Kedi Maması İçin Çok Kararsız Kaldım

ProPlan kitten tavuklu ve pirinçli kedi maması kullanıyordum fakat bu marka için olumsuz yorumlar yapılmış başka bir kedi maması önerirsiniz ve ya devam edelim mi?

12 CEVAP

FurkanFiliz

Doğasında etçil olarak protein bazlı beslenerek yaşayan bir hayvana protein oranı yüksek mamalar yedirmek gerekiyor. Yukarıda bahsedilen herkesin dilinde olan bu mamaların ham protein oranları ne kadar? Proplan Tavuklu ve Pirinçli mama kullanan biriydim ve kedim bu mamayı severek yiyordu çeşitli platformlarda araştırmalarım 3 markanın hakikaten çok iyi olduğunu gördüm. Sizde bu superpremium mamaları az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Şuan N&D Tahılsız Tavuklu ve Narlı Yavru kedi maması kullanmaya başladım. Hakikaten hayvanın gelişimi değişti. 4 aylık bir kedi kızgınlığa girer mi? 😊 Bir de birinin (1.5 kg) paket fiyatı 365 TL iken (çoğu yerde 500 TL) diğer bu 3 superpremium markanın fiyatı 950 - 1300 TL arasındaki bu fiyat farkının gerçekten bir sebebi olmadığını mı düşünüyorsunuz? 🙂

Minminik

genel kanı şu şekilde, eğer mamanın kedinize iyi geldiğini düşünüyorsanız mama değiştirmeyin, iyi gelmeden kasıt kabız yapmıyor, tüyleri sağlıklı , iştahlıda yiyorsa değiştirmeyin.
mama içerik konusu tam bir muamma halinde burada, içeriği kötüymüş diye iyi segment mama değiştirip kedisi hasta olanlar var, tabi karar sizin.

dilanbulent

Ohooo yorumlara bakmayı alışkanlık ederseniz kafayı yersiniz. Özellikle bu kedi mamaları konusunda. Şunu unutmayın ki her mamanın şikayeti vardır. Dünya üzerinde şikayeti bulunmayan tek 1 tane marka bulamazsınız. Proplan, Royal Canin, Hills gibi markaların bu kadar bilinme ve tavsiye edilme sebeplerinin en büyüğü şikayet oranlarının az olması. Dünyada en çok tercih edilen markalar bunlar ve şikayet oranları düşük. Bu yüzden de çok biliniyorlar, çok tavsiye ediliyorlar.

Kendini içerik profesörü ilan eden arkadaşlar sürekli bu mamaları gömüyorlar. Fakat bu insanların öve öve bitiremedikleri mamaların şikayet oranları, bu saydığımız Proplan Hills gibi mamalara kıyasla o kadar fazla ki :D
Kağıt üzerinde içerikleri çok iyi görünmeyebiliyor, ama demek ki günümüzdeki kedilere bu içerikler yarıyor.

Sürekli bu tarz yorumlara kafa yormaya gerek yok. Dünyada şikayeti olmayan tek bir mama yok dediğim gibi. Kedinize yarıyor mu, yarıyor. Devam edin o zaman. Hiçbir mamanın yüzde 100 garantisi olamaz.

FurkanFiliz

duman2707

Veterinerime sordum. 4 aylık bir kedi neden kızgınlık belirtisi gösterir dedim. Kendisi bana:
-Işıktan çok etkilenirler. Evdeki ışık oranını azaltmaya çalışın.
-Bazı kediler erken gelişebiliyor bunda yüksek bazlı proteinli mamaların etkisinin olduğunu söyledi.

Şimdi doğada bulunan kediler sürekli olarak iyi beslenemiyor hayvan belki bir gün avlanabiliyor belki 3 gün avlanamıyor. Doğada sıcak bir ortamda yaşayamıyor. Soğuktan hiç hoşlanmayan kediler dışarda sürekli soğuğa maruz kalıyor.
Ayrıca hava karardığında ışığa maruz kalmıyorlar. Yani bu iyi şartlar erken gelişmesine dolayısıyla erken kızgınlığa girmesine sebep olabiliyormuş ben söyleyenenleri ve tecrübelerimi rivayet ediyorum. 🙂

duman2707

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için tabi sokak şartlarına kıyasla çok daha nazik büyüyor bizimkiler yediği önünde yemediği arkasında zaten😅
Mama olarakta Orijen kullanıyorum orijen kitten kullanıyordum bir iki haftadır six fish e geçtik

duman2707

Bende katılıyorum arkadaşa elbette içeriği daha **********lar var ama bu mama kedinize iyi geliyorsa değişmeye de gerek yok çünkü Proplan kötü de bi mama degil
Tüy dökümü azsa gelişimi iyiyse dışkılaması iyiyse tüylerinin güzelliği iyiyse vs vs kedinize iyi geliyor demektir ve tabiki severekte yiyorsa başkalarının lafına hiç bakmayın derim

Ebrnk

Kediniz yavruysa kitten yazmışsınız çünkü, reflex marka kitten kullanıyoruz biz de yavrumuza ve gayet severek de yiyor. Reflex de yerli malı ve değerlerine bakacak olursanız royal canin vb muadilleriyle yarışacak seviyede. Kullanmadan önce Birkaç markanın testerini alıp deneyin derim, kedinizin hangisini sevip sevmeyeceğini daha iyi görürsünüz

duman2707

FurkanFiliz merak ettiğimden soruyorum 4 aylık bi kedinin kızgınlığa girmesi erken geliştiğinin mi göstergesidir ya da hızlı geliştiğinin mi?Benimkilerde de son zamanlarda miyavlamalar arttı ama pek emin olamıyorum

FurkanFiliz

duman2707

Yani şimdi Orijen ile hangi mamayı mukayese edebilirsiniz ki superpremium'un 1 numarası kullanıyormuşsunuz tebrik ederim. 😊

Kedim 6 aylık fakat gelişiminde sorun var yani 4 aylık bir kediden daha küçün bir kedi gibi gözüküyor bunu eklememişim biraz da gelişimine katkısı olsa iyi olur bunun için bir öneriniz varmı
Aranızdan biri N&D demiş acaba onun etkisi gerçekten olur mu
Denemeye değer mi

Emirrckr

Tesadüfen denk geldim,
Ben kedime başından beri N&D kullanıyorum,
Şu an 1,5 yaşında,
Ve gelişimi mükemmel ilerledi,tüy sağlığı çok iyi şu ana kadar veterinere hastalık yüzünden bile gittiğimiz olmadı çok şükür.
Hayatındaki tek ishali bile farklı bir mamayı denerken yaşandı ve N&D ile devam ettik bundan sonra sürekli.
Kendisi de zaten en çok N&D’yi seviyor ben hep N&D kullandık desem de yeri geldi Hill’s de denedim ki ishali onda yaşadık,yeri geldi Orijen’de denedim fakat hiçbirini N&D kadar severek yemedi.
Tabiki bu markaları karalamıyorum hatta Orijen,N&D’den daha bile temiz bir içeriğe sahip bu bir gerçek ama hem bütçe meselesi hem kedinize ne iyi geliyorsa o :)
Kısaca ben N&D tavsiye ederim,
Gelişimi olumlu yönden etkiliyor kesinlikle.
Kitten tercih edin ilk aşamada.(balıklı olanı öneririm.)
Biz tabii ekstradan Schesir yaş mama ve Gimcat Kitten Paste ile de destekledik ama gelişimine doğrudan katkıyı muhtemelen sürekli yediği maması yapmıştır diye tahmin ediyorum.

Herkeze çok teşekkür ederim