Herkesin Merak Ettiği Ama Bir Türlü Net Cevaplanamayan Soru. Buyrun Tartışmaya;

tugrulY

Herkese merhaba.

12 aylık British Shorthair erkek kedimi kısırlaştırdım. Artık herkesin cevap aradığı soruyu sizlere de danışmak istiyorum.

Kısır kedi maması mı kullanmalıyım? Yoksa kısır kedi maması besin değerlerinden uzak bir para tuzağı, yüksek proteinli kaliteli mamayı gramajına uygun hatta bir miktar azaltarak mı kullanmalıyım? Bu konu hakkında 2 farklı görüş var. Mesela benim için mama fiyatı önemli değil içeriğinde taze et ve yüksek protein bulunduran Orijen Guardian kullanıyorum. Aslında kısırlaştırdıktan sonra da aynı mamayı kullanmaya devam etmek istiyorum taze et içeriği %95’lerde ve protein oranı %40 yağ oranı da %18 ama bir kesim beni ısrarla kısır mamaya yönlendiriyor. Özetle benim fikrin şu; yüksek/kaliteli proteinli mamayı kullanmaya devam edip kontrollü ve gramajlı beslemeye devam etmek.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

26 CEVAP

songuladali81

Pet shop sahibi bayan, elinizdeki mamalar 8 ayda biter. O zaman içinde de bir şey olmaz. Daha sonra yeni mamaya geçersiniz dedi.

songuladali81

Biz en güzeli açık olan mamayı bitirmeye yakın yavaş yavaş yeni mamaya geçiş yapalım. Kalan 12 kg mamayı da zaman zaman ödül niyetine vereyim. ;)

KravatliKedi

british kediye orijen kullanarak kedinin hayatını bitiriyorsun zaten şuan birde kısır mama almalımıyım diye düşünüyorsun soru ve yapılan o kadar uyumsuzki cevap verenleri tebrik ediyorum

songuladali81

KravatliKedi yazınız bizimle ilgili mi acaba?? Gerçi biz british değiliz ama.. Şöyle söyleyeyim daha yeni kısırlaştırıldık ve beslenme düzenimiz nasıl olmalı diye ortak bir çözüm bulmak istiyorum sadece. Elimdeki mamayı kullanmalı mı yeni mamaya mı geçmeliyim diye??

songuladali81

Çünkü veterinerim elindeki mamaları bitir dedi?? Ona dayanaraktan danışmak istedim.

songuladali81

Elimizde kalan mama da orijen mama değil zaten. Royal Canin Kitten.

kang14

Elinde ki mama bitirene kadar bozulur. Kmpek olsa neyse dicem daha hızlı bitiyor. Ama kedş olunca o kadar kilogramlık mamayı zor bitirirsin bozulur.Bence sen iyisi mi çoğunu sokakta ki hayvanlara ver. 2 haftalık ayır kendine kedinin mama değişim süreci için kullan.Hem böylelikle mamayı ziyan etmemiş olursun bozarak.Sen mama bozulunca çöpe atcaksın garibim sokaktakiler de onu yiyecek sonra.En iyisi bozulmadan onlarla paylasmak.Böylelikle kendi kedin için kısır mamaya gecmek için beklememiş olursun.

elif_f

Lütfen ön yargılı olmayın. Çevrem kedi sahipleri ile dolu tecrübe edildi ve fikrim oldu. Kısır kedi kilo artışı olur obezliğe doğru gider ve kilo kedi için insandan kat be kat riskli. Depresyondan şeker kalp hastalığına gidiyor hem de kısa süre sonra. Kısır kedi maması özellikle erkek kedilerde idrar taşı kanlı idrara böbrek hastalıklarına sebep oluyor. Kısır mama da kısır kedi metabolizmasına uygun dengelenmiş içerik var. Kısır kediye kısır mama verin. Dediğim gibi deneyim her şey. Tecrübe edenlerden kesin fikrim bunlar oldu. Ben de septik bi tipim kazınlanacakmışım gibi hissederim ama bu konu öyle değil ve bu konuda doğru. Ayrıca yüksek ya da dengesiz protein de idrarda taşlaşma yaptı. İsim vermicem çoook pahalı protein ağırlıklı mama iyi gelir diye besleyince kristalleşme oldu. Bu sefer üriner mama alıyosunuz ilaç hap veriyorsunuz. Hayvan çekiyo siz çekiyosunuz. Bunlar benim kanaatim, tecrübem. Gördüm kayıtsız kalamadım. Umarım okursunuz.

elif_f

Düzeltme:
Yazım yanlışı yapmışım "sebep oluyor demişim. Kısır olmayan mama sebep oluyor hastalığa. Aynı metni düzeltip tekrar atıyorum. Bir önceki yanlış yazmışım.

Lütfen ön yargılı olmayın. Çevrem kedi sahipleri ile dolu tecrübe edildi ve fikrim oldu. Kısır kedi kilo artışı olur obezliğe doğru gider ve kilo kedi için insandan kat be kat riskli. Depresyondan şeker kalp hastalığına gidiyor hem de kısa süre sonra. Kısır özellikli olmayan kedi maması özellikle kısır erkek kedilerde idrar taşı kanlı idrara böbrek hastalıklarına sebep oluyor. Kısır mamada kısır kedi metabolizmasına uygun dengelenmiş içerik var. Kısır kediye kısır mama verin. Dediğim gibi deneyim her şey. Tecrübe edenlerden fikrim bunlar oldu. Ben de septik bi tipim kazıklanacakmışım gibi hissederim ama bu konu öyle değil ve bu konuda doğrular. Ayrıca yüksek ya da dengesiz protein de idrarda taşlaşma yaptı. İsim vermicem çoook pahalı protein ağırlıklı mama iyi gelir diye besleyince kristalleşme oldu. Bu sefer üriner mama alıyosunuz ilaç hap veriyorsunuz. Hayvan çekiyo siz çekiyosunuz. Bunlar benim kanaatim, tecrübem. Gördüm kayıtsız kalamadım. Kısır kedi kısır mama yemeli.Umarım okursunuz.

songuladali81

kang14
Belki haklısınız ama bendeki mamalar 3 tane 4 kilo. Açıldığı zaman kilitlene biliyor. Royal Canin Kitten. Günümüz şartlarına göre de sokak hayvanlarına daha uygun mama verilir diye düşünüyorum.

tugrulY

Konu günceldir, fikirlerinizi merak ediyorum.