Merhaba İyi Günler Sizce Hangi Mamayı Almalıyım ?

gorkem12

Evde 4 tane kedi besliyorum 1 tanesi scootish fold 1 yaşında 3 tanesi tekir biri 16 yaşnıda yaşlı diğerleri 6 ve 7 yaşında şuan hali hazırda pro plan kullanıyorum öncesinde tek kedim varken 16 yaşında olan hills le besliyordum fakat bütçem zamanla yetmemeye başladı ve proplana geçtim veteriner hekim tavsiyesiyle ama içim pek rahat etmiyor içeriği ne kadar iyi güvenilir bu mamanın kedilerimde çok iştahlı yiyor gibi durmuyor
sizce bu mamalar arasından hangisinin içeriği daha iyi daha güvenilir - Optimeal - Natura - Bozita - Brit care - hills ( veterinerim öneriyor yinede ama pek güzel yorumlar görmedim hills hakkındada fakat benim kedilerim severek yiyor ) - Advance - N&D - Lavital

8 CEVAP

Realbadvroken

Advance 'in içinde tuz olduğunu görmüştüm ilerde idrar yolları hastalıkları çıkabilir veya böbrek rahatsızlıkları vs

gorkem12

Sanabellede iyi diye duydum

gorkem12

Sanabellede iyi diye duydum

ilaydacakir

Ben de aynı kararsızlıkları yaşıyorum şu an. Nd kullanıyorduk fakat ağır gelmeye başladı kedime (maddi olarak da bana...). Değiştirmeyi düşünüyorum sorduğum veteriner kendi kedisinde nd, hills,advance denemiş ve advance kullanırken kedisinin daha iyi olduğunu gözlemlemiş ama bu her kedide değişir direkt öneri yapmak doğru değil deneyip gözlemlemen gerekiyor dedi. Farklı veterinerlere de sordum fix Royal canin, proplan öneriyorlar onlar hakkında da kötü yorumlar olduğu için kafayı yiyeceğim. Şu an hills kitten tavuklu aldım nd ile karıştırdım ama kedide de neyi gözlemleyeceğim emin değilim tüyüne dışkısına falan dikkat edeceğim sanırım...

ilaydacakir

Bir de veterinerlerin bu en bilindikleri önerirken klasik söylediği şeyler Her türlü duruma karşı özel üretilmiş mamaları var (böbrek rahatsızlığı için ayrı tüy dökümü için ayrı gibi). İleride bir sıkıntıyla karşılaşıldığında o mamaya geçilmesi rahat olur hem de bu markaların laboratuvar verileri falan daha ulaşılabilirmiş sanırım oradaki gözlemlere göre mamaların içerikleri ayarlanıyormuş. Asıl gittiğim veteriner de rc proplan falan önermiyor işte nd, advance, hills falan önerirken de bunlar sadece türkiyede satış yapan firmalar değil yurtdışında da oldukça meşhur olan iyi markalar hadi bizim kedimize mamadan bir şey olsa ah vah der kendi kendimize üzülürüz ama bir Almanın falan kedisi sırf bu marka yüzünden hastalanıyor olsa bunu duyurur falan diye biraz da olsa aklıma yatan şeyler söylemişti.
Kendi yediğimiz en sağlıklı yemekler bile kişiden kişiye göre farklılık gösteriyor kimisine gaz yapar kimisine dokunur falan kedilerde de aynı şekilde bu yüzden karar verip almak daha da zor oluyor

Realbadvroken

Proplan aşırı yağlı bir mama aylarca kullandık kedimde karaciğer yağlanması ve mide sıkıntıları çıktı mamadan mi bilmiyorum bende değişmeyi düşünüyorum. Royal canin in çoğu mamasinda tuz şeker ve katkı maddeleri var bı ara almayı düşündüm fakat araştırdıktan sonra vazgeçtim orta segment bile denir mi emin değilim kesinlikle piyasa abartısı. brit care sanabelle bozita mera bunlar daha uygun fiyatlı iyi içerikli mamalar. Üst segment dünya genelinde net en iyisi orijen ve acana açana bı tık daha uygun onu almayı düşünüyorum

tommyse

bozita başta olmak üzere brit care, hills, natura ve optimeal olarak kısmen sıralayabilirim.
aralarında en fiyatlısı natura içeriğine göre fiyatı makul sonra optimeal, brit care, hill ve bozita. ben brit care kullanıyorum 1 kedi besliyoruö bana bile bütçe olarak sıkıştırıyor. Siz optimeal'ı deneyebilirsiniz eğer yeniyorsa 10kg almaya başlarsınız hafta 1-2 gün tavuk-et-balık haşlayarak takviye yapabilirsiniz.

Pikapru

Ben ve bir arkadaşım bozita kullanıyoruz içerik, fiyat, performans olarak gayet iyi bir mama