Mama Değişimi

ilaydacakir

9 aylık bi kedim var ve 5 aydır falan nd kitten mama kullanıyorduk. Fakat mamanın ağır geldiğini düşünüyorum çok hızlı kilo alıyor ve dışkısının rengi bayağı koyu (siyahımsı kahverengi resmen). Dışkı kötülüğü yüksek proteinden oluyor biliyorum ama ağır geldiği için değiştirmeyi düşünüyorum.

Veterinerimize sorduk ve “nd iyi mamalar arasında ama her kediye de iyi gelmiyor benim kedime de ağır geldi bir daha almam mesela biz advance kullanıyoruz.” Dedi ve Hills, advance gibi temiz içerikli mamaları deneyip kediyi gözlemleyip karar vermemin daha doğru olacağını söyledi.

Ama asla karar veremiyorummm. Gönül ister ki acana, orijen gibi mamaları da deneyeyim ama öğrenci olarak onlara da yetişemem🥲

6 CEVAP

CakilYavrukus

Yavru kediler sürekli kilo alıyorlar normal kg aralığına gelene kadar almaya devam edecektir mamayla pek alakası yok, mama kediye kilo alması dışında iyi geliyorsa kesmeyin, tuvaleti bana normal geldi gayet. 6-6.5 kg nin üstüne çıkmadıkça pek sorun yok.

Bgmd

RC, proplan, hills gibi mamalar yiyip 15 , 20 yaşına gelmiş kediler var . Bu mamalara olan düşmanlığı anlamıyorum. Kediye o mama iyi geliyorsa , alerji , kusma yapmıyorsa, idrar yolunda taş yapmıyorsa neden yemesin. Bence deneyip iyi gelen mamaya devam etmek gerekiyor.

tommyse

eğer siyah gibiyse iç kanama geçiriyor olabilir koyu kahve/siyah gibiyse...
hayvansal protein her kedinin ihtiyacı... nd'nin yüksek proteinli (kısmen) değil. ihtiyaçlara ve hastalıklara göre protein miktarı ayarlanıyor fakat bu oranın her zaman karb/yağ dan fark atacak şekilde yüksek olması şart. minimum tahıl ve kaliteli hayvansal proteinden hiçbir kedi kolay kolay zarar görmez.

rc, proplan kediler kullanabilir mi? evet ama kaliteli beslemiş olur muyuz? orası muhtemel olarak tartışılır. kuru mama verilecekse acana-orijen (nd,natures vaitery, mera) dışında kalite gittikçe daha da düşüyor. ben öğrenci halimle brit care'e kadar alabiliyorum ki brit care'da iyidir...
demem o ki kuru mama zaten raf ömr, saklama ve porsiyonlama olarak çok rahat ancak mesela nem gibi bir durumda çok eksik...

kedinizi kaliteli beslendiğinizden emin olun içeriği belli belirsiz yaş mama vermektense tavuk haşlaması her zaman en kralı olacaktır.

ilaydacakir

Koyu kahverengi bayağı ama nd kullanmaya başladığından beri öyle ben de kanlı olduğu için mi acaba koyu diye şüphelenip veterinere götürmüştüm bi sıkıntısı yok maşallah turp gibi protein yoğunluğundan da dışkı rengi böyle olur dedi. 4-5 aydır hep öyle yani düzenli yapıyor falan başka sıkıntısı yok bakalım şimdi mama değiştirince nasıl olacak

ilaydacakir

Yaş mama olarak sadece acana kitten ve moochie’nin çorbalarından alıyorum.
Şimdi hill’s aldım biraz denemek için komşu teyzemin kedisi 17 yaşında ve 10yaşına kadar proplan son 7 senedir de hills yiyormuş çok memnunlar. Mama bitene kadar deneyeyim bi bakalım şu an yeni geçiş yaptığı için Nd ile karıştırıp veriyorum

ilaydacakir

Yaş mama olarak sadece acana kitten ve moochie’nin çorbalarından alıyorum.
Şimdi hill’s aldım biraz denemek için komşu teyzemin kedisi 17 yaşında ve 10yaşına kadar proplan son 7 senedir de hills yiyormuş çok memnunlar. Mama bitene kadar deneyeyim bi bakalım şu an yeni geçiş yaptığı için Nd ile karıştırıp veriyorum