Yavru Köpek Boyun Tasması Takılır Mı?

eylem97

Köpeğime göğüs tasması aldım fakat ayarlamaya çalışırken sürekli yemeye çalışıyor bi türlü bırakmıyor çok uğraştım takamadım boyun tasması alacağım bi sorun olur mu daha hiç dışarı çıkmadı 5-6 gün sonra çıkacak

11 CEVAP

FulyaC

Eğitim makaleleri öneriler vs hepsi güzel bilgiler içeriyor ama önemli olan yavrunun yaşadığı ortama uyum sağlaması. Aşıları bitti göğüs tasması kulladm mesala herkes önerdiği için sağlıklı olduğu için falan. Sonra aşısı bittiğinde her dışarı çıktığımızda ( tuvalet için her 2 saatte 1) göğüs tasmasını tak çıkar çok zor oluyodu.Sürekli takılı kalmasıda tasması ne kadar iyi olursa olsun tüyleri uzunsa tahriş edebiliyo malum havalarda ısındı. Bende boyun tasması aldım sürekli takılı. İçinden çıkamayacak kadar bol veteriner sıkın biraz çok zorlarsa cıkar desede sıkmadım.sonuçta sürekli gözetimim altında.ilk başta göğüsten boyun tasmasına gecince kabullenmedi yürümedi.2 gün sonra onada alıştı. Ve büyük bir ırksa boyun tasmasını öneriyorum özellikle. Göğüs tasması onlar için konforlu olabilir bu yüzden cokta güvenli değil. Çekiştirme olayı göğüs tasmasındaki kadar boyun tasmasında olmaz. Ne kadar yürüme eğitimi versenizde köpeği aniden tetikleyecek korku sinir heyecan vs seyler oldugunda göğüs tasmasıyla gücünüz yetmez onu tutmaya fırlayıp gider. (( Tabi bu demek değilki boyun tasmasıyla ipler sizin elinizde çekin sürükleyin nereye isterseniz )).
Benide dinlemeye bilirsiniz. Diğerlerinide önemli olan tek sey. Yavrunuzla sizin yaşamınız. Siz ikiniz nasıl yaşayabilicekseniz o şekilde yaşayın. Köpek diye hepsine aynı eğitim aynı tip tasmalar aynı tip mamalar olması gerekmiyo.Her insanın kullandığı aksesuarların yemeklerin bir olmadığı gibi. Bazen bildiğinizi yapmanız en doğrusu. Birbirinizi tanıyın sadece senin yada onun rahatı ön planda asla olmasın. Beraber konforlu bi yaşam sürün. Ve sen zaten onun için her koşulu düşünerek en iyisi neyse onu yaparsın bundan eminim.

FulyaC

Yavru oldugu için ne görse yemek istiyolar. Bıraksak bizi bile yerler :) bizim 1 ayda terliklerimizi ayakkabılarımızı sehpalarımız kıyafetlerimiz hepsini yedi sağolsun. Ve ev oyuncaktan geçilmiyo. Buna ragmen bişeyleri yemeden duramıyo. :) diş değişimi bittikten sonra böyle bi sorun kalmaz diye umuyorum. Boyun tasmasına gelincede kayış şeklinde olanları değilde iç kısmı polar olan yumuşak tasmaları öneririm.

dollfacepersian

Boyun tasması aslında ne yavru ne yetişkin köpekte yürüyüş tasması olarak önerilmiyor. Detaylı bilgi için su yazıyı okumanızı tavsiye ederim https://sevgilikopegim.com/2014/11/19/tasmalar-1-boyun-tasmasi-yurume-tasmasi-degildir/

boyun tasması kesinlikle önermiyorum yani yürüyüşte mutlaka çekiştirme olacaktır ve boyun kemikleri ve kıkırdakları daha çok narin fulya hanıma katılmıyorum goğüs tasmasını nasıl yiyor onu da anlamadım:D

