz..

Sabisim

Benim veterinerimde kedimin kulağını öyle temizliyor. Evet biraz sert yapıyorlar gibi duruyor. Benimde ilk başlarda içim bir tuhaf oldu fakat bir sıkıntı yaşamadık hiç.