İki Köpek Birden Sahiplenmek

aleynapul

yakın zamanda inşallah yavrumu sahipleneceğim sütten kesilmesini bekliyorum fakat şu andan itibaren 3 ay vaktim var tüm zamanımı ona adayacağım ama daha sonra günün 6-7 saati evde olmayacağım acaba sahiplenirken kardeşlerin 2 sini birlikte sahiplenirsem sahipleneceğim yavru hem tek kalmaz hemde sosyal mi yetişir yoksa büyüdüklerinde anlaşamazlar mı bilemiyorum yorumunuzu bekliyorum 10 gün kaldı acil karar vermem gerek ona göre kulübe büyüklüğü tasma sayisi mama kabı gibi etmenler değişikliğe uğrayacak

7 CEVAP

dollfacepersian

Bence kedide de köpektede ikincisi sahiplendirse en baştan birlikte sahiplenmek en iyisi. Dediğiniz gibi hem yanlız kalmaz hem sosyalleşir. Tabi ki yine de kardeşi dışında köpeklerle de sosyalleşmeli. İleride anlaşmama konusunda ise iki erkek olursa ergenlik döneminde sorun olabilir diye düşünüyorum. Kedilerde bunu sıkça duydum, kısırlaştırma bunu engelleyebiliyor diye biliyorum.
Bunlar dışında eğitim,masraf iki katına çıkacak. İkisine de yeterli zaman ayırıp eğitebilirim, masraf sorun değil diyorsanız bence iki kardeş sahiplenmeniz çok güzel olur

dollfacepersian

O zaman iki köpek harika olur bence. Ergenlik sorunları dolayısıyla iki dişi sahiplenme iz daha iyi olur diye düşünüyorum. Evet, maalesef kardeş olsalar da biri dişi diğeri erkek olursa ciflesebiliyorlar. Özellikle de tam yeni ergenliğe girdiklerinde bu tür şeyler olabiliyor. Tabi hem kardeş olmalari hemde erken olması riskli bir durum.
Kısırlaştırma hakkında psikolojiye olumsuz bir etkisi yok sadece ameliyat sonrası iyileşme sürecinde bol ilgi sevgi gerekli ki süreci rahat atlatabilsin. Tüy sağlığını ilk defa sizden duyuyorum,bu da bilinen bir etkisi değil. Bazı hayvanlarda (sanırım ırktan ırka değişiyor) hormonal olarak tüy dökülmesi olabiliyor kısırlaştırma sonrası fakat takviye ile çözülemeyecek bir şey değil. Kısırlaştırmanin hayvanın psikolojik ve beden sağlığı açısından bir çok yararı var aslında. Çünkü kızgınlık strese ve strese bağlı hastalıklara, saldırganlığa, huzursuzluğa sebebiyet verebilen bir şey maalesef. Sağlık olarak da kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.
Yinede kısırlaştırmak istemezseniz doğal besleyerek (barf, homemade) kimyasal yerine doğal parazit ilaçları kullanarak sağlığa olumsuz etkilerini azaltıp psikolojik etkileri için kızgınlık döneminde doğal sakinleştiriciler kullanarak psikolojik etkilerini azaltabilirsiniz. Bu yöntemin dişi köpeklerde daha etkili olacağını düşünüyorum, erkekler gibi ergenliğe girdiklerinde sürekli kızgınlıkta olmadıkları ve erkekler kadar hormonlar dolayısıyla hem cinsleriyle rakabet ve saldırganlık yapmadıkları için. Bu konu hakkında herşey için @Feronia'dan detaylı bilgi alabilirsiniz:)

didemkaranfil

Biz, toru ve shiro'yu birlikte sahiplendik :)birı dişi diğeri erkek.

aleynapul

dolffacepersian kısırlaştırmaya karar verdim 1 yaşından sonra bilgi için teşekkürler kanser riski almaya değmez biraz tüy dökülmesi için

dollfacepersian

@Aleynapul
Kararınıza sevindim gerçekten, umarım köpeğiniz/köpekleriniz ile mutlu sağlıklı bir ömür sürersiniz:)

aleynapul

dollfacepersian teşekkürler :)umarım tüm hayvan sahipleri mutlu sağlıklı ömürler sürerler

aleynapul

dollfacepersian kesinlikle bolca zaman var kardeşim ile birlikte bakacağız yetemediğim yerde bir kişi daha olması rahatlatıcı maddi açidan ailemden görüş alarak sahiplenmeye karar verdim onlar karşılayacaklar dişi dişi alsam iyi olur mu yoksa dişi erkek mi almalıyım birde dişi erkek çiftleşir diyorlar kısırlaştımak istemiyorum ama çifleştirmek te istemiyorum yanlızca tüy sağlığı psikolojisi açısından kısırlaştırmayacağım