dollfacepersian

@FulyaC
Yazı bir eğitim yazısı değil, köpek sağlığı için farklı tasmaların köpeğin fiziksel ve psikolojik sağlığına etkileri konusunda araştırma yapan veteriner hekimlerin, köpeğin fiziksel ve psikolojik sağlığını,rahatlığını ilk sıraya koyan hayvan davranış uzmanlarının ve de pozitif eğitimcilerin görüşleri bazında yazılmış bir yazı öncelikle. Tasmayı takmakta zorlanmak, çekiştirildiğinde tutulmaması gibi nedenler sadece köpekten çok köpek sahibinin iyiliğini düşünmek gibi geliyor bana açıkçası. Yazıyı yazan kişi iki büyük ırk köpek sahibi ve göğüs tasması kullanıyor ikisine de.
Tabi ki siz yada bu şekilde yapan arkadaşlar köpeğini sevmiyor, düşünmüyor demiyorum fakat halledilebilir nedenlerden ötürü köpeğe olumsuz etkisi kanıtlanmış boyun tasması kullanmaya devam etmek bana biraz kolaya kaçmak gibi geliyor. Size rahatsız ettiysem affedersiniz sadece fikrimi belirtmek istedim bu durumda. Umarım köpeğiniz hiç sorun yaşamadan sağlıklı bir şekilde yaşar

dollfacepersian

@FulyaC
Rahatsız olmamaniza sevindim, ben önceki yorumunuzun başını yanlış okumuşum affedersiniz. Bence de gel, hayır gibi komutlar yeterli köpek için, eğitim adı altında köpeği kullanmak gibi oluyor bence tuhaf tuhaf komutlar öğretmek.
Tabi ki her boyun tasması kullananın köpeği sağlık sorunları yaşayacak diye bir şey yok,bence de köpekten köpeğe değişen bir durum sorun yaşamak . Benim demek istediğim pozitif eğitimciler haricinde konu ile ilgili araştırma yapmış veterinerler ve davranış uzmanlar bunu önerirken (yazının altında detaylı kaynaklar var isteyen okuyabilir) yinede birkac nedenlerden dolayi riske girmek. Her köpeğin sağlık sorunu yaşamayacı gibi her köpekte sorunsuz kullanamıyor maalesef. Bu durumda bence en iyisi riske girmemek. Serbest gezdirme konusunda dediğiniz bedenlerden ötürü bence çok riskli, mükemmel bir eğitimi olsa da köpeklerin dikkati dağılabiliyor ve köpeği tutacak kayış tasma olmadığından o an engel olmak özellikle de çok ani hızla giden bir arabanın önüne atlaması, bir anda ilgisini çeken bir şeye doğru hızla yönelirken insanları/diğer hayvanları korkutması,o an sahibi yetişemeden insanların tepkisiyle korkmasi ve fiziksel şiddete maruz kalması engellemenin zor olduğu çok rahat olabilen şeyler. Yanlış hatırlamıyorsam pet arkadaş sitesinde bununla ilgili uzun bir konu açılmıştı. Yorum yapan köpek sahiplerinin %95 i bunun kesinlikle çok riskli olduğunu ve kendileri şahit olduğu olayların olduğunu anlatmıştı. Köpeğiniz büyüğünde yanına gittiği insanların tepkisi ne kadar tatlı dan bu ne böyle ye dönebilir. Toplumun ve köpeğin psikolojik ve beden sağlığı için bence topluma açık alanlarda köpeği tasmasiz kayışsız gezdirmemek gerekli bence.
Tabi ki siz doğru bildiğiniz istediğinizi yapmakta özgürsünuz ,sadece konu hakkında fikrim söylemek ve sizinle fikir alış verişinde bulunmak istedim.
Teşekkür ederim bana cevap verdiğiniz için. İkimizin çok farklı düşünce yapısı doğruları olduğu ve bu doğrulardan kolay kolay vazgeçmeyeceği belli. Bu durumda konuşmak fikir alış verişinden çok tartışmaya doğru yön alabilir diye düşünüyorum. Bu yüzden en güzeli ikimizin de bildiğini yapıp hayatına devam etmesi bence. Umarım ikimizde doğrularımız ile canlarımıza en iyi şekilde bakabiliriz

