Yaşlı Kedi Ve Kısırlaştırma?

duman2707

Arkadaşlar tüm kedilerimin annesi,apartmanın alt katında bakmaya devam ediyorum yıllardır benimle ve benden öncesi de vardır çünkü geldiğinde zaten kocaman yetişkin bir kediydi bu yıl maalesef enerjisi modu çok düşük iştahı bile eskiye kıyasla çok azaldı dışarı çok az çıkıyor sürekli yatıyor uyuyor
Kilosu falan yerinde sanırım mamaların etkisiyle yani aslında yine yiyor ama şöyle diyeyim önceden kimseye vermezdi hepsini kendi yemek isterdi şimdi bir tabağı önüne koyuyorum ağır ağır anca yiyor kuru mama hep ortada olduğu için diledikleri zaman yiyorlar yaş mama için bu dediklerim
Şimdi asıl konum şu artık kedimin doğurmaya veya çiftleşmeye hali yok ki geç bile kaldım belki ama işte en azından bundan sonraki kalan ömrünü rahat geçirsin istiyorum iki kızı yanında zaten hala onları koruyup kolluyor
Sadece yaşlı bir dişi kedinin kısırlaştırılması ameliyat esnasında onu kaybetme riskini arttırır mı bu konudan hiç emin olamıyorum sürekli erteledim bu yüzden belki toparlar dedim ama aynı yaşlılık belirtileri işte eskisi gibi değil
Bahar ayı da yaklaşıyor içgüdüsel hareket edip çiftlesir diye korkuyorum hiç dışarı çıkmıyor nerdeyse ama hormonlar sonuçta belli olmaz
Yaşlı kedisini kısırlaştıran var mı aramızda?
Bu arada kesin olarak 5 yaşından büyük bir kedi
Kilosu falan yerinde zayıf değil

4 CEVAP

Emirrckr

Elbet deneyimi olanlar cevaplar ama bence burda en doğru kararı veteriner hekim verir.
Gerekli kontrollerini yaptıktan sonra uygun görürse ameliyata alır ama yok eğer bir problem varsa tedavi yolu izlenir veya beklenir.
Kesinlikle,işinin ehli bir hekim ile irtibata geçip kediniz için onunla beraber buna karar verin.
Kontroller yapılmadan kısırlaştırma kararı almayın zaten işinin ehli bir hekim,gerekli tüm kontrolleri yapacaktır.
Unutmayın,her ameliyatta ölüm riski düşükte olsa vardır;ama sonuçta bu onların sağlığı için,ileriki hayatları için bazen en doğru kararı seçmek gerekiyor.

muratt_dgn

Merhaba öncelikle kedinizin mamasını yaşlı kedilere uygun mama ile değiştirin lütfen,kısırlaştırma elbette yapılıyor fakat güvenilir bir veterinere götürün lütfen veteriner sadece hemograma bakar kısırlaştırmadan önce ama siz kalp ve karaciğere de baktırın yani yapılması gereken tüm testleri yapmasını isteyin ve gaz anestezi ile yapılmasını isteyin daha güvenilir ve daha az riskli çünkü.Kediler her doğum yaptığında ömrü kısalır

tengrist

hemogran ve tam kan sayımı yapılsın kısırlaştırmaya uygun ise veteriner hekimin uygun gördüğü anestezi şekli ile gerçekleşir operasyon. eğer sağlıklı bir kediyse bir şey olacağını sanmıyorum

duman2707

Tesekkurler yaşlı mama almak isterim ama aynı ortamda üç kediye bakıyorum birisi yavru birisi kısır birisi de dediğim gibi yetişkin/yaşlı
Sadece yaşlı mama versem bu sefer yavru için yetersiz kalacak o yüzden tüm yaşam evreleri için olan mamalardan veriyorum hepsi severek yiyorlar yavruya da ekstra vitamin takviye yapıyorum
O halde bi veterinerimize danışayım ben en yakın zamanda götüreyim çünkü Ocak sonu gibi kediler başlıyor kızışmaya