FulyaC

Umarım dediğiniz gibi canlarımız en iyi sekilde yaşar. Dediklerinize kesinlikle katılıyorum zaten ben site içinde yada basket sahasında tasmasız çıkarıyorum. Onun dışında serbest gezdirmeye kesinlikle ilk başta ben tepki gösteririm. Çünkü araba çarpar korkan bi insan siddet gösterebilir sokakdaki canlarımız alan koruma iç güdüsüyle saldırabilir yada en basitinden daha çok küçük yemeyeceği bişeyi yiyebilir. Ayrıca topluma açık yerlerde tasmasız gezdirmek hayvanı tehlikeye atmak bi yana insanlarada cok büyük saygısızlık.kesinlikle katılıyorum. Şöyle bi olay duymuştm mesela. Köpek oyun bi çocuga doğru koşuyo fakat babası saldıracağını düşündüğü için birden çocugunu koruma iç güdüsüyle belindeki silahı çıkarıp köpeği vuruyo mesela. Bunun kadar kötü bir sürü olay vardr. Ben toplumda tasmasz gezdirmeye çok karsıyım. Benim yavrum çok cekiştirmediğinden boyun tasması onun için daha rahat oluyo gövdeyi saran göğüs tasması yerine. Ve gelmek istemediğinde yada başka bi yöne gitmek istediğinde kesinlikle çekmiyorum bazen ayakta bazende yanına oturup bekliyorum sonra ikna olunca gel diyince geliyo zaten. Daha çok küçük o yüzden göğüs tasmasıyla bile olsa bu şekilde sabır göstermek lazım. Çünkü ne kadar sevsek beslesekte onun iyiliği için bişeyler yapsakta onu bi kalıba sokmaya calışan tasmayla gezdiren yiyiceği saate kadar karar veren biz oluyoruz. Bu nedenle ne gezdirirken nede evinizin içine ederken bunu düşünerek ona sabırla yaklaşmak gerekli. Bu konuda bi can sahibi oldugunuzdan hassasiyetinizi düşündüğüm için bu açıklamalarda bulunuyorum size. Ne kadarda olsa aklınız kalıcaktı çünkü bu konuşmalarda. Gönlünüz rahat olsun :)

FulyaC

Ben teşekkür ederim. Benimde aklım minik dostlarımızda çok kaldıgından sizinde kalıcağını tahmin ettim. İyi akşamlar size canınızla :)

FulyaC

http://www.aradolu.com/Doggie-Polar-Softlu-Dokuma-Kopek-Boyun-Tasmasi-Mavi-PDBT-3010,PR-37780.html burdan daha uyguna satan siteler var.ürünü görmeniz açısından bunu attım

FulyaC

Rahatsız etmediniz tabikide. Yazının eğitim yazısı oldugunu ben zaten söylememiştim öncelikle bunu belirteyim. Pozitif eğitimcilerin görüşleri işe yarayabilir ama ben pek aşırı eğitimden yanada değilim. Köpek köpek olarak kalmalı. Bi köpeğe sadece yürümeyi değil yuvarlanmayı türlü şebekliği öğretebilen sevimli görünmesi için bir sürü numaralar öğreten pozitif eğitim pekte bana göre değil açıkçası. Köpek dediğim gibi köpek olarak kalmalı. Hayati kuralları öğrenmesi kafidir. Gel otur bekle hayır bu 4ü bence yeterde artar bi hayvan için. O yüzden eğitimcilerin tavsiyeleri bana çok samimi gelmiyo. Her köpeğe boyun tasması olumsuz etkiler yaratıcak diye bişey değil. Bi kere tüm köpekleri bir tutmak zaten en büyük saygısızlık ve kolaycılık bana göre. Ayrıca boyun tasması olunca pazar arabası gibi arkadan sürükleyerek gezdirildiği anlamına gelmiyo bu nedenle bi sağlık problemi yaşaması mümkün değil..Ben tasmayada karsıyım malesef ben sadece dostuma beraber olabileceğimiz bi yaşam alanı sunmaktan yanayım.ama faha 4 aylık ve herkezin üzerine atladığından sahipsizde sanılmasın zarar görmesin diye boynunda bi tasma var sadece. Ve genelde serbest dolaşır.insanlarda tek tip kıyafet aksesuar yoktur biri pantolon giyer diğeri etek.her ikiside tamamen farklı seyler ama kimsenin etek yada pantolon giydiği için sağlığı yada psikolojisi olumsuz etkilenmemekte.köpek rahat ediyosa hiç bir sorun yok bence. Ki tasma çok basit bi durum hayvanlara giydirilen kıyafetlerin yanında.

dollfacepersian

@FulyaC
Aslında bir iki küçük şey dışında tamamen aynı görüşlere sahip olduğumuzu fark ettim şuan:) Çok mutlu oldum gerçekten yazdıklarınızı okuyunca, böyle bilinçli olmanız çok güzel. Evet benim ister istemez her gördüğüm canda aklım kalıyor her zaman,bunu düşünüp bana açıklama zahmetinde bulunmanız çok hoş bir davranış. Çok teşekkür ederim:)